Що незаконне в офлайні, незаконне і онлайн. ЄС змусить Big Tech боротися з пропагандою та маніпуляціями
16 квітня Євросоюз ухвалив закон «Про цифрові послуги» (Digital Services Act). Він покликаний захищати користувачів інтернету від шкідливого контенту, змусити технологічні компанії дотримуватися правил під час розроблення алгоритмів рекомендацій і таргетування реклами, а також забезпечити недоторканність конфіденційних даних користувачів.
«Це реалізація принципу, за яким все, що є незаконним офлайн, має бути незаконним і онлайн», — прокоментувала закон президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн.
Техногігантів зобов'яжуть розкривати алгоритми, на основі яких вони рекомендують контент користувачам.
Зокрема, заборонять таргетувати рекламні оголошення за принципом релігії, статі чи сексуальної орієнтації користувачів. Під забороною також опиняться маніпулятивні елементи інтерфейсів.
Технологічні компанії мають запровадити нові процедури видалення незаконних матеріалів, зокрема мови ненависті, підбурювань до тероризму, сексуального насильства над дітьми. Нові правила стосуватимуться і маркетплейсів: вони муситимуть перешкоджати продажу заборонених товарів.
Закон також посилить захищеність дітей в онлайні. Платформам на зразок YouTube та TikTok доведеться переписати свої умови використання мовою, зрозумілою їхнім неповнолітнім користувачам. Не можна буде таргетувати рекламу на неповнолітніх. Платформи (зокрема пошуковики) також муситимуть повідомляти, яких заходів вживають, щоб захистити своїх користувачів від дезінформації та пропаганди.
Невеликі платформи зможуть адаптуватися до нових норм поступово, а великі компанії, такі як Google та Amazon, повинні будуть дотримуватися закону, щойно він набуде чинності. Крім того, техногіганти будуть фінансувати наглядові органи власноруч: для власників платформ, на яких зареєстровано понад 45 млн європейських користувачів, це коштуватиме від €20 до €30 млн на рік. На порушників нового закону чекає штраф у розмірі до 6% від глобального річного доходу компанії.