Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Сплетіння з технологіями. Алекс Сучжон-Кім Пан про те, як використовувати пристрої, не руйнуючи себе та інших

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
18 березня 2024 10 хвилин читання

Як не загубитися у стрімкому світі цифрових технологій та залишатися зосередженим, не руйнуючи себе? Про це йдеться у книзі «Ґаджет-Залежність». У рубриці SPEKотна читанка редакція знайомить вас із цікавою роботою, автор якої останні двадцять років вивчав людей, технології та світи, які вони створюють.

  • Автор: Алекс Сучжон-Кім Пан
  • Хто видав: «Фабула» (частина видавничої корпорації «Ранок»)
  • Серія: #PROMe
  • Переклад: Вікторія Луненко

Про автора

Алекс Суджунг-Кім Пан здобув ступінь доктора філософії з історії та соціології в Університеті Пенсильванії, стажувався у Коледжі Вільямса, Каліфорнійському університеті у Берклі та у Microsoft Research у Кембриджі. Зараз він працює директором глобальних програм у 4 Day Week Global і співпрацює з компаніями, урядами та некомерційними організаціями, зацікавленими у впровадженні 4-денного робочого тижня.

Він виступав з доповідями про майбутнє технологій та роботи по всьому світу у різних місцях — від штаб-квартири ЦРУ в Ленглі до театру «Глобус» у Лондоні та Googleplex у Кремнієвій долині. До того як приєднатися до 4 Day Week Global, Алекс був директором з досліджень в Інституті майбутнього та старшим консультантом у Strategic Business Insights, а також читав лекції в Оксфордському, Стенфордському та Каліфорнійському університетах Берклі.

Алекс Суджунг-Кім Панг. Benefits Expert Алекс Суджунг-Кім Панг. Benefits Expert

Постає логічне запитання: як автор дійшов до написання книги?

Роботу над книгою Пан розпочав під час роботи у кембриджській філії Microsoft Research. Саме тоді він писав статті про споглядальний комп’ютеринг у своєму блозі. Врешті деякі з його постів увійшли до книги «Ґаджет-Залежність». Автор каже, що хоча задум книги і народився у Кембриджі, вона зводить докупи низку ідей, які виникли у різний час. Так, уявлення Алекса Суджунг-Кім Пана про технології сформувалися під впливом його наставників ще в університеті Пенсильванії у 1980-х. А коли у 2000-х Пан став директором Інституту досліджень майбутнього, він виявив, що застосування абстрактних наукових ідей до конкретних проблем приносить інтелектуальне задоволення.

Про що йдеться у книзі «Ґаджет-Залежність»

У сучасному світі багатьом із нас знайома перевірка електронної пошти за обіднім столом, розмови з друзями чи знайомими з опущеними у телефон очима, незмога сконцентруватися на роботі через постійні сповіщення на екрані мобільного чи ноутбуку.

У книзі «Ґаджет-Залежність» Алекс Суджунг-Кім Пан розповідає, як в еру інформаційних технологій залишатися сконцентрованим та ефективним. Автор ділиться практиками на шляху до споглядального комп’ютерингу. Цей підхід допомагає звернутися до інформаційних технологій у вдумливий спосіб, який майже не потребує зусиль і сприяє нашій здатності зосередитися, бути творчими та щасливими, замість того щоб мимоволі бути у стані постійного відволікання.

У семи розлогих розділах Пан оцінює інструменти для фокусування уваги. Наприклад, мінімалістичні текстові редактори на кшталт WriteRoom та інтернет-блокатори на кшталт Freedom. Паралельно з цим автор описує такі стратегії, як медитація та заплановані «безцифрові суботи» від подразників на кшталт електронної пошти, push-повідомлень та інших закликів до уваги. У восьмому розділі Пан підбиває підсумки.

Книга базується на ґрунтовних західних емпіричних дослідженнях, а також на східній практиці. Пан підкріплює свої поради інтерв'ю із сучасними науковцями та технічно підкованими фахівцями, а також вдало вплітає східну філософію у наші відносини з технологіями.

Кілька цікавих тез та ідей

Людина сплетена з технологіями

Багато людей тамують подих, коли перевіряють свої повідомлення на пошті. Лінда Стоун назвала це феноменом поштового апное. Затримка дихання відбувається через рефлекс «бийся або біжи». Цей стан відображає тривогу, яку ми відчуваємо через незнання, які проблеми нам доведеться вирішувати після відкривання листів.

Феномен поштового апное показує, наскільки міцно наш розум, тіло й технології можуть сплестися.

Це явище називають сплетінням або розширеним розумом. І доказом цього слугує стародавня середземноморська цивілізація. Так, мікенський воїн не просто використовував меч, він був «людським/нелюдським гібридом» людини та зброї.

Це явище може бути як позитивним, так і негативним. І людина має змогу самотужки обирати, чи бути заплутаною у пристроях, як муха в павутині, чи переплетеною із ними, як нитка у канаті. Саме другий варіант дозволяє досягти потокового стану, коли діяльність, яка виробляє такий досвід, настільки приємна, що хочеться присвячувати себе їй з любові до процесу як такого.

Багатозадачність чи перемикання

Часто ми трактуємо багатозадачність неправильно, описуючи цим терміном виконання кількох різних видів діяльності. Деякі з них продуктивні, інтелектуально привабливі, інші непродуктивні, відволікаючі.

Для Лін Ведлі багатозадачність — це здатність «тримати перебіг дій у голові» або ж виконання різних дій, що ведуть до єдиної мети.

