Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому відпустка корисна для вас – навіть до того, як ви її взяли

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
8 серпня 2023 5 хвилин читання

Як відпустка та вихідні впливають на наші когнітивні здібності, як правильно відпочити у відпустці. А також який зв’язок між хронічним стресом та дофаміном. Відповіді на ці питання опублікували вчені у галузі неврології та нейронаук у The Conversation. Ми публікуємо головні тези.  

Як відпустка впливає на рівень стресу та психічне здоров’я Як відпустка впливає на рівень стресу та психічне здоров’я

Відпочинок підвищує когнітивну гнучкість

Хоча це може здатися неймовірним, існує дуже мало наукової літератури, яка досліджує безпосередні переваги відпустки для нашого мозку

У дослідженні 2016 року, в якому взяли участь 46 працівників голландської компанії, робітників просили пройти тест, у якому їм давали предмет (наприклад, молоток) і просили вигадати йому якомога більше застосувань в найкоротший час (будівельний інструмент, зброя, преспап'є тощо). Дослідники помітили, що після двох-трьох тижнів відпустки працівники мали більшу когнітивну гнучкість. Або, інакше кажучи, вони змогли придумати більшу кількість застосувань для об’єктів порівняно з результатами, отриманими за пару тижнів до відпочинку.

Більшість досліджень стверджують, що, з біологічної точки зору, одна із головних причин вищої когнітивної гнучкості —  і перевага відпустки загалом — це зменшення стресу.

Робота породжує стрес, але він не є поганим сам по собі. Коли стрес виникає час від часу, це навіть корисно, оскільки активує механізми, які допомагають нам виконувати повсякденні дії на кшталт дотримання дедлайну.

Негативним натомість є хронічний стрес — той, що виникає, коли ми перебуваємо під тиском тривалий час, або через ситуації, з якими ми не можемо впоратися. Це викликає втому, підвищений рівень тривоги, дратівливості та гніву. 

Як відпустка впливає  на психічне здоров’я

Головне, що хороша відпустка може зробити для нашого психічного здоров’я — знизити рівень хронічного стресу. Коли ми не працюємо, наш мозок здатний усунути – принаймні тимчасово – негативні наслідки стресу

І щоб відпустка була справді ефективною, ми маємо переконатися, що вона дійсно звільняє нас від стресу, пов’язаного з роботою.

Тобто ми повинні уникати продовження завдань, що очікують, відповідей на електронні листи тощо. З іншого боку, важливо, щоб наш відпочинок не створював для нас нових стресових ситуацій.

Як очікування приємної події впливає на рівень дофаміну 

Інший спосіб — насолоджуватися очікуванням. Чому саме очікування відпустки робить нас щасливими? Все через дофамін — молекулу-нейромедіатор, який виробляється в нейронах двох областей мозку, відомих як чорна субстанція (через її темний колір під мікроскопом) і вентральна тегментальна область (розташована в центрі нашого мозку, за вухами).

Обидві частини мозку містять від 400 тис. до 600 тис. нейронів та поєднані аксонами з численними областями мозку. Завдяки вивільненню дофаміну вони відіграють ключову роль у приємних відчуттях, викликаних новими враженнями та нагородами. Тому знання про те, що наближаються вихідні або відпустка, підвищує рівень дофаміну в мозку і дає нам відчуття задоволення.

Мікрофотографія нейронів чорної субстанції, які вивільняють дофамін, коли стикаються з новими ситуаціями та нагородами.  Мікрофотографія нейронів чорної субстанції, які вивільняють дофамін, коли стикаються з новими ситуаціями та нагородами. 

Найкращі вакації — це ті, під час яких ми насолоджуємося новими враженнями (наприклад, дослідженням різних місць) та винагородами (наприклад, екзотичною стравою, якої чекали цілий рік). Звичайно, винагорода — цілком суб’єктивне поняття, і те, що приємно для однієї людини, може викликати стрес для інших.

Як хронічний стрес впливає на сприйняття реальності 

Дофамінова система, яка створює задоволення, також страждає під час хронічного стресу. Наукові дослідження підтверджують, що високий або хронічний рівень стресу, протягом робочого дня, здатний зменшити кількість вивільненого дофаміну та/або спричинити зміни в тому, як він метаболізується.

Найгірше те, що зміни відбуваються не тільки в чорній субстанції або в вентральній зоні. Було виявлено, що хронічний стрес навіть здатний змінити кількість рецепторів дофаміну в областях, які його отримують. Коли це відбувається, часто розвивається депресивна поведінка. Тому відпустка, яка звільняє нас від стресу, допоможе відновити баланс дофамінергічної системи. 

Щоправда, досі не зовсім зрозуміло, чи тривалий відпочинок дає кращий ефект, ніж кількаразовий, але коротший.

Хай там як, ми заохочуємо наших читачів шукати заняття, які допоможуть їм почуватися добре, заряджати енергією та зменшувати стрес, щоб перезавантажити дофамінергічну систему. 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

У застосунок «Повітряна тривога» інтегрували техніки психологічної самодопомоги

Вікторія Рудзінська 11 червня 2024 16:55

Вчені знайшли нове рішення проблем сечового міхура — у мозку

Кіра Іванова 2 червня 2024 16:14

Як розмови можуть допомогти дітям висловити свої почуття? Топ 5 технік живого спілкування

Kateryna Tykhonova 31 травня 2024 14:00

Топ застосунків для ментального здоров’я

Олександр Тартачний 24 квітня 2024 08:30

Дослідження: відділ мозку, який контролює рух, також керує почуттями

Сергій Коноплицький 8 квітня 2024 15:05