Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму

Платформа LOOQME
Платформа LOOQME
14 березня 2023 6 хвилин читання

Від жовтня 2022 року в Україні розпочалися масовані ракетні обстріли критичної інфраструктури та відключення світла. Команда LOOQME вирішила дослідити, якою була медіаактивність найбільших гравців українського ринку електронної комерції, зважаючи на ці умови.

Для порівняння ми взяли найбільш відвідувані інтернет-магазини техніки та електроніки згідно з рейтингом Retailers.ua: Rozetka, «Алло», Comfy, MOYO, «Фокстрот», Citrus, Stylus, Eldorado, Elmir, Jabko. Аналітика охоплює період з 11 жовтня 2022 року по 2 березня 2023 року. 

Загальне охоплення дослідження роботи магазинів

За період від 11 жовтня до 2 березня публікації ринку електронної комерції, з прив'язкою до теми відключень світла та обстрілів критичної інфраструктури, охопили майже тисячу публікацій та отримали трохи більш як три мільйони потенційного охоплення. Лідерами за кількістю публікацій стали магазини: «Алло„, Rozetka та «Фокстрот». Далі йдуть: MOYO, Eldorado, Citrus та інші. Натомість за потенційним охопленням MOYO та Stylus випереджають Rozetka та «Фокстрот». Переважно через більшу частоту публікацій на своїх сайтах. 

Щодо пікових періодів публікацій можемо побачити, що вони зростали саме після масованих хвиль ракетних ударів: 1, 11, 18 листопада, період з 30 листопада по 2 грудня та 19 грудня.

Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму

Так, 1 листопада, після перших хвиль російських обстрілів «Алло» провели дослідження та виявили ріст попиту на генератори та павербанки у вересні-жовтні 2022 року.

11 листопада, за місяць після активних щотижневих обстрілів, «ЛУН Місто» запустили інтерактивну карту закладів з автономним живленням. З її допомогою можна перевірити, які заклади відкриті, а також додати інформацію про роботу свого кафе, магазину чи сервісу. Рівно за тиждень після, 18 листопада, переживши чергову масштабну атаку, ЛУН повторно опублікували карту з живленням.

Ще одним насиченим періодом стали дні після «Чорної п'ятниці» — в медіа підсумовували попит на товари. Він тривав з 30 листопада до 2 грудня. Очікуваним виявилося, що найбільше купували генератори, зарядні станції та павербанки. 19 грудня теж стало одним із пікових моментів. «Алло» оголосили, що перетворюють магазини на «Пункти незламності». Компанія встановила генератори в 45 своїх магазинах точках-видачі по Україні.

У географічних даних найчастіше фігурує Київ. Менше Київська, Харківська та Дніпропетровська області.  

Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму

Про що писали магазини з приводу

Серед тематики згадувань можемо виділити три основні теми:

  • 71,3% продажі та реклама товарів;
  • 14,5% «Пункти незламності»;
  • 11,4% підлаштування робочих процесів до відключень. 

На тему «Продажі та реклама товарів» найбільша частка публікацій в Stylus, Elmir та Jabko.ua — по 100%. Тобто ці магазини мали публікації лише в цій темі. Далі йде Citrus з 84,3%.

«Алло» став лідером за кількістю публікацій — їх 268. Серед їхніх топновин: найпопулярніші товари місяця, ріст попит на генератори, як обрати потрібний тощо. Цікаво, що хоч Rozetka й не має в цій тематиці великої частки згадувань, та її новина про зміну купівельних звичок українців протягом року війни також вийшла в топ.

Натомість у «Фокстрот», Rozetka та MOYO половина всіх публікацій на тему змін, адаптації та налаштування роботи в умовах відключень. Найбільша частка у «Фокстрот» — 50,8%. У Rozetka — 48,5%, MOYO — 46%. 

Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму

Так, «Фокстрот» ще після перших масованих обстрілів почав працювати над енергонезалежністю своїх точок видачі. Потужні зарядні станції, генератори (власні або в ТРЦ), лампи, ліхтарі, системами супутникового інтернету — усе, що давало змогу продовжувати надавати послуги клієнтам.

Теж саме ще в листопаді зробила Rozetka. Навіть під час перебоїв з електропостачанням можна було отримати замовлення, придбати та оплатити необхідний товар картою чи готівкою.

«Алло» також переформатували близько 30 своїх точок. А крім того, з початку повномасштабного вторгнення вони відкрили чотири нових магазини та ще десять оновили.

Ба більше, бізнеси підлаштувалися не лише під нові реалії роботи, а й під нові потреби клієнта. Їхні фізичні магазини часто ставали місцями, де в будь-який момент можна було підзарядити ґаджети та попрацювати з доступом до wi-fi. Позитивну роль тут зіграла й вищезгадана інтерактивна карта від «ЛУН Місто». 

Велика частина фізичних магазинів перетворилася на повноцінні «Пункти незламності». Пік публікацій про це припадає на 19 грудня, коли «Алло» випустили реліз про встановлення генераторів у своїх магазинах. Але загалом найбільшу частку, а саме 40%, в цій тематиці займає Rozetka. Серед її топновин історія про киянку, що прийшла до магазину накрутити котлет; анонс спільної з Visa ініціативи щодо відбудови житла; а також — списки актуальних адрес, де можна зарядити телефон. 

Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму

Хмари слів, що найчастіше використовувалися в комунікації магазинів

Найчастіше використовувалися такі загальновживані слова, як: «покупка», «ТРЦ», «місто», «область», «новий», «система», «торговий» тощо. Натомість новіші для медіаполя ринку слова, як «електрогенератор» та «електростанція» хоч і мали менш часте використання, та швидко зростали за своєю вживаністю. Бачимо також, що інформаційний потік і тренди задавали п'ять магазинів: «Алло», MOYO, Stylus, Rozetka та «Фокстрот».

Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму Медіааналітика: як українські інтернет-магазини техніки пережили зиму

Можемо підсумувати, українські інтернет-магазини техніки та електроніки змогли пристосуватися до нових реалій блекаутів. Упродовж осені-зими 2022-2023 вони успішно переналаштували свою роботу до відключень, а товари — до потреб і запитів клієнтів. Важливо також закцентувати, що власники офлайн-магазинів взяли на себе ще й соціальну роль та облаштували Пункти Незламності.

Зима позаду, завдяки ЗСУ та енергетикам ми всі вистояли, а інтернет-магазини зуміли показати свою гнучкість та силу.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 20 годин тому

Molfar ідентифікував воєнних злочинців, що обстрілюють Харківщину

Олеся Дерзська 29 червня 2024 19:00

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Чи може сервісна економіка зробити світ багатим?

Олександр Тартачний 27 червня 2024 14:40

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00