Роль ШІ у дослідженні космосу: думки науковців
Журнал Space.com провів опитування серед провідних космічних науковців, щоб дізнатись, якою буде роль ШІ у дослідженні поверхні Марсу.
Людина надійніша за ШІ
Серкан Озджан, викладач відділу управління інноваціями та технологіями в Університеті Портсмуту у Великій Британії, заперечує можливість активного використання ChatGPT через його неточність і часте введення в оману. Серкан запевняє, що не слід застосовувати ChatGPT у галузях, де помилки неприпустимі.
Також ChatGPT абсолютно недієвий, якщо немає попередніх даних для їхнього аналізу та емуляції.
Наука — не машинний аналіз
Однак, на його думку, у найближчій перспективі штучний інтелект можна використовувати у роботі марсоходів, а саме для вибору цілей для спостереження без участі людей і навігації.
ШІ — не заміна кваліфікованому спеціалісту
Наталі Каброл, директорка Центру досліджень Карла Сагана в Інституті SETI у Маунтін-В’ю, Каліфорнія, каже, що ШІ — це потужний інструмент для підтримання людей у їхній діяльності і так чи інакше усі ним користуються. Але це палиця на два кінці. На її думку, неприпустимо дозволяти ШІ виконувати роботу за спеціаліста.
ШІ може працювати з людиною, але не замість неї
Емі Вільямс, доцент кафедри геологічних наук Університету Флориди у Гейнсвіллі, учасник місій марсоходів NASA Curiosity та Perseverance, задоволена роботою ШІ і бачить перспективи злиття з космічною галуззю.
Вона нагадала, що «бортовий» ШІ майбутньої місії на Марс поки що не зможе самостійно ухвалювати рішення чи створювати рукописи для публікації. Швидкість та обсяги висхідної та низхідної ліній зв’язку з поточною мережею глибокого космосу не дозволяють оперативно завантажити базу знань чогось складного, як, наприклад, історичні дані та частки органічних молекул на Марсі для штучного інтелекту.