Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Які наслідки матиме генеративний ШІ для креативних індустрій та економіки. Головне з дискусії Всесвітнього економічного форуму у Давосі

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
20 січня 2023 11 хвилин читання

Штучний інтелект переходить від аналізу наявних даних до створення текстів, зображень та відео. Як ці вдосконалення автоматизують творчі процеси та які наслідки цього для креативних галузей? Про це на Всесвітньому економічному форумі у Давосі дискутували представники уряду, Tech- та EdTech-компаній та художники. 

Учасниками панелі про ШІ були: 

  • Азім Азхар — CEO Exponential View;
  • Прія Лахані — CEO Century Tech;
  • Хіроакі Кітано  — CTO Sony Group Corporation;
  • Рефік Анадол — медіахудожник і режисер студії Refik Anadol;
  • Жан-Ноель Барро — міністр-делегат з питань цифрового переходу та телекомунікацій (Франція).

Як ви оцінюєте потенціал та майбутній вплив технології на ринок праці?

Жан-Ноель Барро: Почнемо з того, що майже кожен у цій кімнаті вже користувався генеративним ШІ, але тільки приблизно 5% аудиторії використовували ШІ у своїх компаніях та організаціях. Існує чимало обмежень. Нам, як представникам уряду, потрібно усунути деякі з цих обмежень. 

Насправді штучний інтелект та машинне навчання — це не нові речі. Ми можемо застосовувати ШІ для прогнозування та обчислення. Я не песиміст щодо штучного інтелекту, радше навпаки. І коли ми думаємо про те, як ШІ вплине на ринок праці, я думаю, що він, як і будь-яка технологія, допоможе переспрямувати нашу увагу на інші цілі. 

Як було сказано, щодо ШІ є чимало застережень. Наприклад, ChatGPT від компанії OpenAI: якщо ви захочете отримати від нього точну відповідь, то матимете проблему.

Я раніше був професором права і завжди думав, як я маю екзаменувати студентів. У такому разі  ви розглядаєте ChatGPT як привід для занепокоєння, оскільки вони можуть скористатись ним для написання есеїв, курсових робіт, тощо. Якщо ви навчаєтесь на факультеті економіки, ви не надто цим переймаєтеся, оскільки ChatGPT не робить прогнози та розрахунки, які очікують від випускника економічного.

Тож люди повинні усвідомлювати, що чатбот може робити, а що ні. Для уряду є ще одна проблема, оскільки ця модель навчена на прикладах і могла успадкувати когнітивні помилки або упередження. Тому, користуючись алгоритмами, потрібно мати бодай базове уявлення про те, як вони працюють. 

Ось чому у Європі сьогодні обговорюють закони, які б мали регулювати використання ШІ. Це складно, бо, здається, ми перші у світі, хто зіткнувся з таким викликом. І навіть коли ми запровадимо правила, буде багато етичних питань. Але ми намагаємося знайти баланс між тим, щоб заохочувати індустрію та водночас захистити громадян. 

Який потенціал у генеративного ШІ

Хіроакі Кітано: Я вважаю, що величезний. І це не те, що з'явилося несподівано. Зараз ми бачимо результати системи Midjourney, Stable Diffusion. Це чудовий спосіб показати рівень, якого досягли алгоритми. Але коли ми говоримо із ChatGPT, іноді він може дати нам чудову відповідь на загальне запитання, але коли ми попросимо його детально відповісти на конкретні речі, він часто має неточності. 

Компанія Sony спеціалізується на креативних розважальних технологіях, тому ми розглядаємо ШІ як величезну можливість для митців — художників, музикантів, ігрових дизайнерів, а також як майданчик для науковців та підприємців. Ми компанія, яка розробляє технології і працює з ними, щоб створювати мистецькі твори та розваги. Тому ці алгоритми дають нам нові можливості. 

Водночас ми маємо постійно запитувати себе, як етично використовувати ці набутки. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чи використовуємо ми правильні дані, чи зображаємо у коректній конотації? У нас є AI ethics lead, який вивчає етичні виклики у роботі Sony з ШІ. Я думаю, що люди дуже вражені роботою застосунків із ШІ, і їхня кількість лише збільшуватиметься. Але ми хочемо бути певними, що їхні системи, створені у Sony, мають легальні дані

Штучний інтелект та навчання 

Прія Лахані: Коли продемонстрували ChatGPT, більшість остерігалася, що таким чином діти будуть списувати на іспитах та шахраювати з домашніми завданнями. Але подумайте про це як про можливість для дитини, яка навчається дистанційно, отримати знання у ще одній формі. Я сприймаю це як можливість для усіх нас. 

