Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Челенджі воєнних часів: як використовувати відкриті дані під час війни

Яніна Шабанова
Яніна Шабанова Комунікаційна менеджерка SocialBoost та 1991 Accelerator
22 червня 2023 9 хвилин читання

Численні виклики для урядів, бізнесів та громадянського суспільства, спричинені війнами та воєнними конфліктами, стають неабиякою перевіркою на стійкість та адаптивність. Швидке відновлення ланцюжків постачання, нагальна організація гуманітарної допомоги, посилення заходів безпеки для цивільного населення — це лише частина першочергових завдань. Технології, що їх використовують для вирішення таких питань, потребують простоти у розгортанні та внутрішній інфраструктурі. Одним з таких можливих tech-рішень є відкриті дані.

Відкриті дані: коли все таємне стає явним

Відкриті дані – це публічна інформація, яка є вільнодоступною для використанняі надається у машиночитаному форматі. Уряди, міжнародні організації та різноманітні установи відкривають свої набори даних, які охоплюють широкий спектр інформації: демографічні та географічні дані, економічні показники, статистика охорони здоров’я тощо. Відкриті дані схожі на ігровий майданчик з інформацією для кодування, який допомагає ІТ-фахівцям створювати інноваційні рішення та розкриває потенціал сучасного програмування.

Україна стала свідком еволюції серед ініціатив відкритих даних:

  • Open data рух розпочався із формування спільноти активістів у 2012-2013 роках, яка активно обговорювала тему відкритих даних, брала участь у тематичних хакатонах і розробляла перші проєкти.
  • В 2014 році ІТ-спеціалісти організації SocialBoost за підтримки компанії Microsoft Ukraine та Міжнародного фонду «Відродження» розробили першу версію Єдиного державного порталу відкритих даних data.gov.ua. Пізніше він був переданий на баланс Державному агентству з питань електронного врядування. 
  • У 2016 році Закон України «Про доступ до публічної інформації» ще більше закріпив зобов’язання щодо відкритості, сприяючи доступності державних даних. 
  • Наступного року запровадження інноваційної системи «ProZorro» здійснило революцію в публічних закупівлях, що підвищило їхню прозорість. 
  • У 2018 році було прийнято Закон України «Про відкриті дані», який заклав правову базу для їх розвитку та поширення. 
  • Створення Міністерства цифрової трансформації у 2020 роках як ключового учасника розвитку відкритих даних продовжувало розширювати межі використання доступних реєстрів. 
  • В 2021 році Україна зайняла шосте місце в європейському рейтингу Open Data Maturity із рівнем зрілості сфери відкритих даних 94%. На той час рівень європейських країн у середньому був майже на 10% менший і становив 81%.

Високий рівень розвинутості open data сфери Україні роблять їх незамінним ресурсом для швидкого реагування на виклики, що виникають під час війни. Світовий досвід демонструє широкі можливості для використання відкритих даних у проєктах, які безпосередньо сприяють розв’язанню конфліктів і зусиллям післявоєнного відновлення.

Справжні реалії війни

Зони воєнних конфліктів характеризуються не лише надвичайно високим рівнем небезпеки, а й розривами у комунікаціях та обмеженим доступом до інформації. Зʼясувати реальні дані про втрати, жертв, визначити необхідність гуманітарної допомоги, встановити відповідальність за злочини часто не є можливим. Водночас відкриті дані допомагають усунути фрагментарність, забезпечують об'єктивність та достовірність інформації, а також прозорість процесу збору та аналізу даних.

Масштабні війни на Близькому Сході стали поштовхом для створення open data проєктів, спрямованих на підвищення міжнародної обізнаності про реальний хід подій. Технологія Syria Tracker збирає, перевіряє та візуалізує у вигляді мапи дані, пов’язані з сирійським конфліктом. Інформацію про атаки та їхні наслідки трекер отримує з повідомлень громадян, ЗМІ та соціальних мереж. Інший проєкт Iraq Body Count відстежує та реєструє кількість загиблих цивільних осіб в Іраку. Він збирає інформацію з повідомлень ЗМІ, урядових джерел, звітів медичних установ. Ці open data рішення проливають світло на реальний стан речей та сприяють притягненню до відповідальності винних у порушенні прав.

Syria Tracker Syria Tracker

Шляхи ефективної гуманітарної допомоги

Організація гуманітарної допомоги — одне з найскладніших завдань під час війни. Обмеженість доступу до територій, що контролюються ворогуючими сторонами, знищена інфраструктура, хаотичність запитів — лише частина причин. Open data ініціативи дозволяють організаціям картографувати та визначати потребуючі райони, оптимізувати логістику та забезпечувати швидку доставку допомоги. 

