Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Енергонезалежність за 26 тис. грн. Власний досвід

Володимир Хомяков
Володимир Хомяков Редактор SPEKA
18 жовтня 2022 5 хвилин читання

Тиждень тому черга на відключення електроенергії дійшла і до нашого району Києва. Відключення було якісним: разом зі світлом у 24-поверховому будинку зник інтернет, вода і решта здобутків цивілізації. Але найгіршим було те, що зникла можливість працювати, адже специфіка моєї роботи та роботи дружини на такий перебіг подій не розрахована.

Відтак постали завдання: 

  • 1
    Знайти можливість забезпечити електрикою два ноутбуки та кілька телефонів на 8-10 годин. 
  • 2
    Знайти альтернативу стаціонарному інтернету з більш-менш пристойною швидкістю. 
  • 3
    Забезпечити мінімальний комфорт (світло, гаряча їжа) на час між відключеннями електроенергії, причому не за всі гроші світу.

Ноутбуки

Серед безлічі варіантів найбільш зручним і одночасно вдалим за співвідношенням ціна/якість виявилася відносно невелика зарядна станція EcoFlow RIVER (20 тис. грн) розміром з тостер. Виробник обіцяє, що її літіє-іонний акумулятор потягне п'ять зарядок ноутбука. Для двох ноутів з не наймолодшими акумуляторами це майже на межі, але обидва можна заряджати паралельно із зарядним пристроєм, коли з'явиться електрика. 

Плюс у тому, що до EcoFlow можна докупити додаткову батарею (13-14 тис. грн) і навіть сонячну панель, хоча, на мій погляд, це вже екзотика. Ще дві важливі переваги.

По-перше, крім USB-портів він обладнаний двома звичайними розетками на 220 В, причому з «рівною» синусоїдою перемінного струму. 

По-друге, пристрій мобільний і може заряджатися від автомобільного прикурювача за 3,5 години (від розетки він заряджається за 1,5 години, причому за перші 60 хв — на 80%). 

І нарешті, вартість: 20 тис. грн за обіцяних 500 циклах розрядки/зарядки — це приблизно 40 грн за день роботи, тобто притомні гроші. Спроба попрацювати із сусіднього кафе з власним генератором обійдеться дорожче.

Павербанк Energizer на 30 000 mAh Павербанк Energizer на 30 000 mAh

 

Їжа

До речі, про кафе. Хто як, але я не дуже вмію працювати голодним. Деякий час можу протриматися на бутербродах, але робота без можливості випити чаю чи кави з комфортом у мене не асоціюється. Отже, потрібна альтернатива індукційній електроплиті, яка під час блекауту перетворюється на гарбуз. 

Тут найкращий варіант — туристична інтегрована система на газу, яка завдяки специфічній конструкції дна ємності може закип'ятити літр води за 2-3 хвилини. 

Першою спадає на думку система виробництва компанії Jetboil, — що є еталоном у цій сфері. Але коштує вона  6-8 тис. грн. 

Китайський аналог можна придбати у 3-4 рази дешевше. Я обрав Fire Maple X1 (2,1 тис. грн), бо вже використовував її у походах. Єдиний мінус (крім того що вбудована п'єзо попрацює з тиждень) — необхідність миття ємності (змінну каструлю на інтегрованій системі закип'ятити можна, але на це піде пів балона газу). 

Якщо разом з електрикою пропадає вода, варто запастися чимось, що можна запарювати, заливши окропом: вермішеллю на кшталт «Мівіни», субліматами тощо. Але якщо води для миття ємності буде достатньо, у ній можна приготувати суп. 

Балон із газом не входить до комплекту, його ціна — приблизно 450 грн за 450 грамів.

Інтегрована система Fire Maple X1 Інтегрована система Fire Maple X1

Інтернет

Зателефонувавши своєму провайдеру, я з'ясував, що аварійних генераторів у їхній серверній немає, тому інтернет зникатиме щоразу, коли вимикається світло. Натомість із мобільним зв'язком принаймні в останні відключення все було ок, аварійне енергопостачання тут є на всіх вузлах і майже на кожній базовій станції. 

Швидкість теж більш-менш задовільна, хоча я перевірив її Speedtest — 42+ kbps для моєї роботи більш ніж достатньо. Хоча тут важливо виміряти швидкість саме під час відключення стаціонарного інтернету: кількість абонентів зросте і швидкість має упасти, хоча й не кардинально. 

Тож вирішили: роздавати інтернет у нас буде один із двох телефонів. Альтернатива — спеціальні роутери, які працюють швидше і зручніше, але справді непогані моделі можуть потягнути на 10-15 тис. грн.

Вимірювання швидкості вхідного інтернету за допомогою Speedtest Вимірювання швидкості вхідного інтернету за допомогою Speedtest

Павербанк і світло

Телефон у режимі роутера сідає за годину-дві, тому для нього потрібен павербанк (зарядна станція — то тільки для ноутбуків). Обирати варто починаючи з ємності 20 mAh, найкраще — з функцією швидкого заряду і щонайменше двома портами USB. 

Мій Energizer на 30 000 mAh повністю відповідає усім цим вимогам і коштує від 2 тис. грн, хоча можна знайти і дешевші моделі.

Павербанк Energizer на 30 000 mAh Павербанк Energizer на 30 000 mAh

Світло — питання спірне. Почасти його може замінити телефон, вбудоване світло на зарядній станції і навіть на павербанку. Але мені зручніше працювати саме під ліхтарем, а не під різким світлом лампи-спалаху смартфону. 

Колись мені подарували WIMPEX WX-серії — відносно недорогого і дещо кострубатого «китайця-універсала» з прожектором і бічною панеллю розсіяного світла, яка на вбудованому акумуляторі у 6000 мАh може пропрацювати 8 годин.

Ліхтарик WIMPEX WX-серії Ліхтарик WIMPEX WX-серії

Коштує такий ліхтарик приблизно 1,5 тис. грн. Якщо є сума у три-чотири рази більша, можна купити ліхтар із запасом роботи у декілька десятків годин.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Львівським ресторанам компенсують половину вартості генераторів

Катерина Колонович 10 годин тому

Головна ялинка країни буде максимально енерговідповідальною — YASNO

Катерина Колонович 13 годин тому

Україна імпортувала електроенергію з Румунії у тестовому режимі

Руслан Сорока 28 листопада 2022 20:02

28 листопада киянам знизять споживання електроенергії на 60%: тривають екстрені відключення

Катерина Колонович 28 листопада 2022 15:39

Великий адронний колайдер зупинили раніше задля економії електроенергії

Катерина Колонович 28 листопада 2022 13:26