Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Український фінтех у 2023 році: стан, виклики і перспективи

Ростислав Дюк
Ростислав Дюк Голова Правління УАФІК
7 липня 2023 7 хвилин читання

Вітчизняний фінтех попри всі проблеми, які нам принесла війна, продовжує розвиватися. І це не просто красиві слова, вони підтверджуються даними з дослідження, яке щороку проводить Українська асоціація фінтех та інноваційних компаній, щоб скласти актуальну мапу ринку фінансових технологій. Повну версію цього дослідження ви знайдете в Українському каталозі фінтех-компаній 2023, а я розповім про головне з нього.

Стан фінтех-ринку в Україні у 2023 році

Отже, в якому стані перебуває ринок фінансових технологій в Україні? Особливо актуально дізнатися про це після найскладнішого в історії сучасної України року — 2022-го і всіх лих, що спричинила російська агресія.

Наразі на фінтех-ринку України працюють 246 компаній. Сім з них засновані 2022-го, що свідчить про неймовірну силу наших людей, адже навіть війна не стає на заваді створенню нового бізнесу. При цьому представники 55% компаній захищають країну у лавах ЗСУ, а загалом на ринку працюють приблизно 14 400 людей. 

Загальний обсяг українського ринку фінансових технологій оцінюють у $1 млрд. При цьому 66% компаній фінансуються лише власним коштом, а 10% планують залучити не менше $1 млн інвестицій наступного року.

Український фінтех у цифрах Український фінтех у цифрах

Інші ключові показники українського фінтех-ринку такі:

  • 68% фінтех-компаній пройшли точку беззбитковості;
  • 33% компаній працюють на міжнародному ринку — серед них 12% у Європі і 9% у США
  • для 49% компаній ключовим ринком є Україна;
  • засновниками фінтех-компаній в основному є ІТ-фахівці, вони складають 32% від загальної кількості засновників;
  • 17% компаній мають жінок-засновників;
  • 79% фінтех-компаній вважають штучний інтелект однією з перспективних технологій для українського ринку.

Технологічна інфраструктура продовжує бути провідною галуззю для українських фінтех-стартапів третій рік поспіль. За останній час спостерігається зростання її впливу: у 2023 році 24% опитаних компаній надали перевагу цьому виду послуг, порівняно з 22% у 2021 році і 20% у 2020 році. На другому місці знаходяться платіжні сервіси та перекази – 14% від опитаних компаній. На третьому місці йде споживче та персональне кредитування — 12%. Відзначу також стрімке (у порівнянні з минулим роком) зростання кількості компаній, що працюють у галузі регуляторних технологій (з 1% до 7%), а також зростання сегменту необанків — з 4% до 7%.

Розподіл фінтех-компаній за сферами діяльності Розподіл фінтех-компаній за сферами діяльності

Такий стан справ цілком відображає реальну ситуацію в країні — багато українців переказують гроші один одному за допомогою зручних фінтех-інструментів, які пропонують необанки (треба зважати, що через велику кількість біженців суттєво зросла кількість переказів з-за кордону), немало користується кредитами, швидкими темпами йде цифровізація країни (в тому числи сфера державних послуг). Для всього цього і багато чого іншого потрібна відповідна інфраструктура і відображення цієї ситуації ми бачимо в актуальному дослідженні.

Виклики воєнного часу для українського фінтеху

Для галузі фінансових технологій, як і для будь-якої іншої, головним викликом минулого року стала війна. Через труднощі, спричинені повномасштабним вторгненням, 26% фінтех-компаній вдалися до скорочень. Цей показник міг би бути набагато більшим, якбі не героїчні зусилля ЗСУ, що доволі швидко змогли відкинути ворога від Києва і забезпечити нормальне життя у столиці, де базується 77% фінтех-компаній України. Деблокада столиці забезпечила можливість більш-менш комфортної та продуктивної роботи компаній з урахуванням поточної ситуації, зокрема регулярних блекаутів восени та взимку. 

