Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому інтернет вмирає та як люди ділять його із ботами

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
29 квітня 2024 9 хвилин читання

Значна частина контенту в інтернеті генерується автоматично, а кількість людей у мережі зменшується порівняно з акаунтами ботів. У 2023 році 49,6% усього інтернет-трафіку надійшло від ботів. SPEKA розповідає, що таке теорія мертвого інтернету та як боти ширяться у соцмережах.

Теорія мертвого інтернету

Теорія мертвого інтернету — це переконання, що люди більше не визначають напрям розвитку інтернету й боти та контент, створений штучним інтелектом, замінили переважну більшість інтернет-трафіку, публікацій і користувачів. Отже, інтернет мертвий, тому що контент більше не створюється живими істотами (людьми).

Окрім того, теорія мертвого інтернету стверджує, що цей перехід від контенту, створеного людиною, до штучно згенерованого контенту був цілеспрямованим, його очолювали уряди та корпораціїї, щоб контролювати сприйняття громадськості. 

Поява теорії

Ця теорія з’явилася у середовищі 4Chan наприкінці 2010-х років, але закріпилася і посилилася у 2021 році, після того як на форумі Agora Road's Macintosh Cafe опублікували статтю «Теорія мертвого інтернету: більша частина інтернету — фейк». У ній користувач на ім’я IlluminatiPirate описує свої спостереження за розвитком інтернету і викладає докази того, що світ захопили боти, підводячи до думки, що «уряд США дурить населення світу за допомоги штучного інтелекту». 

Автор статті каже, що інтернет помер у 2016-му або на початку 2017-го, і що зараз він «порожній і позбавлений людей», а також «повністю стерильний». Значна частина «нібито створеного людиною контенту» в інтернеті насправді була створена за допомоги ШІ та поширювалася ботами, можливо, завдяки групі «впливових осіб», які отримують зарплату від різних корпорацій, що перебувають у змові з урядом. Намір змовників полягає у тому, щоб контролювати наші думки і змусити нас купувати товари.

IlluminatiPirate каже:

Я бачив одні й ті самі теми, одні й ті самі фото, одні й ті самі відповіді, які перепощують знову й знову протягом багатьох років.

Він стверджує, що сучасні розваги генеруються і рекомендуються алгоритмом та натякає на існування глибоких фейків, що свідчить про те, що все може бути ілюзією. 

Як розрізняти ботів?

Бот — це програма, яка виконує автоматизовані завдання — від простих, як-от заповнення форми, до більш складних, зокрема пошук даних на вебсайті. 

Їх також розподіляють на умовно поганих та хороших. Погані боти виконують автоматизовані завдання зі зловмисними намірами: 

  • витягують дані з вебсайтів без дозволу, щоб використовувати їх повторно й отримати конкурентну перевагу; 
  • їх часто використовують для скальпінгу, який полягає в отриманні товарів з обмеженим доступом і перепродажу їх за вищою ціною;
  • їх можуть використовувати для створення атак типу «відмова в обслуговуванні» (DDoS), спрямованих на застосунок;
  • деякі шкідливі боти займаються злочинною діяльністю, наприклад, шахрайством і крадіжками. 

Проте є боти, які виконують корисні функції. Наприклад, деякі індексують вебсайти для пошукових систем або відстежують продуктивність вебсайтів. Googlebot і Bingbot — приклади пошукових роботів, які допомагають створювати й підтримувати індекс вебсторінок, придатний для пошуку. Індексуючи вебсторінки, ці боти допомагають людям знаходити найбільш релевантні набори вебсайтів, які відповідають їхнім запитам. Такі боти важливі для e-commerce та загалом онлайн-бізнесу, адже дають змогу потенційним клієнтам легко знаходити та отримувати доступ до вебсайтів, продуктів і послуг.

Майже половина інтернет-трафіку у 2023 році генерувалася ботами 

Є різні думки одо теорії мертвого інтернету: хтось погоджується, хтось вважає це повною нісенітницею. Проте останнім часом теорія починає виглядати менш конспірологічною і більш пророчою. Звіт про шкідливих ботів (Bad Bot Report) компанії Imperva за 2023 рік свідчить про те, що це дедалі більше стає правдою. Майже половина (49,6%) усього інтернет-трафіку минулого року надійшла від ботів. Це на 2% більше у порівнянні з 2022-м і є найвищим показником за весь час існування звіту від 2013-го. 

За країнами картина ще гірша. Так, у звіті йдеться, що в Ірландії 71%, а у Німеччині 67,5% інтернет-трафіку є автоматизованим. 

Інтернет-трафік, який надійшов від поганих ботів, хороших ботів та людей за 2023 рік. Imperva  Інтернет-трафік, який надійшов від поганих ботів, хороших ботів та людей за 2023 рік. Imperva 

Тенденція за останні 11 років

Тенденції трафіку хороших та поганих ботів і людей за останні 11 років. Imperva  Тенденції трафіку хороших та поганих ботів і людей за останні 11 років. Imperva 
  • У 2013 році інтернет-трафік складався з 23,6% поганих ботів, 19,4% хороших ботів та 57% від людей. 
  • У 2014 році спостерігалося значне зростання трафіку хороших ботів — 36,32%, на що, можливо, вплинуло більш агресивне індексування пошуковими системами. 
  • У 2015-му трафік поганих ботів упав до найнижчої позначки. Людський трафік сягнув 54,4%, що пояснюється припливом нових користувачів, особливо з Китаю, Індії та Індонезії. 
  • У 2016 та 2018 роках активність шкідливих ботів також знизилася — до 19,9% та 20,4% відповідно. 
  • Від 2019 по 2023 рік трафік шкідливих ботів неухильно зростав, сягнувши 32% від загального інтернет-трафіку у 2023-му — найвищого показника за всю історію.

