Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Небезпечний попкорновий мозок. Як соцмережі вбивають увагу і зосередженість

Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
20 лютого 2024 6 хвилин читання

Немає у світі більш зручної їжі для компульсивного споживання, ніж попкорн. Хрусткі кукурудзяні зерна один за одним зникають у нашій утробі, поки ми зайняті іншими справами — дивимось кіно, спілкуємось з друзями, працюємо. Саме так працює режим нашого мозку, який вчені називають попкорновим. SPEKA досліджує, чому це небезпечно та як вийти з цього режиму.

Термін «попкорновий мозок» запровадив у 2011 році дослідник Вашингтонського університету Девід Леві. Він описує його як режим, коли людина настільки захоплена багатозадачністю в інтернеті, що повільне офлайн-життя її вже не приваблює. 

Це дуже цікава історія, якщо помізкувати. Тисячі років людина розвивалась у середовищі, де одночасно робити декілька справ було складно. Досі існує прислів’я про Юлія Цезаря, який був настільки швидкий, що умів Veni, Vidi, Vici — «Прийти, побачити, перемогти». І взагалі за легендою міг одночасно здійснювати кілька операцій: слухати, читати, писати, диктувати різним писарям низку текстів — і все виходило у нього бездоганно.

Юлій Цезар — перша багатозадачна людина на Землі, скульптура в Римі,  britannica.com Юлій Цезар — перша багатозадачна людина на Землі, скульптура в Римі,  britannica.com

Віртуальний простір інтернету подарував можливість робити купу справ одночасно. Крім основної роботи, багато людей встигають читати та відповідати на повідомлення у месенджерах, переглядати стрічку соцмереж, а іноді писати там, хтось уміє працювати та дивитися серіал, а деякі люди настільки часто все коментують, що перетворюються на своєрідних кіборгів — гібрид людини та бота. 

Повільний стиль життя, slow life стає привабливим, люди відкривають для себе книгарні з кавою, медитують, займаються повільними практиками типу йоги, оскільки відчувають, а іноді навіть усвідомлюють, що це більш природний для людського розуму режим.

Життя у соцмережах та нейронні зміни

62,3% населення планети користується соціальними мережами, причому середня добова кількість часу на використання соцмереж становить 2 години 23 хвилини. Це 814 годин на рік, або 34 доби. Соціальні мережі дійсно стали важливою частиною життя багатьох із нас.

В усвідомленому користуванні немає нічого поганого, але проблема в тому, що лише маленький відсоток людей розуміє, як це працює. Решта часто страждає від цього темпу, втрачає увагу та зосередженість — основні симптоми попкорнового мозку.

Відомо, що постійне прокручування та перегляд нових публікацій, сповіщень, реклами викликає невеликий викид дофаміну, який винагороджує мозок і підживлює цей цикл. Це стимулює мозок не втрачати увагу. Це був нормальний еволюційний механізм, коли людині на новій або небезпечній території потрібна була інформація. Вона шукала її всюди, була уважна до неї, завжди готова до нового, щоб швидко адаптуватися та діяти. 

Були часи, коли можна було просто пити каву, а не фотографувати її. Фото: Kerde Severin, pexels.com Були часи, коли можна було просто пити каву, а не фотографувати її. Фото: Kerde Severin, pexels.com

Зараз інформації забагато, діяти не обов’язково, але дофамін вприскується, наче наркотик лабораторним тваринам, щоб не розслаблятися. Постійна вимога до уваги та швидке перемикання між завданнями, новинами, повідомленнями призводить до відчуття неспокою, суму від втраченого часу, неможливості зосередитися та насолоджуватися процесом. 

Дослідження Каліфорнійського університету в Ірвайні показало, що середня тривалість концентрації уваги на будь-якому екрані до переходу на щось інше зменшилася з 2,5 хвилини у 2004 році до 47 секунд сьогодні.

Дослідження показують, що нейронні шляхи у мозку переспрямовуються або адаптуються для виконання вимог багатозадачності та швидкого оброблення інформації, що може відбуватися завдяки здатності глибоко та вдумливо залучатися до вмісту, що потенційно впливає на навчання, пам’ять, емоційну регуляцію, продуктивність, одночасно збільшуючи тривогу та потенційне вигорання.

Вихід з режиму попкорну

На щастя, змінити режим реально. Для цього потрібно усвідомити проблему та докласти певних зусиль. Але нагородою буде відчуття перемоги над собою та повернення до комфортного психологічного стану.

У світі багато цікавого. Фото: Pixabay У світі багато цікавого. Фото: Pixabay

Ось кілька рекомендацій:

1. Використовуйте функції контролю часу на своєму телефоні або встановіть застосунки, які допоможуть обмежити час, проведений у соцмережах. Визначте ліміт і стежте за тим, щоб дотримуватися його.

2. Визначте періоди протягом дня, коли ви будете відключати телефон або виходити із соцмереж. Натомість заплануйте почитати книги, прогулятися на свіжому повітрі або зустрітися з друзями. Дозвольте собі невеликий цифровий детокс.

3. Знайдіть для себе хобі та використовуйте цей час, щоб глибше у нього зануритися. Це може бути малювання, фотографія, гра на музичному інструменті або будь-яка інша творча або фізична діяльність.

4. Заплануйте спільні заходи або просто проводьте час із рідними та друзями, не використовуючи смартфони. Це сприятиме зміцненню взаємин і створенню позитивних спогадів.

6. Вийдіть на прогулянку, велосипедну поїздку або просто відпочивайте на природі. Це не лише допоможе зменшити час, проведений у віртуальному світі, але й покращить ваше самопочуття та здоров’я.

7. Визначте чіткий розклад для сну і відпочинку, зокрема без використання смартфону перед сном. Забезпечення високої якості сну допоможе вам відновлювати енергію і краще керувати стресом у повсякденному житті.

Найголовніше — практикуйте ці рекомендації систематично, дозвольте собі насолоджуватися моментами поза цифровим світом. Повірте, там є багато чого, вартого нашої уваги. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Хейт у соцмережах: чому його стає дедалі більше та як від нього захиститися

Владислав Миронович 10 червня 2024 17:00

Чому самодопомога важлива для батьків у воєнний час

Kateryna Tykhonova 10 червня 2024 13:30

Від соціальних мереж до криптогаманців: нова ера цифрових пріоритетів

Владислав Гринів 7 червня 2024 15:00

Які соцмережі увійшли до топ-10 найпопулярніших у 2023

Владислав Паливода 5 червня 2024 22:04