Чому фінансових аналітиків змушують вивчати Python?
Отож, дожилися. Відтепер CFA Institute — організація, котра ліцензує професіоналів та професіоналок з інвестування — додала до свого класичного курсу освітньої підготовки вивчення мови програмування Python, а також загальний вступ до теорії штучного інтелекту. Навіщо це?
Навіщо інвесторам вивчати ІТ-дисципліни
Якщо раніше для отримання міжнародно визнаної ліцензії CFA достатньо було скласти іспити про математику торгівлі облігаціями, опціонами та свопами, то сьогодні цього вже замало. Тепер треба знати бодай одну мову програмування. Цією мовою CFA Institute обрав не популярну в середовищі економічної статистики мову R, а добре відомий розробникам програмного забезпечення Python.
Спробую пояснити, чому це так. Ще у 2020 році з'явилися перші доступні мобільні застосунки для торгівлі цінними паперами на світових біржах. Приблизно тоді ж відбувся розквіт нового покоління криптогаманців, хоча, коли починаєш шукати собі криптогаманець у Google Play чи App Store, досі купа якогось «цифрового шлаку».
Підписуйтеся на наші соцмережі
Відповідно до освітньої стратегії, «мало щось знати, потрібно щось уміти», CFA Institute запровадив обов'язкове вивчення мови програмування Python. А раптом до банку звернеться великий клієнт і попросить: «Доброго дня, ми зі Шрі-Ланки і нам потрібна приватна біржа, ви могли б її організувати під ключ, від програмування до підтримки її роботи?». У майбутньому інвестиційні банки, мабуть, будуть займатися і таким. Може, бути попит і на створення цифрових бірж для торгівлі криптоактивами — після низки не дуже вдалих спроб у 2020-2022 роках.
Чим допоможе інвесторам знання теорії штучного інтелекту
Тепер ще одне запитання: а навіщо студентам та студенткам CFA Institute знання теорії штучного інтелекту? Поясню.
Наразі ключові центробанки світу мають у своєму арсеналі таку річ, як стрес-тести. Національний банк України теж цього року проводить стрес-тестування нашої банківської системи. Що таке стрес-тест? Якщо двома словами, то це математичний аналіз балансу банківських активів з погляду загального погіршення економічної ситуації в країні: дуже різке погіршення, різке погіршення та просто погіршення. Результатом стрес-тесту є розуміння, наскільки здоровою є структура активів банку на випадок кризи та якими є можливі шляхи докапіталізації конкретної фінансової установи.
Зараз фінансові директори українських банків ледь не вручну роблять подібне стрес-тестування: це складно, а ще й точність результатів може бути не найкращою. А виконувати стрес-тестування банківської системи міг би штучний інтелект, аналізуючи баланси певних банків. Але, слід сказати, продукти ШІ — це досить недешеве задоволення, хоча про мільярди доларів тут теж не йдеться.