Генеральний директор з безпеки застосунків в Imperva, компанії Thales, Нанхі Сінгх зазначив, що автоматизовані боти незабаром перевищать частку інтернет-трафіку, що надходить від людей, змінюючи підхід організацій до створення та захисту своїх вебсайтів і застосунків. 

У міру того, як з’являється дедалі більше інструментів із штучним інтелектом, боти стануть всюдисущими. Організації повинні інвестувати в управління ботами та інструменти безпеки API, щоб протистояти загрозі зловмисного автоматизованого трафіку.
Нанхі Сінгх

Так у звіті європейського правоохоронного агентства Європол за 2022 рік зазначається, що експерти вважають, що до 2026 року до 90% онлайн-контенту може бути синтетично створеним. 

Поширення ботів у соцмережах

Нанхі Сінгх також наголосив, що боти є однією з найбільш поширених і зростальних загроз, з якими стикається кожна галузь.

Від простого вебскрепінгу до зловмисного захоплення акаунтів, спаму та відмови в обслуговуванні — боти негативно впливають на прибуток організації, погіршуючи якість онлайн-сервісів і вимагаючи більше інвестицій в інфраструктуру та підтримку клієнтів. Організації повинні проактивно протидіяти загрозі шкідливих ботів, оскільки зловмисники зосереджують свою увагу на зловживаннях, пов'язаних з API, які можуть скомпрометувати облікові записи або спричинять витік даних.
Нанхі Сінгх

X (Twitter)

Широке використання ботів уже спричинило проблеми для таких онлайн-сервісів, як X, раніше відомого як Twitter. Популярні пости на сайті тепер піддаються величезній кількості коментарів від акаунтів, що рекламують порнографію, і компанія, схоже, намагається їх обмежити.

Нещодавно її власник Ілон Маск заявив, що сайт почне стягувати плату з користувачів за надсилання повідомлень і взаємодію з іншими. За його словами, це єдиний спосіб зупинити поширення автоматизованих акаунтів.

Facebook

Але X далеко не єдиний сайт, який постраждав від автоматизованого контенту, що видає себе за справжній. Нещодавно про таку тенденцію у Facebook заявив The Verge. У Facebook поширюються нейромережеві картинки з Ісусом на динозаврах, у космосі, зробленого із бляшанок Coca Cola чи оточеного пластиковими бляшанками. І це ще не увесь перелік дивних обставин, у який ШІ зображує Ісуса. Публікують картинки теж боти, хоча й незрозуміло, навіщо. До того ж під такими постами велика кількість коментарів надходить саме від ботів.

У Facebook поширюються нейромережеві картинки. The Verge У Facebook поширюються нейромережеві картинки. The Verge

Окрім того, під переважною більшістю синтетичних зображень не вказують, що вони згенеровані штучним інтелектом, хоча Meta вимагає від користувачів маркувати штучний контент на своїх платформах, а також працює над методами автоматичного виявлення такого контенту.

TikTok

Останнім часом головним майданчиком для нейромережевого контенту став ТіkТоk. Видання Fast Сompany назвало такий контент «слизом штучного інтелекту». Це і відео, і музика, і закадровий голос, згенерований машинами. Такий АІ-контент підтримують й інші акаунти, які теж очолюють боти. Це погано не тільки для користувачів соціальних мереж, але й для рекламодавців

Якщо штучний контент продовжить поширюватися у соцмережах, рекламодавці цілком можуть витрачати свої бюджети на розміщення реклами поруч із штучно створеним контентом, який отримує більшу частину своєї активності від акаунтів, керованих ШІ, а не від реальних людей.

Висновки

Можливо, наведене вище і може слугувати доказами теорії мертвого інтернету, та це лишається припущенням. Зрозуміло лише те, що автоматизація впливає на етичну складову користування інтернетом — авторське право, безпеку, адже з усіх атак, зафіксованих та усунутих компанією Imperva минулого року, 31,7% були автоматизованими. Окрім атак, це може бути також шахрайство за допомоги ботів. Автоматизація також кидає виклик бізнесу. 

Можливо, із поширенням ботів, ШІ, нам потрібно у більше контролю — загальних правил, які б накладалися на всі соцмережі та користувачів інтернету? 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

ШІ-військовий командувач з'явився у Китаї

Владислав Паливода 3 години тому

ШІ-агент Autify автоматизує тестування програмного забезпечення, звільняючи час розробників

Вікторія Рудзінська 17 годин тому

Хто переможе на Євро-2024: прогноз від штучного інтелекту

Олександр Тартачний 22 години тому

TikTok запускає нові інструменти ШІ для розширення глобальної аудиторії

Вікторія Рудзінська 22 години тому

Європейці критикують норми ЄС про хмарні сервіси

Олеся Дерзська 17 червня 2024 12:28