Як адаптувати ваш застосунок для допомоги ЗСУ. Кейс Uklon
У квітні 2023 року в мобільному застосунку Uklon з'явилася можливість оформити регулярний донат під час кожної поїздки. Користувач може сам обрати суму, зробивши її разовим донатом, або ж оформивши підписку. Над реалізацією цього функціоналу працювали одразу декілька команд. Як це було, з чого починали та як реалізували, розповідають Роман Петрик, VP of Product, та Ростислав Матюк, Product Designer.
Ідея
Ідею з можливістю донатити під час поїздки ми тримали в голові вже певний час, але через високу завантаженість руки не доходили до її імплементації. Щойно стабілізували роботу й окремих донатів стало недостатньо, зрозуміли, що цей час настав.
Будемо чесними, донатять уже не так активно, як раніше, суми також змінилися. Ми зрозуміли, що користувачам буде набагато простіше донатити по 10, 20 або 50 грн з кожної поїздки. Тож переглянули пріоритет ідеї й взялись за аналіз та реалізацію функціоналу.
Вивчаючи роботу одного з агрегаторів виклику авто, знайшли класний функціонал щодо можливості донатів на підтримку України. Реалізовано просто і зрозуміло. «Not bad», — подумали ми.
Дизайн
Мета
Нашою метою було створити зручний та зрозумілий користувачам інструмент для збирання коштів на армію. Потрібна була механіка, що потребувала б мінімум зусиль від користувача і давала максимум користі для армії.
Завдання
Підписуйтеся на наші соцмережі
Сформувавши мету, почали працювати над можливим пулом рішень. Ідей було декілька. Не будемо спойлерити, які саме, адже, можливо, деякі з них ви ще побачите у застосунку. Наш ідеальний формат мав якомога вдаліше конвертувати кожен візит чи замовлення користувача у застосунку в донат на перемогу. Проаналізувавши можливі рішення, зрозуміли, що формат підписки — один із найкращих варіантів. Варто наголосити, що у нашому застосунку вже є одноразовий донат під різні збори. Але очевидно, що він вимагає більше зусиль від користувача. Перевага підписки у тому, що потрібно буде лише один раз пройти необхідний флоу, і далі з кожною поїздкою допомагати вже без додаткових дій. Проте ми також не забули про користувачів, які ще “не готові” до підписки та додали можливість разового донату з поїздки. Донат не додається до вартості замовлення, а списується окремо. Це потрібно для того, щоб користувач зміг створити замовлення, якщо коштів на його картці, наприклад, вистачає лише на виклик авто. У такому разі поїздка відбудеться, а донат не спишеться.
Користувачі з підпискою
Підписку на донат можна оформити з головного екрана застосунку, обравши “Донат” > “Регулярний донат на перемогу”. Достатньо лише обрати суму і картку. Після підписки користувач може відстежувати, скільки він задонатив за весь час та на що йде збір коштів на момент перегляду. Слід сказати, що сподівання на підписку не були марними: зараз вона генерує більше коштів на допомогу армії, ніж разовий донат із поїздки. Станом на 23 травня маємо такі показники
- 84,2% — донатів отримали з підписки
- 15,8% — разовий донат з поїздки
Разовий донат з поїздки
Як вже згадувалося раніше, разовий донат з поїздки більше розрахований на користувачів, «не готових» до підписки. Тому ми додали можливість внеску коштів з екрана підтвердження замовлення. Його бачать всі користувачі, що створювали запит. Таке рішення дозволяє нам генерувати левову частку донатів від загального обсягу.
Development
Ми працюємо за квартальним плануванням в Uklon, де кожна задача отримує свій унікальний пріоритет. Додатково є розуміння, як те чи інше завдання впливатиме на встановлені OKR.
Розробляти цей функціонал почали у 1-му кварталі. В реалізації взяли участь 7 команд. Оскільки це завдання кроскомандне, то для можливості паралельної розробки використовували стандартний підхід API-first (підхід до розробки серверних програм, за якого API є найважливішою частиною продукту). Після підготовки backend’у перейшли до фінальної фази реалізації функціоналу на IOS та Android.
Функціонал складний, це не звичайна User Story, а цілий перелік доопрацювань, які необхідно зробити для очікуваного результату. Тому спочатку розглянули його разом із лідами на pre-grooming, далі вже на grooming з командою, потім перейшли до планування релізів і розпочали девелопмент.
Розробка та тестування відбувалися у динамічному режимі, адже ми мали дедлайни щодо випуску, а, головне, мету якнайшвидше надати функціонал для користувачів.
Впровадження
Після завершення розробки запустили функціонал одразу у всіх містах.
Спочатку випустили оновлену версію застосунку, але з вимкненим функціоналом. Зачекали декілька днів, щоб користувачі оновили застосунок (автоматичне оновлення зазвичай відбувається протягом трьох днів).
Наш відділ маркетингу також готував комунікацію у застосунку через оновлений функціонал. Після настання дня Х увімкнули функціонал. А користувачі побачили можливість задонатити на головному екрані та на екрані підтвердження створення замовлення.
Аналітика
З першого дня після випуску функціоналу підписку на регулярний донат оформили понад 1000 користувачів. Станом на 24 травня 2023 року середня сума донату становить 11,6 грн, де найбільший — 500 грн, а мінімальний — по 1 грн від поїздки.
Розвиток і цілі
Розуміємо, що зараз донатять не так активно, як це було рік тому. Але, як і раніше, кожна гривня важлива для нашої перемоги. Тож оформивши підписку на 5, 10, чи 25 грн, користувачі роблять вагомий внесок у спільний збір для подальшої підтримки ЗСУ. При цьому сума не надто відчутна для гаманця.
На початку запуску функціоналу співвідношення підписки на донат до разового становило 55% до 45%, але за місяць, завдяки окремо побудованій комунікації та взаємодії з клієнтами від наших експертів з маркетингу, вдалося підняти відсоток використання підписки на донат з 55% до 90,5%.
Ми продовжуємо збирати на допомогу нашим захисникам, щоб бути ще на крок ближче до нашої перемоги.