Так прауює Humanitarian OpenStreetMap Team (HOT) — глобальна спільнота волонтерів, які займаються використанням відкритих картографічних даних у гуманітарних цілях. HOT покладається на відкриті джерела даних, такі як супутникові зображення та краудсорсингові картографічні дані, для створення детальних та актуальних карт постраждалих регіонів.

Спільнота брала активну участь у картографуванні територій, які постраждали від конфліктів в Сирії, Південному Судані, Іраці. Інший приклад — Logistics Cluster, координаційний механізм, створений у 2005 році Всесвітньою продовольчою програмою (WFP) та Управлінням ООН з координації гуманітарних питань (OCHA). Кластер збирає та аналізує інформацію про транспортну інфраструктуру, мережі постачання, складські потужності та доступні ресурси.

Кластер розгортався на різних територіях, включаючи регіони, які постраждали від конфліктів: Судан, Сирія, Ємен, Центральноафриканська Республіка. Такі проєкти допомагають виявити вузькі місця логістики, оптимізувати операції та забезпечити ефективне переміщення предметів допомоги постраждалому населенню.

Logistics Cluster in Ukraine Logistics Cluster in Ukraine

Прозорі рішення уряду

Прозорість та підзвітність державних установ — нагальне питання навіть у мирні часи. В період воєнного конфлікту воно посилюється через відсутність контролю громадськістю, корупцію, обмеження доступу до інформації. Використовуючи можливості відкритих даних, tech-рішення можуть полегшити моніторинг державних витрат, відстеження процесів закупівель і забезпечення ефективного розподілу ресурсів. 

Одним з найвідоміших проєктів, що спрямований на підвищення прозорості та підзвітності державних витрат, є OpenBudgets.eu. Ця платформа відкритих даних дозволяє громадянам, громадським організаціям та аналітикам отримувати доступ до бюджетної інформації та аналізувати її. 

Як наслідок — зацікавлені сторони можуть контролювати державні витрати, виявляти порушення та притягувати державних службовців до відповідальності за їхні дії Інша глобальна ініціатива щодо державної прозорості — Open Contracting Data Standard (OCDS).

Це розроблений загальний формат даних для публікації інформації про закупівлі, який полегшить моніторинг і оцінку державних контрактів. Відкриваючи дані про контракти, ця ініціатива дозволяє зацікавленим сторонам ретельно перевіряти розподіл ресурсів, виявляти порушення та забезпечувати ефективне та результативне використання державних коштів.

Відновлення без збитків

Потреба в оpen data ініціативах не закінчується в момент підписання мирного договору. Відкриті дані також відіграють важливу роль у стимулюванні економічного відновлення та сталого розвитку постконфліктних регіонів. 

Проєкт Open Reconstruction спрямований на збір і публікацію даних про пошкоджену інфраструктуру, переміщене населення та іншу інформацію для прийняття рішень про реконструкцію, розподіл ресурсів тощо. Свою ефективність для територій, що постраждали від війни, він довів в Руанді та Ліберії — країнах, які прийняли принципи відкритої реконструкції, щоб сприяти прозорості та підзвітності відновлення.

Платформа Humanitarian Data Exchange (HDX) полегшує обмін відкритими даними для гуманітарного реагування та відновлення після конфліктів або воєн. Вона виступає диджитал-центром, де організації можуть публікувати та отримувати доступ до критично важливих даних щодо різних аспектів післявоєнного відновлення, таких як переміщення населення, медичні послуги, освіта та інфраструктура. Забезпечуючи спільний простір для обміну даними, HDX підтримує співпрацю та прийняття рішень на основі фактичних даних серед зацікавлених сторін.

HDX. Ukraine Data Explorer HDX. Ukraine Data Explorer

Потенціал відкритих даних для вирішення викликів воєнного часу величезний. Використовуючи їхні можливості, уряди, бізнес та громадянське суспільство можуть отримувати звіти про реальний перебіг подій, забезпечувати прозорість і підзвітність у вирішення нагальних питань, стимулювати економічне зростання в поствоєнний період.

У розробці open data платформ, інструментів та додатків ключовими фігурами є ІТ-спеціалісти. Аби підтримати їх, уряд та бізнес проводять програми, що надають фінансову підтримку, наставництво та доступ до експертів у цій галузі відкритих даних. Open Data. Unbroken, акселератор для open data проєктів імплементується 1991 Accelerator та SocialBoost у співпраці з Мінцифри та Організацією з безпеки та співробітництва в Європі, приймає заявки просто зараз. 

Саме завдяки tech-новаторам і активістам Україна вразила міжнародну спільноту своїм open data проривом. Чи готові вони здійснити нову революці просто зараз?

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 1 годину тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 14 годин тому

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 19 годин тому

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 1 липня 2024 15:27

Як Україні зупинити російські удари КАБами

Сергій Коноплицький 1 липня 2024 14:55