Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому контрнаступ України почався саме зараз. Аналіз The Conversation

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
19 червня 2023 7 хвилин читання

Контрнаступ, на який так довго чекали українці, нарешті розпочався. Але через тривале очікування та здогади, звідки атакуватиме армія, аналітики приділяли мало уваги справжнім причинам та ймовірним наслідкам кампанії. У матеріалі для The Conversation політолог Сирил Брет розповідає, чому контрнаступ України розпочався саме зараз, яка його фінальна мета та які варіанти розвитку подій. 

Чому Україна почала контрнаступ та як він проходить Чому Україна почала контрнаступ та як він проходить

Чому Україна широко анонсувала майбутній контрнаступ

Про плани продовжувати звільнення своїх територій Україна повідомила ще восени 2022 року. Врешті наступ розпочався лише у червні 2023 року, коли про це заявило міноборони рф, а потім підтвердили офіційні особи у Києві.

Причина, чому Україна так довго сурмила про цю широкомасштабну операцію, але не втілювала її у життя, полягає в тому, що на тактичному рівні важливо тримати деталі військових дій максимально розмитими. Це дає можливість отримати перевагу завдяки елементу несподіванки. 

Чому контрнаступ розпочався саме зараз 

Хоча відтермінування операції допомогло б накопичити для армії західну військову техніку, але схоже, що уряд та військове керівництво вирішило, що зараз ідеальний час. 

Для українського військового командування важливо було зберегти й посилити імпульс, набутий відвоюванням Херсону та тривалою блокадою російських військ у битві під Бахмутом. Наприкінці зими українські збройні сили взяли ініціативу до своїх рук.

Хоча початок контрнаступу був стриманим і поступовим, він відбувається за ретельно продуманим планом і географією.

Окрім зміни ініціативи (розклад операцій тепер складає Київ, а не кремль), цей час сприятливий для швидкого проходження військ. Відсутність снігу та тривалих дощів означає, що війська мобільніші та можуть швидше підвозити техніку. 
Українські військові прямують у бік Бахмута за кілька днів до початку контрнаступу. Сергій Шестак/AFP Українські військові прямують у бік Бахмута за кілька днів до початку контрнаступу. Сергій Шестак/AFP

Політичні причини контрнаступу

Початок вторгнення та воєнні злочини росії ще досить свіжі у пам’яті Заходу, щоб не втомитися від української теми. У європейських урядах підтримка української держави залишається масовою та безсумнівною

Важливо також було розпочати просування до старту передвиборчої президентської кампанії у США восени. Немає жодних сумнівів, що американські політики, коли розпочнуть президентську кампанію, або забудуть про Україну, або дискутуватимуть про кошти, надані Україні на захист.

Як триває контрнаступ влітку 2023 року

Географічні райони, у яких відбувається просування, мають стратегічне значення. Українські війська атакують на півдні Запорізької області, у напрямку до Криму, а також на Донбасі, зокрема поблизу Бахмуту. Руйнування дамби у Новій Каховці мало би створити російський «бастіон» за Дніпром, але його вплив незначний. Українським збройним силам у будь-якому разі довелося б перетинати лінію Дніпра за складних умов, тому форсування річки виглядало як малоймовірний план наступу. 

Руйнування дамби у Новій Каховці Руйнування дамби у Новій Каховці

Зараз ЗСУ зосереджені на тому, щоб запобігти можливому просуванню росії, відрізати основні шляхи постачання до Криму та повернути анексований Донбас.

Яка мета літнього контрнаступу ЗСУ та які варіанти розвитку подій

Розпочати реконкісту було непростим завданням для України. Від часу вторгнення країна зазнала значних людських, територіальних, фінансових і промислових втрат.

Якщо українці вирішили вжити заходів зараз, то це тому, що вони не вірять, що росія перебуває на межі економічного колапсу чи політичної революції. Київ вважає, що не варто очікувати  порятунку від санкцій, гіпотетичної зміни режиму, дезертирства чи виснаження російської оборонної системи.

Водночас контрнаступ залежить від відносин із США, НАТО та ЄС: Київ вважає, що країна отримує тим більшу підтримку, чим більше вона демонструє рішучість відновити суверенітет власними силами. І це правильно: основну частину фінансової та військової допомоги Захід надіслав після того, як Україні вдалося врятувати свою столицю від окупації у квітні 2022 року.

Оптимістичний сценарій контрнаступу ЗСУ

За позитивним сценарієм, українська армія звільняє значну частину завойованих та укріплених російськими збройними силами територій. Тоді у війні станеться перелом. Якщо ці прориви будуть успішними на Донбасі, Україна нівелює стратегічну мету росії — перетворити схід України на землі материкової росії.

Повернення хоча б частини, приєднаних внаслідок незаконного референдуму у вересні 2022 року земель, кине виклик інтеграції Донбасу до території рф. Україна завдасть удару по сепаратистським збройним формуванням. Це ті результати, які можуть запобігти розділенню України. У разі успіху наступу на півдні, можна буде говорити про звільнення Криму.

Песимістичний сценарій контрнаступу ЗСУ

У разі незначних успіхів на фронті доведеться застосувати стратегію війни на виснаження. Якщо українці не зможуть відвоювати території, вони будуть змушені переглянути способи відновлення територіальної цілісності: атакувати російські опорні пункти, здійснювати дипломатичний тиск, брати участь у проміжних переговорах тощо. 

Українська влада обрала масштабну і швидку реконкісту, та якщо вона не спрацює, доведеться змінити стратегію.

Чи приведе контрнаступ до закінчення війни

Військові дії, які зараз тривають, потребують максимальної обережності. Водночас подібні масштабні події важко прогнозувати через велику кількість несподіваних чинників. 

Серед ймовірних подій, які здатні змінити перебіг війни, може бути пряма та офіційна участь білорусі, українські удари углиб російської території, дезінформаційні кампанії з дискредитації певних українських посадовців, внутрішня боротьба еліт всередині росії та інше.

Найімовірніше, що під час контрнаступу українці не зможуть повністю відвоювати свої території.

Але ми також знаємо, що Україна не змириться з територіальними ампутаціями без бою. Тому будуть тривалі бої, зважаючи на масштаб територіальних втрат та кількість військової сили в росії. Водночас стає очевидно, що ідея «вирішальної битви» ілюзорна: кремль помилився, плануючи взяти Київ за кілька днів.

У Києві добре розуміють, що для протидії російській окупації необхідно кілька хвиль наступальних дій. У будь-якому разі європейці бачать, що війна повернулася на їхній континент надовго, як би не закінчилися бої влітку 2023 року на сході та півдні України.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Google Translate навчився кримськотатарської

Олеся Дерзська 27 червня 2024 16:26