Що Україна отримала за рік «Рамштайну». Підсумки 10 зустрічей
21 квітня міністри оборони НАТО водинадцяте зустрінуться з питань оборони України у форматі «Рамштайн». Перша зустріч відбулася у Берліні 22 квітня 2022 року, за кілька тижнів після звільнення Київської області. Саме тоді Захід повірив у перемогу України й побачив наслідки російської окупації Київщини.
Напередодні річниці й 11-го «Рамштайна» The Page проаналізував попередні зустрічі. SPEKA ділиться головним.
Країни-учасники «Рамштайнів»
22 квітня 2022 року у Берліні зібрались представники 30 країн-учасників НАТО та 10 країн-партнерів — Австралії, Ізраїлю, Йорданії, Катару, Кенії, Ліберії, Нової Зеландії, Південної Кореї, Марокко, Тунісу та Японії.
Натепер у консультативній групі з питань оборони України понад 50 країн, зокрема, Молдова та Грузія.
«Рамштайн-1»: не чекати кінця війни
Метою першої зустрічі у форматі «Рамштайн» була каталогізація ВПК союзників України. Учасники розбирались, як саме можна посилити обороноздатність України після війни. Через сім годин переговорів представники країн-союзників вирішили не чекати кінця війни й допомагати просто зараз. Вони виділили $5 млрд, а також домовилися й надалі зустрічатись у складі консультативної групи.
«Рамштайн-2»: постачання зброї та навчання військових
Підписуйтеся на наші соцмережі
23 травня 2022 року, на другій зустрічі групи, 20+ країн повідомили про збройну допомогу Україні, зокрема, про постачання артилерії, снарядів, бойових машин, а також навчання українських військових. Контактна група розширилась до 44 країн.
«Рамштайн-3»: HIMARS, гелікоптери та артилерія
15 червня 2022 року у Брюсселі представники 50 країн домовилися постачати Україні далекобійні реактивні системи залпового вогню M270 та M142 HIMARS. Загалом 10 пускових установок з боєкомплектом 100 ракет на кожну.
Також до пакета допомоги увійшли ракетні боєприпаси, гелікоптери Мі-17 та артилерія. США розповіли, що до пакета допомоги від них входитимуть радіостанції, оптичні пристрої нічного бачення, автомобілі для ремонту техніки, ракети для HIMARS та інше.
«Рамштайн-4»: ще більше HIMARS
20 липня 2022 року міністри оборони зустрілись онлайн. Україні пообіцяли надати протикорабельні ракети, продовжити навчання військових, а також ще чотири установки HIMARS незабаром, а загалом до 20 одиниць.
«Рамштайн-5»: Україна отримує «Гепарди»
Пʼятого разу союзники зустрілися 8 вересня 2022 року на базі НАТО «Рамштайн» у Німеччині. Країни альянсу анонсували зимовий пакет підтримки України, а також допомогу з розмінування територій. Серед іншого назвали, зокрема, броньовані «швидкі», боєприпаси для HIMARS, зенітні установки Gepard та ракети Hellfire.
«Рамштайн-6»: NASAMS, танки, БТР
Напередодні шостого «Рамштайну», 10 жовтня 2022 року, росія здійснила масовану ракетну атаку на Україну. За два дні учасники контактної групи зустрілися в Брюсселі та погодили постачання Україні сучасних ППО-систем, зокрема ЗРК NASAMS. Також на зустрічі обговорили надання зимового одягу та спорядження, танків, піхотних машин та бронетранспортерів.
«Рамштайн-7»: Hawk та модернізація танків
16 листопада 2022 року кілька країн повідомили, що постачатимуть або вже надіслали в Україну системи ППО. Чехія, США та Нідерланди оголосили про модернізацію 90 танків Т-72-Б для українських військових. Також у пакети допомоги потрапили боєприпаси та артилерія для РСЗВ MARS II, ЗРК Hawk, генератори, медичне обладнання та зимове спорядження.
«Рамштайн-8»: західні танки та «Патріоти»
Восьма зустріч 20 січня 2023 року знову відбулася на німецькій авіабазі НАТО. Саме після неї Німеччина нарешті погодила постачання танків Leopard 2 Україні. Тоді ж британці погодили постачання танків Challenger.
За результатами «Рамштайну-8» Україна нарешті отримала ЗРК Patriot, а також системи ППО Avenger і додаткові ракети NASAMS та боєприпаси. Також нам надали бронемашини, артилерійські снаряди та гелікоптери.
«Рамштайн-9»: танкова коаліція
«Рамштайн-9» відбувся у Брюсселі 14 лютого 2023 року. Саме тоді сформувалася коаліція з понад десяти країн, що постачатимуть Україні танки. Також у черговому пакеті допомоги анонсували боєприпаси для зенітної установки Gepard та системи ППО.
«Рамштайн-10»: МіГ, «Леопарди» та мільйон боєприпасів
На десятому «Рамштайні» 15 березня 2023 року обговорювали забезпечення українських військових боєприпасами, яких бракує, і погодили закупівлю 1 млн боєприпасів.
Також оприлюднили, що танкова коаліція збирає для українців 150+ «Леопардів», а Словаччина та Польща передадуть 23 літаки МіГ-29. Більшість із них станом на 20 квітня вже в Україні. До того ж ми продовжили постачання різних систем ППО.
Захід почав краще розуміти критичну потребу важкого озброєння для перемоги України.