Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому фінансових аналітиків змушують вивчати Python?

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
20 квітня 2023 4 хвилин читання

Отож, дожилися. Відтепер CFA Institute — організація, котра ліцензує професіоналів та професіоналок з інвестування — додала до свого класичного курсу освітньої підготовки вивчення мови програмування Python, а також загальний вступ до теорії штучного інтелекту. Навіщо це?

Навіщо інвесторам вивчати ІТ-дисципліни

Якщо раніше для отримання міжнародно визнаної ліцензії CFA достатньо було скласти іспити про математику торгівлі облігаціями, опціонами та свопами, то сьогодні цього вже замало. Тепер треба знати бодай одну мову програмування. Цією мовою CFA Institute обрав не популярну в середовищі економічної статистики мову R, а добре відомий розробникам програмного забезпечення Python.

Спробую пояснити, чому це так. Ще у 2020 році з'явилися перші доступні мобільні застосунки для торгівлі цінними паперами на світових біржах. Приблизно тоді ж відбувся розквіт нового покоління криптогаманців, хоча, коли починаєш шукати собі криптогаманець у Google Play чи App Store, досі купа якогось «цифрового шлаку».

Тому зараз кожен великий банк воліє запропонувати клієнтам не лише класичний мобільний застосунок для керування своїми коштами, але й додаткову мобільну послугу для торгівлі цінними паперами. Так, навіть в українському державному застосунку «Дія» вже кілька місяців можна придбати військові облігації українського уряду. Подібні речі можливі й у застосунку державного ПриватБанку.

Відповідно до освітньої стратегії, «мало щось знати, потрібно щось уміти», CFA Institute запровадив обов'язкове вивчення мови програмування Python. А раптом до банку звернеться великий клієнт і попросить: «Доброго дня, ми зі Шрі-Ланки і нам потрібна приватна біржа, ви могли б її організувати під ключ, від програмування до підтримки її роботи?». У майбутньому інвестиційні банки, мабуть, будуть займатися і таким. Може, бути попит і на створення цифрових бірж для торгівлі криптоактивами — після низки не дуже вдалих спроб у 2020-2022 роках.

Чим допоможе інвесторам знання теорії штучного інтелекту

Тепер ще одне запитання: а навіщо студентам та студенткам CFA Institute знання теорії штучного інтелекту? Поясню.

Наразі ключові центробанки світу мають у своєму арсеналі таку річ, як стрес-тести. Національний банк України теж цього року проводить стрес-тестування нашої банківської системи. Що таке стрес-тест? Якщо двома словами, то це математичний аналіз балансу банківських активів з погляду загального погіршення економічної ситуації в країні: дуже різке погіршення, різке погіршення та просто погіршення. Результатом стрес-тесту є розуміння, наскільки здоровою є структура активів банку на випадок кризи та якими є можливі шляхи докапіталізації конкретної фінансової установи.

Зараз фінансові директори українських банків ледь не вручну роблять подібне стрес-тестування: це складно, а ще й точність результатів може бути не найкращою. А виконувати стрес-тестування банківської системи міг би штучний інтелект, аналізуючи баланси певних банків. Але, слід сказати, продукти ШІ — це досить недешеве задоволення, хоча про мільярди доларів тут теж не йдеться.

Після низки великих економічних криз — іпотечна криза 2007-2009 років, ковідна криза 2020-2021 років, інфляційна криза 2022-2023 років — підготовка економістів та економісток стає інакшою. Мало щось лише знати, потрібно щось уміти робити, часом сміливо, креативно, інноваційно. Зміни — частина нашого життя. Жодна професія не застрахована від необхідності змінювати звичні алгоритми роботи.
Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Meta тестує штучний інтелект на панелі пошуку в Instagram

Вікторія Рудзінська 1 годину тому

ШІ виходить на новий рівень: OpenAI пропонує ChatGPT великим компаніям, зокрема Microsoft

Вікторія Рудзінська 2 години тому

Apple планує нові Mac на базі M4 з акцентом на штучний інтелект — Bloomberg

Богдан Камінський 4 години тому

Підписники ChatGPT Plus отримали доступ до GPT-4 Turbo

Богдан Камінський 4 години тому

Де стартапу взяти гроші? Огляд грантових програм та акселераторів за квітень 2024 року

Анна Нагорна 6 годин тому