Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ілюзія єдиного інтернету: чому мережа поляризується

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
6 січня 2023 10 хвилин читання

Чому єдиний інтернет із вільним обміном інформації вже не існує? Пітер Барнс, один із авторів платформи Medium, розповів, як авторитарні уряди обмежують доступ до глобального інтернету та навіть мають наміри створити власну мережу. А також як алгоритми об'єднують людей у бульбашки за політичними вподобаннями, а корпорації обмежують доступ до безкоштовної інформації. SPEKA публікує переклад статті.

Китай і США: дві паралельні системи застосунків

WhatsApp? Що це? У Китаї більшість людей ніколи не чули про цей месенджер, він заборонений. Натомість у них є WeChat. Це китайський суперзастосунок, у якому ви можете надсилати повідомлення своїм друзям, замовляти таксі та оплачувати їжу, не перемикаючи програму. Ним користується понад 1 млрд китайців, проте на Заході його майже немає.

В епоху смартфонів у вас є дві паралельні екосистеми застосунків: західна під керівництвом США та китайська. Кожен має свої програми та способи виконання завдань. З часом розрив між ними стає дедалі більшим.

Це дуже далеко від ідеалістичних мрій про майбутнє, які витали в 1990-х роках. Здавалося, настає ера глобальної єдності. Початкова робота інтернету була відображенням цього оптимізму. Тім Бернерс-Лі, який винайшов Всесвітнє павутиння, мав унікальне бачення того, що він створював. Він хотів створити щось універсальне, де кожен мав би доступ до всього.

«Сила інтернету полягає в його універсальності. Важливим аспектом є доступ для всіх незалежно від обмежень», — сказав Тім Бернерс-Лі.

Через тридцять років його бачення розвалюється. Універсальне павутиння розпадається, атомізується, ділиться на окремі бульбашки. Ми бачимо народження сплінтернету.

Інтернет розколюється за урядами

Китайський лідер Сі Цзіньпін у 2015 році сказав, що ми повинні поважати право кожної країни обирати свій шлях онлайн-розвитку, модель управління мережею та державну політику в інтернеті. Він передав словами те, що Китай робив на практиці. Подібно до того, як Великий мур мав захистити від варварів, великий фаєрвол повинен приховати потенційно «небезпечні» сторонні матеріали.

Facebook заборонений. Google заборонений. Twitter заборонений. YouTube також заборонений. Натомість у Китаї є власні інтернет-гіганти: WeChat, Renren, Weibo, Baidu

Великий фаєрвол блокує небажані IP-адреси, фільтрує певні ключові слова та вебсайти. Він також залучає тисячі цензорів, щоб шукати в інтернеті матеріали, які вважаються «антикитайськими» або «шкідливими».

Однак Great Firewall працює у межах поточних налаштувань інтернету. Універсальність мережі підкріплюється чітким набором правил. Це те, що дозволяє обмінюватися даними між програмами по всьому світу.

Правила, або інтернет-протоколи є результатом гарячих дискусій у 80-90-х. У певний момент навіть здавалося, що кожен континент створить власний інтернет на основі власних стандартів.

Зрештою, цього не мало бути. Специфікація TCP/IP стала панівною. Вирішили взяти його за основу для інтернет-інфраструктури в усьому світі. Інші стандарти пішли на смітник історії.

Підписуйтеся на наші соцмережі

В інтернеті саме інформація є основним ресурсом. Якщо доступ до кожної частини інформації здійснюється через різні стандарти, її стає важче отримати. Він циркулює лише у власній мережі.Однак, якщо існує лише один набір правил для доступу до всієї інформації, тоді сила знань вивільняється. Ось чому вирішили обрати єдиний стандарт, встановлений у всіх сферах, замість того щоб мати різні стандарти у різних місцях.

IP-адреси ключові для обміну даними в мережі. Якщо комп'ютер не має IP-адреси, він не існує в інтернеті. Або якщо його IP-адреса заблокована, він не може отримати доступ до даних. Це лежить в основі спроби Китаю контролювати наратив у межах своїх кордонів. Great Firewall працює, використовуючи поточний стек стандартів. Він блокує окремі IP-адреси або домени, але не зачіпає центральної системи IP-адрес.

Національний інтернет у Китаї та росії

Щоб мати справді національний інтернет, вам доведеться створити власну мережу з нуля, використовуючи власні стандарти та інфраструктуру. І це фактично те, над чим почали працювати росія та Китай у різний спосіб.

Нещодавно Китай став піддавати сумніву всю архітектуру інтернету. Через Huawei він навіть запропонував створити новий інтернет-протокол замість TCP/IP. За даними американського форуму безпеки Just Security, це негативно вплине на інтернет загалом: «Пропозиція щодо нової IP-адреси базується на хибній технічній основі, яка загрожує фрагментацією інтернету на менш сумісні, менш стабільні та навіть менш безпечні мережі».

Поки Китай мізкує, як саме реформувати архітектуру інтернету, росія почала робити практичні кроки, щоб відокремитися від нього.

У березні 2022 року росія зобов'язала всі державні портали перевести на локальний хостинг і сервери доменних імен та навіть створити власну систему доменних імен. Припускали, що росія може взагалі відключитися від глобальної мережі.

