Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як запустити DAO: головна інформація

Дмитро Котляров
Дмитро Котляров Core Contributor української blockchain-компанії DeXe Protocol
16 серпня 2023 6 хвилин читання

Одразу прояснимо одну річ: це не технічний гайд зі створення і не мануал щодо того «а що таке DAO взагалі». Мета цієї статті — дати DAO-початківцям простий, зрозумілий посібник зі створення першої DAO, незалежно від того, яку технічну реалізацію ви врешті оберете. Ваш конкретний DAO може потребувати додаткових кроків. І багато з них здадуться вам інтуїтивно зрозумілими. Але давайте пройдемо цей процес крок за кроком.

Що таке DAO і як цей тип устрою може змінити наше з вами життя, я вже розповідав раніше у цьому блозі. Сьогодні — суто про механізми. Поїхали!

Навіщо ми це робимо?

Кожна організація, яка хоче існувати довго, потребує мети. Ви збираєте однодумців, щоб обговорити спільну тему, яка вас цікавить? Створюєте інвестиційний чи бізнес-клуб? Шукаєте спосіб організувати всю велику родину на вечерю до Різдва чи Таємного Санту? Знання того, навіщо ви збираєте людей разом, багато в чому визначатиме те, як функціонуватиме ваша організація.

Організаційна структура також потребує причини. Чому саме DAO? Ми всі любимо DAO за їхню демократичність, ефективність, прозорість тощо. Але чи саме така структура вам потрібна для вищезазначених цілей? Якщо для цього краще підійде класична автократична модель управління за принципом зверху-вниз, вам не обов’язково створювати DAO.

Якщо ви організовуєте парубочу вечірку, децентралізація ухвалення рішень може зробити її набагато веселішою. Якщо ви плануєте весілля, нареченій може не сподобатися, що рішення про місце проведення, їжу та музику ухвалюють автономно.

Для кого ми це робимо?

Підписуйтеся на наші соцмережі

Спокусливо мріяти про велике і відкрити свою DAO для всього світу. Але тільки тому, що це можливо, не означає, що це найкраща ідея. Вам потрібні члени DAO, які не просто купуватимуть токени управління, але й дійсно захочуть брати участь в управлінні та діяти на користь усіх членів DAO, а не тільки для себе.

Визначитися з правильною аудиторією складно. Звичайно, ви можете вручну підібрати кожного члена, але це обмежує і забирає багато часу. Рекрутинг серед людей, які поділяють ваші цілі, бачення та цінності, зазвичай забезпечує правильний баланс масштабу та вибірковості. Ось чому так важливо мати чітке уявлення про мету DAO.

Як ми це назвемо?

Назва вашої DAO може вказувати на її мету (Constitution DAO, RaidGuild), характер (Friends With Benefits DAO, Giveth DAO), джерело доходу і пов’язану з ним платформу (PancakeSwap DAO, Arbitrum DAO), NFT-спільноту (ApeCoin DAO, Nouns DAO) тощо.

Присвоєння імені вашій DAO може внести в неї більше ясності і зміцнити її призначення. Але пам’ятайте, що вона не зобов’язує вас і вам не доведеться змінювати її, наприклад, з Constitution DAO на People DAO.

Як ми будемо голосувати?

Найпростіший спосіб налаштувати управління — це лінійна структура «один токен = один голос». Це дуже демократично, але чи ефективно? Така модель може дати занадто багато голосів команді управління або одному киту (багатому інвестору), який накопичує багато токенів. Можливо, ви захочете надати більше голосів експертам або членам спільноти, яким ви довіряєте.

Чим ми будемо голосувати?

Створіть токен управління з тикером, який має певний зв’язок з назвою вашої DAO (наприклад, MKR для Maker DAO, ARB для Arbitrum, CAKE для PancakeSwap DAO). Або використовуйте вже наявний. Скажімо, ви відчуваєте, що власники токенів Cardano потребують DAO для спільного управління, створіть CarDAOno DAO (ви можете запропонувати свою назву) і використовуйте ADA як токен управління. Або взагалі не використовуйте звичайні взаємозамінні токени.

Якщо ваша спільнота орієнтована на NFT, чому б не використовувати NFT як токени управління? Якщо ви художник з крутою колекцією PFP і хочете, щоб ваша спільнота брала участь в екосистемі більше, ніж просто купувала і перепродавала ваші роботи, чому б не перетворити NFT, які вони у вас купили, у токени управління, які відкривають доступ до вашого творчого та економічного процесу?

Як нам бути впевненим у своєму виборі?

Як зазначалося вище, коли все вирішує спільнота з рівною кількістю голосів, це звучить краще, ніж є насправді. Але існує низка зловмисників, які постійно шукають способи обігнати DAO та спустошити їхні скарбниці. Крім того, ненавмисно погані пропозиції та рішення трапляються частіше, ніж комусь хотілося б. Не кажучи вже про те, що більшість членів не мають часу голосувати за кожну пропозицію — у людей є робота, сім’ї, життя за межами DAO. Тому є кілька заходів, які можна запровадити як запобіжники.

Один із них — система делегатів, де власники токенів управління можуть делегувати свої токени представникам. Це схоже на те, як працює конгрес у представницьких демократіях. В ідеалі ви бажаєте заохочувати представників із конкретними знаннями в тому, за що вони голосують (тобто меритократію), і не допускати надмірного накопичення влади в руках однієї або кількох людей, навіть якщо вони експерти. Пошукайте інформацію про квадратичне фінансування, щоб отримати ідеї щодо того, як заохочувати плюралізм делегатів.

Інший спосіб — призначити групу довірених членів спільноти для вторинного голосування щодо найбільш важливих пропозицій (наприклад, тих, які можуть виснажити вашу скарбницю або змінити структуру DAO) — просто для того, щоб переконатися, що вашу DAO не обдурять або не вистрілять собі у віртуальну ногу. Цю групу можна — і потрібно — ротувати і змінювати за допомогою пропозицій.

Замість висновків 

Пам’ятайте: DAO — це живі організми, навіть якщо смартконтракти, на яких вони базуються, жорстко закодовані. Якщо ви створите її продумано і на хорошій платформі, ваші учасники зможуть змінювати і вдосконалювати DAO за допомогою подання пропозицій. Просто створіть правильний фундамент, чітко визначивши, навіщо ви створюєте DAO, кого ви хочете залучити до неї і як буде виглядати структура голосування. Решту ви вирішите разом — як DAO.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

15 проєктів диджиталізації культурної спадщини України стали учасниками акселератора HATA hub

Олеся Дерзська 18 червня 2024 21:09

Український Solana-хакатон з призовим фондом до $200 тис. стартує 12 червня

Олеся Дерзська 12 червня 2024 16:55

Децентралізація та ШІ: як поєднати два світи Web3?

Alex Shevchuk 3 червня 2024 18:30

Кріштіану Роналду представив колекцію NFT спільно з Binance

Владислав Паливода 31 травня 2024 19:05

Призовий фонд хакатона Kumekathon цьогоріч — $200 тис. Що там буде?

Олеся Дерзська 30 травня 2024 15:37