Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Секрети work-life balance: щоденний план, дні тюленя та сноубординг. Аналітик-ресерчер Quarks Марʼяна Лопата

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
17 грудня 2022 4 хвилин читання

SPEKA продовжує спецпроєкт про айтівців, яким вдалося знайти SPEKотний баланс між життям та роботою. Наші герої діляться секретами фізичного та ментального здоровʼя, а експерти — професійними рекомендаціями.

Наш наступний співрозмовник — аналітик-ресерчер у продуктовій IT-компанії Quarks Марʼяна Лопата. Вона розповіла про те, як зберігає баланс між роботою та особистим життям, навіщо потрібні дні тюленя та заняття для відновлення ресурсу.

Мар'яна Лопата з Quarks: варто планувати відпочинок заздалегідь Мар'яна Лопата з Quarks: варто планувати відпочинок заздалегідь

Важлива не тільки робота, але й особисті заняття

У певний момент виник внутрішній потяг до чогось «окрім». Десь рік тому я відчула, що після роботи у мене наче відсутнє життя, і вирішила це виправити. Створила місяць виконання давно закинутих занять-хотілок, і так я потрапила на: танці, йогу, курс з ведення особистого блогу, пішла до психотерапевта. 

А донедавна ще й організовувала свій маленький проєкт з офлайн-зустрічей для дівчат у Києві. Не всім я займаюся досі, але це дало неймовірний апліфт. 

  • По-перше, тепер є розуміння своєї особистості комплексно, бо ми не дорівнюємо лише нашій роботі.
  • По-друге, я отримала купу різних джерел енергії. 

Тепер не можу багато овертаймити і жити на роботі, бо окрім неї маю піти на йогу, зробити сторителінги в Інстаграмі, попрацювати над власним проєктом і ще багато всього. 

Мар'яна Лопата обирає ресурсні хобі
Мар'яна Лопата обирає ресурсні хобі
Мар'яна Лопата обирає ресурсні хобі

Необхідно планувати відпочинок та мати ресурсні заняття

Донедавна потрапляти у пастку вигорання було, можна сказати, моїм хобі. Тепер я чітко розумію, які є сигнали цього стану і як туди не потрапити. 

Тож зараз перший крок — це обовʼязково відпочинок. Бажано відпочивати регулярно. Я припинила себе обмежувати, якщо мені раптом захотілося раз на місяць поїхати у Карпати і взяти ще кілька днів вихідних. 

Повірте, на роботі без вас два дні чи тиждень точно виживуть, а от ваше вигорання = мінімальна ефективність. 

Але важливо мати не лише масштабні відпустки, а й відпочинок протягом тижня. Я зробила список ресурсних занять, які допомагають мені відновити енергію. Тож коли втомлююсь, роблю щось корисне для себе. Наприклад, можна сходити в улюблене кафе чи почитати книгу — будь-що, аби воно спрацювало. 

Мар'яна Лопата рекомендує шукати ресурсні хобі
Мар'яна Лопата рекомендує шукати ресурсні хобі
Мар'яна Лопата рекомендує шукати ресурсні хобі

Варто планувати реальний графік справ щодня

Коли я почала впроваджувати планування у щоденну рутину, часто потрапляла у ситуацію, що планів на день у мене більше, ніж годин у цьому дні. Це дуже демотивує, адже навіщо щось починати, якщо ти і так нічого не встигаєш. 

Тому таких помилок намагаюсь уникати: 15 хвилин зранку для планування дня і визначення найбільш пріоритетних завдань можуть зменшити рівень тривоги. Плюс не існує кращого відчуття, ніж коли ти викреслюєш всі завдання зі списку на день і можеш спокійно робити ресурсні дії. 

Своє планування я роблю у Notion: неймовірний інструмент, який можна повністю переробити під свої потреби. Без нього не минає жоден мій день.

Мар'яна Лопата з Quarks планує всі свої задачі у програмі Notion Мар'яна Лопата з Quarks планує всі свої задачі у програмі Notion

Треба дозволяти собі жити звичайним життям

Ця порада важлива для нормалізації відчуття втоми, апатії, відсутності бажання робити бодай щось. Адже існують періоди, коли є єдина потреба — просто пожити свою рутину. 

Раніше я часто могла заганяти себе в якісь рамки. Наприклад, маю встати о шостій ранку, сходити на спорт, переробити купу роботи, почитати книгу, пройти курс. Але якщо так хочеться сьогодні, то це не означає, що вдасться постійно підтримувати такий режим

Тому я маю дні тюленя, коли у мене немає ніякого розвитку, лише рутинне життя у своєму темпі. У такі дні я без вагань вмикаю Netflix на весь вечір або граю в онлайн-ігри з колегами. 

Таке ставлення до себе допомагає відновитися морально, особливо під час війни, коли на тебе і так тисне мільйон обставин. Тож якщо дозволити собі жити звичайним життям, згодом вам захочеться повернутися до режиму єбш.

Мар'яна відпчитає під фильми Netflix
Мар'яна відпчитає під фильми Netflix

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Виявлено вразливість у прошивці материнських плат Gigabyte

Артем Житкевич 38 хвилин тому

Бронювання, мобілізація, податки, ФОП в IT — головне з вебінару SPEKA

Олександр Тартачний 5 годин тому

Що треба знати про масштабування бізнесу в Україні. Кейс Uklon

Ivan Chornohor 7 годин тому

Конференція Apple WWDC 2023: що нам покажуть і де дивитись

Єлизавета Гогілашвілі 1 червня 2023 16:07

Чому зростають прайси у SaaS і як на це реагувати бізнесу

Cергій Гузенко 31 травня 2023 17:02