Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Відкриті дані під час війни: рівень доступу став як у 2016 році

Катерина Колонович
Катерина Колонович Новинарка Speka.Media
3 березня 2023 2 хвилин читання

Через повномасштабне вторгнення Україна закрила реєстри для захисту даних. Це відкинуло Україну на шість років у питаннях прозорості та доступності публічної інформації.

У 2023 році індекс відкритості даних в Україні становить 43,42%. Тоді як на початок 2022-го індекс був на рівні 56%. Після відкриття будівельного реєстру цей показник зріс до 57,6%. Такі дані наводить «Опендатабот».

Після певної перерви деякі держоргани — розпорядники даних — почали публікувати набори. Неочікувано для воєнних реалій одним із найбільш відкритих органів стало МВС, Держстат опублікував фінансову звітність за 2021-й і Мінсоцполітики регулярно оновлює дані.

Проте більшість інформації, яка потрібна для роботи бізнесу, досі залишається закритою. Найбільш закритими розпорядниками виявились:

  • Державна податкова служба — закрито майже все, починаючи від реєстру; платників  ПДВ до інформації про податкові борги та єдиний податок. Наразі ДПС тримає дані закритими навіть попри рекомендації Кабміну, Верховної Ради та Мінцифри;
  • НАЗК — декларації та реєстр корупціонерів;
  • МІн'юст — закрито ЄДР, напевно, найважливіший набір даних для бізнесу.
Натепер саме закритість даних є одним із «ворогів» бізнесу, ускладнюючи його роботу та не даючи тримати економічний фронт. Захід, який мав би захищати інформацію від ворога, фактично створює можливості для махінацій. Ба більше, на тлі численних корупційних скандалів закритість публічних даних зменшує довіру до держави як з боку громадян, так і міжнародних донорів. За рік від повномасштабного вторгнення ми вже маємо створити правила роботи з реєстрами під час воєнного стану та після нього. На мою думку, насамперед потрібно відкрити сім реєстрів: ЄДР, ПДВ, єдиного податку, податкового боргу, декларацій чиновників, корупціонерів, фінзвітність.
Олексій Іванкін, СЕО «Опендатабот»

Раніше SPEKA розповідала, до яких ключових реєстрів обмежили чи скасували доступ через повномасштабне вторгнення рф та які функціонують і в період воєнного стану.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Чи вдається активістам робити проєкти на основі відкритих даних під час війни

Назарій Присяжнюк 30 листопада 2023 17:12

Понад 4 млн грн на розвиток open data проєктів: стартував конкурс Open Datathon reUkraine

Богдан Камінський 16 жовтня 2023 18:10

Реєстри у «Дія.Engine»: яку користь вони принесуть

Владислав Миронович 11 жовтня 2023 14:10

«Уміння ефективно використовувати обмежені ресурси — унікальна характеристика української армії». Інтерв’ю з Михайлом Кольцовим

Юлія Даниленко 31 серпня 2023 14:19

Як українські компанії захищають дані користувачів — дослідження

Богдан Камінський 26 липня 2023 19:06