Більшість тестів у системі освіти США, Британії, Іспанії та інших країн засновані на запам'ятовуванні інформації. ChatGPT може робити це краще, ніж будь-хто з нас.Тому нам потрібно обговорити, у чому різниця між штучним інтелектом і людським? У чому відмінність між статистичною моделлю та критичним мисленням? Чому ми витрачаємо три тижні, щоб навчитися ділити у стовпчик? Кому це взагалі треба? 

Тому нам потрібна нова система оцінювання. Сучасні системи оцінюють переважно знання математики, природничих наук та мови. Але не оцінюють такі навички, як креативність, критичне мислення, підприємницьке мислення. Я думаю, що загалом технологія блискуча, і вона змінить систему навчання. 

Наскільки використання алгоритмів генеративного ШІ відрізняється від інших інструментів, якими користувалися художники?

Рефік Анадол: Коли ми говоримо про ШІ, то говоримо про дані, його дані — це пам'ять людства. Ми також говоримо про штучні реальності, які поки що не існують фізично. Тому як художник я вражений можливістю використовувати реальність, щоб вигадувати. Якщо машина вміє навчатися, вона вміє мріяти, якщо вона вміє мріяти, хто зможе визначити, що реальне? Я думаю, що це фундаментальне питання. 

Я розумію усі можливі етичні проблеми, але ми маємо запитати себе, що ще ми можемо з ним створити? Для мене ШІ — це спосіб розширити людську свідомість. Я думаю, що це більше ніж питання можливості втратити роботу для художника. Я думаю, що з його допомогою ми можемо розв'язувати питання, на які досі не мали відповідей. 

Роль художника рухати межі та ставити проблемні питання. І я обговорював це із своїми колегами, які використовують генеративний ШІ: як ми можемо підготуватись до того, коли машина захоче ухвалювати рішення. 

14 років тому я працював з інструментом data painting (напрям, який створює арт-об'єкти за допомогою візуалізації математичних моделей, великих даних, тривимірних моделей біологічних об'єктів, фізичних явищ тощо. — Ред.), і мене критикували на усіх платформах, стверджуючи, що це не мистецтво. За сім років усе змінилося. Наступні сім років у індустрії виглядали наче 70, настільки стрімким був розвиток генеративного ШІ. Я впевнений, що саме зараз вже створюється краща модель. 

Цей патерн схожий на добу Відродження, коли художники отримали кращі фарби, пензлики та полотна. Це не надто відрізняється від того, як техкомпанії говорять зараз: «Зачекайте, перш ніж це стане комерційним продуктом та сервісом, чи можемо ми поміркувати над етичністю». 

Хороша новина у тому, що багато людей запитують, чи ми дійсно готові до цих інструментів. 

Я думаю, що роль художників — ставити це запитання і розповідати людству про власний досвід використання. Тут багато простору для креативності й страху, але я запитав би інше: що ми можемо з цим зробити?

Як ви оцінюєте вплив ШІ на ринок праці? Де 10 — тотальна катастрофа, а 1 — процвітання. 

Жан-Ноель Барро: Я б оцінив це нижче 5. Ці зображення створені на основі реальних даних. Якщо ці моделі у майбутньому отримають широке застосування, ми завжди потребуватимемо контенту, щоб їх навчати, а це означає, що люди, які його створюють, завжди будуть потрібні. 

Також я думаю про авторські права. Нам потрібно забезпечити певні стимули для тих, хто створює контент для моделей. Архітектура таких моделей передбачає навчальні дані від людей. Тим часом художники можуть користуватися вже створеними версіями, щоб зробити ще більше контенту. 

Прія Лахані: Якщо ми говоримо про освітній аспект, то вчителі потрібні, щоб пояснити нюанси, зокрема у малюванні та інших творчих заняттях. Це буде корисний інструмент для вчителів та навчання. 

Моя відповідь — 1 для тих, хто має мислення life-learning, і 10 для тих, хто не має плану, як використовувати ці технології. 