А те, що ми помилково окреслюємо терміном «багатозадачність», насправді є перемиканням між завданнями. Крім того що через перемикання ми стаємо менш творчими та продуктивними, воно ще й ускладнює роботу мозку.

Медитувальники старіють повільніше

Теломери — це кінці кожної з наших хромосом, які захищають, які ці довгі нитки ДНК від зношування або пошкоджень під час процесу реплікації. Вчені вважають, що скорочення теломерів сприяє старінню, а уповільнення цього процесу може продовжити життя.

Результати проєкту «Шамаха» показують, що тіла медитувальників виробляють більше теломерази — ензиму, який утворюють теломери. Тож на клітинному рівні медитувальники старіють повільніше.

Наші думки про себе впливають на працездатність

Віра в те, що наш інтелект негнучкий та обмежений рамками, а людські здібності лише маленька частка у порівнянні з можливостями електронних пристроїв, а також переконання в тому, що майбутнє належить пристроям, загрожує наслідками світового масштабу. Адже наші думки про себе можуть спричинити потужний вплив на працездатність та поведінку.

Так, експеримент, проведений соціологом Клодом Стілом, показав, що расова самоідентифікація запускає стереотипні думки щодо інтелектуальної неповноцінності афроамериканців: афроамериканські учні, які перед проходженням стандартного тесту вказали расу, набрали менше, ніж ті, які цього не робили. Аналогічні дослідження показали, що у жінок різко погіршилися результати проходження тесту з математики, коли перед початком їх попросили заповнити графу «стать».

«Безцифрові суботи» дають зрозуміти, що відчуття терміновості штучне

Під час опитувань люди, які використовують практику «безцифрових субот» зазначали, що відмова від інтернету зробила їхнє життя повнішим і поліпшила їхнє спілкування онлайн. Особливо цікавим є той факт, що під час перебування поза мережею вони не пропустили жодного справді важливого повідомлення.

«Безцифрова субота» допомагає покращити нашу зосередженість на складних завданнях, збільшує здатність усвідомлювати й цінувати унікальність моментів, а також сприяє збільшенню уваги на оточення.

Враження редакції

Алекс Суджунг-Кім Пан виконує дійсно якісну роботу, подаючи всебічний огляд різних проблем, пов'язаних з технологіями, та шляхів їхнього вирішення.

Подобається той факт, що у книзі немає наголосу на тому, що світ технологій не потрібен і від нього варто відсторонитися. Навпаки, автор розповідає, як жити у гармонії з технологіями задля досягнення найкращих результатів.

Окрім того, Пан під час написання книги провів велику кількість інтерв’ю з експертами, дослідникам та із буддийскими монахами та послідовниками буддійського вчення, які практикують медитації. Тобто поруч із теорією ми читаємо історії реальних людей, що допомагає більше зануритися у суть того, про що йдеться.

До речі, уже після прочитання першого розділу я скасовувала велику кількість розсилок на своїй пошті, відписалася від нецікавих Telegram-каналів та користувачів у інстаграм і можу сказати, що це викликає певне відчуття очищення та спокою.

Чим може не сподобатися

Дослідження та деякі програми, про які йдеться у тексті вже дещо старі, адже книга була випущена Паном ще у 2013 році, тоді як переклад українською було зроблено у 2020-му. Через це іноді з’являється відчуття часового розриву. Але можу сказати, що ідеї, викладені у книзі, лишаються цілком актуальними й зараз, попри те що показники деяких сьогоднішніх досліджень можуть відрізнятися.

Також іноді автор відходить від теми й текст починає блукати. У деяких розділах відчувається повторення однієї й тієї ж думки: автор ніби починає рухатися далі, а потім знову повертається назад.

Чи варто читати «Ґаджет-Залежність»?

Книга написана досить легкою мовою. У ній не багато складних термінів, а якщо й трапляються, то автор доступно пояснює їх внизу сторінки. Алекс Суджунг-Кім Пан у своїй книзі, поруч із теорією, ділиться оповідями зі свого життя: спостереження за собою, поведінка його дітей, ситуації, із якими він сам стикався. Це допомагає перенести теорію на практику та полегшує процес сприйняття інформації.

Кому б ми точно радили прочитати книгу

  • У певні моменти ви вже автоматично вмикаєте телефон та починаєте відкривати Instagram, Facebook, Tik-Tok, а потім ловите себе на думці, що не розумієте мету цих дій;
  • не можете сконцентруватися на завданні, яке потребує вдумливості, бо постійно заходите перевірити нові повідомлення;
  • під час прочитання книги ловите себе на думці, що читаєте один і той самий абзац знову і знову, але не розумієте сенсу, бо думаєте про щось інше під час читання.

І це лише маленька частинка ситуацій, у яких я радила б звернутися до книги «Ґаджет-Залежність».

І загалом, якщо ви маєте бажання покращити свою ефективність, книга вас зацікавить. Адже автор не роздає поради, як позбутися залежності від інтернету, а розповідає, як взаємодіяти з технологіями для отримання найкращих результатів, як зробити їх продовженням своїх можливостей, а не подразниками.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Проблеми IT інфраструктури та як Zabbix допомагає їх вирішувати

Артур Хачік'ян 26 червня 2024 11:43

НАТО виділяє $1,1 млрд на ШІ та космічні технології

Владислав Паливода 18 червня 2024 13:09

Український технічний саміт розпочинається у Лондоні

Владислав Паливода 12 червня 2024 12:33

Хейт у соцмережах: чому його стає дедалі більше та як від нього захиститися

Владислав Миронович 10 червня 2024 17:00