До речі, про блекаути. Саме нестабільну роботу електромереж та інтернету назвала найбільша кількість компаній (32%) головним викликом, з яким вони зіткнулися під час війни. На другому та третьому місцях — зниження інвестиційної привабливості компаній та зменшення купівельної спроможності населення.

Третина компаній також наголосила, що з початком повномасштабного вторгнення вартість їхнього бізнесу упала. Причому у 16% компаній обсяг бізнесу зменшився більше ніж на 50%. У 26% компаній не було змін в обсягах бізнесу у 2022 році, а у 15% обсяги навіть збільшилися. 

Проте головна цифра, як на мене, це те, що після початку війни 96% компаній продовжили операційну діяльність в Україні. Цей показник можна вважати мірилом того, наскільки міцним є український фінтех.

Ми в Українській асоціації фінтех та інноваційних компаній з початку повномасштабного вторгнення теж не припиняли свою діяльність та сприяли подальшому розвитку фінтеху в Україні. Зокрема, організували ініціативу фінтех-спротиву, в рамках якого створили систематизований рух протидії співпраці іноземних брендів (в першу чергу, в фінансовому та технологічному секторі) з державою-агресором.

Задля консолідації ринку та поглибленню співпраці між його учасниками ми провели ряд конференцій та презентацій, серед яких Access2Finance, Ukrainian Open Banking Summit, Digital Banking Conference 2022, UAFIN.TECH тощо, заключили ряд партнерств з міжнародними організаціями і загалом з усіх сил допомагали економічному фронту.

Що очікує на український фінтех далі 

Найближче майбутнє українського фінтеху визначатиметься трьома чинниками: війною, загальносвітовими тенденціями та євроінтеграцією України. Щодо першого, то давати прогнози складно. Ми віримо у перемогу України, але не знаємо, коли закінчиться війна і на які ще злочини піде росія. Тому єдине, що залишається економічному фронту — продовжувати підтримувати ЗСУ та готуватися протистояти різноманітним викликам, як-от блекаути.

Щодо світових тенденцій, то фахівці називають такі:

  • Збільшення використання даних. Фінансові установи хочуть забезпечувати клієнтам персоналізований досвід, для чого потрібен широкий спектр інформації, що передбачає використання як власних даних, так і даних, отриманих з інших джерел.
  • Поширення відкритих даних та відкритих фінансів. Концепція відкритого банкінгу, що передбачає обмін даними клієнтів (за їх згоди) між фінансовими установами, стає дедалі популярнішою. Завдяки цьому збільшується кількість різноманітних бізнес-пропозицій, як-от повніше оцінювання кредитоспроможності та високоперсоналізовані продукти й послуги.
  • Збільшення популярності миттєвих платежів. Фінтех-інструменти дозволяють цілодобово здійснювати миттєві перекази коштів, мінімізуючи перешкоди та підтримуючи використання безготівкових платежів фізичними особами та підприємствами. Завдяки сучасним технологіям та ухваленню відповідних нормативно-правових актів їхня популярність лише зростає.

Українські фінтех-компанії працюватимуть за цими напрямами, створюючи не лише кінцеві продукти, а й допомагаючи розвитку необхідної інфраструктури. Євроінтеграційні процеси приводитимуть український ринок у відповідність до європейського законодавства, що сприятиме як виходу українських фінтех-компаній на нові ринки, так і прихід в Україну європейських гравців. Це створюватиме тут конкуренцію, яка сприятиме подальшому розвитку фінтех-сектору України. І особисто я вірю у його майбутнє!

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 17 годин тому

Призовий фонд $100 тисяч: в Україні відбувся перший ETHKyiv хакатон

Ростислав Бортман 19 годин тому

Як збільшити продуктивність команди розробників. Якісна мотивація в 2024 році

Даніелла Шихабутдінова 19 годин тому

Як підготувати IT-бізнес до виходу на міжнародний ринок

Максим Олійник 28 червня 2024 11:34

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41