Хіроакі Кітано: Це буде 1. Люди завжди відкривали нові технології, нові континенти. ШІ буде новим відкриттям. Коли ми раніше робили наукові відкриття, то мали гіпотезу і припускали, що це працює саме у такий спосіб. Далі нам потрібно було зібрати дані, щоб це підтвердити. Але вам мало пощастити, щоб гіпотеза була близькою до правди. З можливостями ШІ ми зможемо перевіряти сотні гіпотез набагато швидше. Це стосується, наприклад, винайдення ліків, нових хімічних сполук тощо. Ми можемо використовувати цю технологію для відкриття нових наукових континентів. Можливо, це не зовсім про генеративний ШІ, але технології штучного інтелекту розвиватимуться як напрям загалом.  

Рефік Анадол: Я думаю, що 5. Коли люди здобули вогонь, то змогли готувати їжу та створювати культуру, але водночас знищувати міста та одне одного. Зараз дуже захопливий час. Але водночас обізнаність з ШІ змінить шальки терезів дуже швидко. Генеративний ШІ — це можливість не лише створювати зображення, тексти чи відео, а й інші сенси. Зараз ми ведемо дискусію наживо, а можемо вести її у метавсесвіті, який не існує фізично.

Як люди можуть отримати користь від ШІ, а не шкоду?

Жан-Ноель Барро: Вам потрібно побудувати прийняття технології у суспільстві. У Франції ми робимо дуже прості відео з поясненнями, як працює ШІ, що тут немає магії, що це працює за простими законами. Далі створюємо навчальні програми, курси в університетах. Коли люди ознайомлені з технологією, то можуть використовувати її, імплементувати в організації. 

Також мають бути регуляторні межі, які визначають відповідальність. Але доки немає законів, маємо розмови про моральність. Я думаю, що наразі суспільство не готове до широкого застосування генеративного ШІ з комерційною метою. 

Хіроакі Кітано: Ми віримо у людську креативність. Люди завжди знаходять, як застосовувати інструменти. Питання лише у правильному застосуванні. Генеративний ШІ — це багато даних та обчислень. Тому поки що його переважно застосовують великі техкомпанії. Можливим рішенням є створення моделей, які гірші за якістю, але потребують менше потужностей. При цьому ми маємо розуміти, як зрівняти їх у можливостях і не надавати комусь переваги. Наприклад, маючи такі технології, можна протестувати всі можливі хімічні сполуки.

Дезінформація та упередження щодо ШІ: як їх уникнути

Прія Лахані: Освіта. Багато людей використовують інструменти ШІ, щоб шукати інформацію, інвестувати, робити покупки. Але скільки з них усвідомлюють, як працюють ці алгоритми? Тому нам потрібна освіта, лише тоді ми зможемо пояснити, як працюють технології. Через 15 років вам не потрібні будуть курси кодування, вам буде потрібно розуміти, як працює технологія і як її застосувати. І якщо ми впроваджуємо ці технології, ми повинні пояснювати, як вони працюють. 

Жан-Ноель Барро: Було багато технологій в історії людства, які тривалий час суспільство не приймало: люди були налякані ними, відчували загрозу, думали, що це щось магічне, замість того, щоб розуміти, як це працює. 

Зараз також чимало людей вважають, що будь-яка форма диджиталізації шкідлива або небезпечна. І вони фактично ізолюються від суспільства. Тож коли ми впроваджуємо нову технологію, маємо бути певні, що «узяли на борт» усіх. А щоб це зробити, людям треба донести, що може і не може зробити цей алгоритм.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

OpenAI усунула проблему безпеки в застосунку ChatGPT для macOS

Вікторія Рудзінська 10 годин тому

Meta заборонили тренувати моделі ШІ на даних бразильських користувачів

Вікторія Рудзінська 15 годин тому

Meta демонструє ШІ-інструмент 3D Gen для швидкої генерації текстурованих 3D-моделей

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 20:37

Figma тимчасово вимикає функцію ШІ через проблеми з копіюванням дизайнів

Вікторія Рудзінська 2 липня 2024 19:44

Студенти з України створили 21 defense-tech-рішення, яке допоможе ЗСУ на фронті

Владислав Паливода 2 липня 2024 14:01