Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Україна перейшла у контрнаступ: на що очікувати. Аналіз The Economist

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
12 червня 2023 6 хвилин читання

Чому прогнози щодо контрнаступу варіюються від оптимістичних до похмурих? У чому перевага та недоліки українських військ та як підрив дамби на Каховській ГЕС змінив плани обох армій? The Economist опублікував матеріал з оглядом основних варіантів розвитку подій на фронті. SPEKA переповідає головне. 

Контрнаступ ЗСУ 2023: чого очікувати  Контрнаступ ЗСУ 2023: чого очікувати 

Наслідки першого тижня контрнаступу: суперечлива ситуація на різних ділянках фронту

За перший тиждень фронтові звіти у різних ділянках фронту надто відрізнялися. 11 червня 68-ма бригада повідомила, що звільнила село Благодатне Донецької області, розташоване за 10 км всередині окупованої росією території. Російські військові блогери припустили, що рейд пішов набагато глибше й охопив інші прилеглі села.  Також ЗСУ досягли певного прогресу поблизу Бахмуту: українці намагаються оточити зруйноване місто, яке протягом останнього року було на вістрі наступальних зусиль росії. 

Натомість контрнаступальна операція у Запорізькій області була не надто ефективною. Джерело The Economist у Міноборони повідомило, що бої у напрямку Оріхів — Токмак були важкими, Україна зазнала значних втрат бронетехніки та особового складу. За його словами, загинули десятки солдатів. Також джерело в українській військовій розвідці додало, що Україна атакувала, використовуючи свою добре оснащену 47-му бригаду, але їй важко впоратися через побудовані росією укріплення та її РЕБ. 

12 червня 10-та ОБр ТрО (Запорізька) повідомила про звільнення села Новодарівка. Населений пункт звільнили ще 4 червня. Він розташований неподалік Благодатного, з якого розвивають наступ українські військові (додано ред.).

Яка стратегія контрнаступу України

Наразі невідомо, що саме планує Україна. За масштабами розгортання сил можна було припустити, що основний наступ пройде уздовж осі Оріхів — Токмак. Це також має сенс через стратегічну роль Токмака як залізничного вузла та головного російського шляху до Криму

Але джерело в українському Генштабі закликало бути обережними: «Ми ще не кинули у бій свої основні сили, а росіяни не кинули свої». За його словами, обидві армії зараз намагаються виявити резерви один одного.

За словами джерел із Генштабу, «безпосереднім пріоритетом» для України є зменшення переваги росії в артилерії. Її знищують за допомогою систем дальнього вогню. Велика кількість уражень далеко за лінією фронту свідчить про те, що вони вже досягли певних успіхів.

Контрнаступ ЗСУ: у чому перевага російської армії

Принаймні на папері росія переважає в авіації. Зараз на Запорізькому напрямку використовують більше літаків, ніж будь-коли від початку війни. Але українські джерела припускають, що російські пілоти не схильні ризикувати та бояться української ППО, яку  зміцнили мобільні західні гармати, як-от «Гепард», а також ракетні системи «Панцир», які росіяни залишили під час контрнаступу України у Харківській області восени.

Характеристики зенітної установки Gepard Характеристики зенітної установки Gepard

Ще відчутнішу перевагу мають російські військові у безпілотниках. Як розвідувальних, так і ударних. Денис Ярославський, офіцер спецпідрозділу, який зараз воює на північ від Бахмуту, повідомляє про масовий приріст таких пристроїв на його ділянці. За його словами, окрім ударних безпілотників Lancet, здатних знищувати танки та артилерійські системи, російські війська придбали значну кількість китайських безпілотників.

Ярославський упевнений, що Україна й надалі замикатиме коло навколо Бахмуту: «Це важко, але ми постійно рухаємося. За тиждень ми матимемо висоту, і Бахмут як на долоні». Сергій Череватий, речник Східного угруповання військ України, сказав, що українські війська просуваються від кількох сотень метрів до 2 км на день, що є набагато вищим темпом просування, ніж у росії за останній рік. Прорив у Бахмуті, безумовно, став би ударом для росії, яка вклала значні ресурси у захоплення міста, але стратегічна роль повністю зруйнованого міста незрозуміла. 

Як підрив Каховської ГЕС вплинув на ситуацію на фронті

Підрив Каховської ГЕС та обвалення дамби у Новій Каховці 6 червня спричинило гуманітарну катастрофу. Але це також перекреслило українські військові плани

Руйнування на Каховській ГЕС Руйнування на Каховській ГЕС

Хоча руйнування дамби унеможливить прохід техніки через міст, українські військові натякають, що операція завдала шкоди і росіянам. Повінь змила російські оборонні позиції на лівому березі Дніпра, і це створило можливості. «Умови, мабуть, кращі для обмеженого нападу з використанням швидкісних катерів і сил спеціального призначення», — коментують військові. 

Колишній міністр оборони Андрій Загороднюк каже, що українське військове керівництво, можливо, навмисне тримає неоднозначність. «Зрештою контрнаступ стане більш цілеспрямованим, але його рання стадія може бути більш оманливою і розосередженою», — каже Загороднюк.

Погода також може зіграти свою роль. Протягом більшої частини наступного тижня очікується дощ, який може зупинити просування України, а також ускладнить повітряні операції та розвідку для росії. Джерело у розвідці заявило, що Україна буде рухатися настільки швидко, наскільки дозволять умови: «Треба поспішати, але повільно».

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55

Американський виробник дронів відкриває бізнес в Україні

Владислав Паливода 28 червня 2024 22:40

Зруйнована багатоповерхівка, є загиблий: росія обстріляла Дніпро 28 червня 2024

Владислав Паливода 28 червня 2024 20:22

Пентагон блокуватиме Starlink для росіян

Владислав Паливода 27 червня 2024 19:38

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36