Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Покажи те, що треба: чотири способи контролю алгоритмів соціальних мереж

Владислав Миронович
Владислав Миронович Журналіст та редактор колонок SPEKA
16 травня 2023 7 хвилин читання

Незалежно від того, йдеться про стрічку новин Facebook, Instagram чи TikTok, алгоритми соцмереж постійно вирішують, який контент вам демонструвати. Але чи знає хтось, як насправді працюють ці алгоритми? І чи є способи обвести їх навколо пальця і примусити показувати саме той контент, який ви хочете? Пропонуємо вашій увазі переклад матеріалу The Conversation, в якому автор шукає відповіді на ці питання.

Оптимізація для залучення аудиторії соціальних мереж

У загальному значенні алгоритм — це просто набір правил для виконання певної процедури. У контексті соцмереж алгоритми, зокрема, алгоритми рекомендацій визначають усе: від того, що ви ймовірно прочитаєте та на кого підпишетеся, до того, чи з’явиться перед вами конкретна публікація. 

Головна мета цього — утримати вашу увагу якомога довше у процесі, який називається «оптимізація для залучення». Адже що більше ви взаємодієте із вмістом на платформі, то ефективніше ця платформа може залучати вашу увагу та націлювати на вас рекламу — її основне джерело доходу.

Один із найперших алгоритмів соціальних мереж виник у Facebook у середині 2000-х. Його можна узагальнити одним реченням: «Сортуйте всі оновлення друзів користувача у зворотному хронологічному порядку (новіші публікації спочатку)».

Відтоді алгоритми стали набагато потужнішими та більш тонкими у роботі. Тепер вони враховують безліч чинників, щоб визначити, як просувається контент. Наприклад, алгоритм рекомендацій Twitter «Для вас» заснований на нейронній мережі, яка використовує майже 48 млн параметрів.

Чорна скринька алгоритмів соцмереж 

Уявіть собі гіпотетичного користувача на ім’я Василь, який стежить за користувачами та сторінками, які обговорюють переважно космос, меми з собаками та кулінарію. Алгоритми соціальних мереж можуть дати йому рекомендації щодо футболок із зображенням цуценят у костюмах астронавтів. 

Хоча такий підхід виглядає простим, алгоритми зазвичай є чорними скриньками, де відбуваються внутрішні процеси і які технологічні компанії воліють тримати в таємниці. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Спроба обдурити алгоритм — це ніби намагатися вирішити тривимірну головоломку без жодних інструкцій і можливості зазирнути всередину. Ви можете використовувати лише метод спроб і помилок — маніпулювати частинами, які бачите зовні, та оцінювати вплив на загальний стан коробки.

І навіть коли код алгоритму відкритий для громадськості (як, наприклад, код алгоритму рекомендацій Twitter, який опублікували у березні), дуже непросто підкорити його своїй волі.

То що можна зробити для підкорення алгоритмів соціальних медіа?

Оскільки алгоритми зважають на ваші дані та звички у соціальних мережах, першим кроком підкорити їх буде зміна цих звичок і даних. 

1. Взаємодійте з контентом, якому ви довіряєте і якого хочете більше

Незалежно від типу стрічки, яку ви хочете мати, важливо стежити за надійними джерелами. Василь, який захоплюється космосом, знає, що варто підписатися на NASA і триматися подалі від конспірологів, які вірять у теорії змови — що Земля пласка, а польотів на Місяць не було. 

Отже, критично подивіться на користувачів та сторінки, за якими ви стежите, ставлячи такі питання: «Хто є автором цього контенту?», «Чи мають вони авторитет у цій темі?», «Чи можуть вони бути упередженими та мати власний інтерес у тих чи інших публікаціях?».

Що вища якість контенту, з яким ви взаємодієте, то більша ймовірність того, що вам порекомендують такий самий цінний контент (а не фейкові новини чи якусь дурню). Крім того, ви можете допомагати «оптимізації для залучення», більше і довше взаємодіючи зі вмістом, який бажаєте бачити частіше. Це і лайки та поширення контенту, який вам подобається.

2. Не надавайте багато інформації про себе

Соціальні платформи знають про вас набагато більше, ніж ви думаєте — від вашого місцеперебування до ваших захоплень, вашої діяльності поза тією чи іншою платформою та навіть вашого кола спілкування. Якщо ви обмежите інформацію, що надаєте про себе, ви обмежуєте ступінь, в якому алгоритм може націлитися на вас. Також корисно тримати акаунти у різних соцмережах не пов’язаними один з одним і не використовувати функції типу «Увійти через Facebook» або «Увійти через Google».

3. Налаштовуйте соцмережі

Налаштування параметрів конфіденційності та персоналізації допоможе уникнути мікротаргетингу через вашу стрічку. Наприклад, параметри «Діяльність поза Facebook» дозволяє розірвати зв’язок між вашим обліковим записом Facebook і діяльністю за межами цієї соцмережі. Подібні параметри існують також для TikTok і Twitter.

Блокувальники реклами та застосунки для браузера, що покращують конфіденційність, також можуть допомогти. Інструменти з відкритим кодом на кшталт uBlock Origin чи Privacy Badger допомагають запобігти слідкуванню файлів cookie та «маркетингових пікселів» за вашими уподобаннями на сайтах поза соціальними мережами.

4. Забаньте та забудьте

Остання порада: просто відмовтеся від вмісту, який ви не хочете бачити у своїй стрічці. Це означає:

  • ігноруйте будь-які публікації, які вам не цікаві, і авторів (чи сторінки), на яких ви не підписані; 
  • за можливості приховуйте ці публікації;
  • робіть перерви у серфінгу соцмереж, щоб уникнути бездумного прокручування стрічки;
  • регулярно переглядайте, на кого ви підписалися, і переконайтеся, що цей список збігається з тим, що ви хочете отримати від своєї стрічки.

Коротка післямова

Тож гіпотетично, чи міг Василь відписатися від усіх користувачів і сторінок, не пов’язаних із космосом, собачими мемами та кулінарією, щоб остаточно позбавити алгоритму рекомендацій можливості відволікати його? Ну, не зовсім так. Навіть якщо б він усе це зробив, алгоритм не обов’язково «забуде» всі дані: інформація все ще може існувати у кеші або резервних копіях. 

Через те, наскільки складними та всеосяжними є алгоритми, ви не зможете забезпечити повний контроль над ними. Однак ви не повинні дозволяти технологічним гігантам диктувати, як вам взаємодіяти з соціальними мережами. Знаючи, як працюють алгоритми, на що вони здатні та яка їхня мета, ви можете перетворитися із «сидячої качки» для рекламодавців на активного модератора власних стрічок.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Instagram замінив позначку «Зроблено за допомогою ШІ» на «Інформація про ШІ»

Кіра Іванова 2 липня 2024 07:00

ЄС оштрафує Meta за політику pay or consent

Олеся Дерзська 1 липня 2024 21:03

Meta може блокувати у Facebook новинний контент з Австралії

Олеся Дерзська 28 червня 2024 18:31

Блогерка поставила 15 запитань в анкеті і відмовила 5000 чоловікам

Олеся Дерзська 26 червня 2024 15:17

На Meta позиваються в США через проблеми з безпекою даних і приватність дітей

Олеся Дерзська 24 червня 2024 18:47