Однак від'єднання від глобального інтернету чи навіть його частини має свої недоліки? Це від'єднання від знань, світової торгівлі та технологій. Фактично це приректи суспільство до стагнації.

Це вибір між державним контролем та економічним зростанням. Що більше ви відокремлюєте свій локальний інтернет від глобального, то більше контролю ви матимете і меншим буде економічне зростання. Тому малоймовірно, що з'являться автономні національні інтернет-інфраструктури. Радше авторитарні держави продовжуватимуть створювати власні брандмауери, щоб контролювати те, що можна побачити. 

Мережа майбутнього складатиметься з низки національних фортець. Деякі матимуть більші та товстіші стіни, деякі менші.

Як Google та Apple ділять західний інтернет

Розвиток смартфонів спричинив чергову революцію у мережі, але вона відрізняється від історії із винайденням інтернету. Річ у тім, що розробляли інтернет переважно наукові інститути, які розробляли універсальні стандарти. Натомість сучасні розробники операційних систем для смартфонів зосереджуються на створенні власних.

Є світ Apple iPhone і світ Android, і вони значною мірою розділені. Ви хочете iPhone? Чи віддасте перевагу Android? Коли вибір зроблений, ви майже заблоковані. Ви поневолені певним всесвітом у групі власних платформ.

Apple і Google мають величезну силу. Вони визначають правила для своїх магазинів застосунків, вирішуючи, хто може, а хто не може заходити. Якщо ви не відповідаєте певним довільним критеріям, вас виключають. Також не існує міжплатформних стандартів обміну повідомленнями. Кожен гравець хоче зберегти свою базу користувачів заблокованою.

Але все може змінитися у майбутньому завдяки закону ЄС про цифрові ринки. Цей законодавчий акт змусить компанії дозволити альтернативні платформи застосунків, а також зобов'яже створити кросплатформну сумісність обміну повідомленнями. Однак попри це поділ на різні екосистеми застосунків, ймовірно, залишиться. 

Інтернет поляризується за політичними сподобаннями

Люди дедалі частіше розподіляються на різні політичні «племена», ізольовані від тих, хто має протилежні погляди. У США той, хто вважає себе правим, ймовірно, отримає новини від Fox. В інтернеті прихильник Трампа може відвідувати такі сайти, як Breitbart, або конспірологічні блоги. Їхні новинні звички майже не збігаються зі звичками тих, хто вважає себе лівим, а тим більше крайнім лівим.

Соціальні медіа лише пришвидшили цю тенденцію. Те, як алгоритми рекомендацій просувають вміст, допомагає створити ехокамери. Людям дедалі частіше подають емоційний контент, який підтверджує їхні погляди та грає з їхніми емоціями. І навіть якщо вони побачать докази протилежних поглядів, це не має значення. Через сильні когнітивні упередження, як-от ефект непохитного переконання, факти відкидаються.

Paywalls: інформація в інтернеті більше не безкоштовна

Початковий задум всесвітнього павутиння полягав у тому, щоб інформація була безкоштовною. Але це вже не так.

Інформація дедалі більше закривається за пейволами. Двадцять років тому інтернет був вільним місцем, де ви могли отримати доступ майже до всього. Завантажити торенти P2P, сайти безкоштовного потокового перегляду фільмів та інші цікаві речі можна було кількома клацаннями миші. Зараз ця інфраструктура демонтується. Подібні сайти або стерті з інтернету, або пошукові алгоритми приховують їх.  

Навіть один із найсвятіших принципів інтернету під загрозою. Мережевий нейтралітет. Якщо його скасують, ваш інтернет-провайдер може вирішити передавати вам різні типи вмісту з різною швидкістю або взагалі не передавати. Для одних даних буде швидка смуга, а для інших повільна.

Ми спостерігаємо появу платного інтернету. Інформація більше не є безкоштовною. Якщо ви хочете отримати доступ до знань та контенту, вам потрібно заплатити.

Яким буде інтернет у майбутньому?

У майбутньому ваш досвід перегляду вебсторінок буде відрізнятися залежно від країни, у якій ви перебуваєте, вашого смартфона чи ваших політичних ідей.

Алгоритми персоналізації гарантують, що вміст, який вам надається, не збігається з вмістом вашого сусіда. У деяких країнах запити, за якими вам дозволено шукати, будуть обмежені. У більш авторитарних режимах інфраструктура брандмауера та цензури обмежить ваш доступ до певних даних.

Значна частина інформації буде обмежена пейволами, ще більше звужуючи ваші джерела. Знання більше не є безкоштовними всупереч тому, що планували засновники інтернету.

Безкоштовний і відкритий інтернет замінюється серією бульбашок. Він стає дедалі більш розпиленим. Splinternet вже тут.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Amazon призупиняє доставку дронами у США

Анастасія Ковальова 6 годин тому

Чому сумні відео стають вірусними

Анастасія Ковальова 8 годин тому

TikTok перестав працювати для користувачів у США

Анастасія Ковальова 10 годин тому

Арктика на межі змін: як клімат, геополітика та економічні інтереси змінюють майбутнє регіону

Олександр Тартачний 18 січня 2025 09:45

Google та Associated Press підписали угоду на показ новин у чатботі Gemini AI: що відомо

Владислав Паливода 17 січня 2025 14:00