Підвищення благоустрою міст і розвиток туризму: до чого тут бізнес-клуби і як створити спільноту, яка працюватиме на благо економіки
Українські підприємці всупереч усьому працюють, намагаючись подолати виклики ковіду, а тепер і війни. Звісно, державна політика підтримки бізнесів дуже важлива, але вона не поділиться досвідом і не дасть поради щодо розвитку. Проте з цим можуть допомогти бізнес-клуби.
Наявність бізнес-клубів у кожній області може посприяти розвитку локальних бізнесів, а отже, і економіки регіону. Проте через те, що в Україні культура об'єднуватися у спільноти стала мейнстримною лише нещодавно, про клуби досі є багато міфів і упереджень. Саме тому я вирішив поділитися власним досвідом побудови сильної спільноти підприємців та розповісти чому це вигідно для самих бізнесменів і України.
Які бізнес-клуби наразі діють в Україні та у яких форматах
Серед найвідоміших бізнес-клубів України можна назвати CEO Club Ukraine, West Ukrainian Business Club, Young Business Club, Inspira, Board, Business People Club, Odessa Business Club.
Загалом всі клуби можна поділити на:
- комерційні, які орієнтовані на прибуток засновників;
- некомерційні, які часто мають членські внески, але не орієнтовані на прибуток.
Крім того, існують загальні клуби для бізнесменів, а також вузьконішеві, наприклад, лише для айтівців.
Чому в Україні дуже мало бізнес-клубів із десятилітніми історіями
Це питання просте й складне одночасно. Якщо порівнювати з англомовним світом, наші бізнес-клуби перебувають фактично на стадії зародження. У США, наприклад, досі існує соціальний клуб Schuylkill Fishing Company, який заснували ще в 1732 році. Найстаршим же українським клубам максимум 25 років, а середня цифра — 8-10 років.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Щоб створювати бізнес-клуби потрібно мати, власне, бізнеси. Проте українське суспільство в різні періоди розвитку перебувало під впливом тієї чи іншої імперії, а розвиток підприємництва й поява великих бізнесменів була радше винятком, ніж закономірністю. Останнє, що вплинуло на відсутність бізнес-клубів — це життя за соціалістичним устроєм, де не було можливості створювати підприємства без «благословення» партії. Через це й не було конкуренції, яка є рушієм розвитку бізнесу.
У цей же час американці, які живуть у капіталістичному суспільстві, мали можливість створювати бізнеси, розвивати їх, передавати в спадок і ділитися досвідом такої діяльності, зокрема й у бізнес-клубах.
Найпоширеніші міфи про бізнес-клуби та чому зазвичай такі спільноти розвалюються
Серед міфів про бізнес-клуби, які зустрічаються найчастіше, можна виокремити:
-
1
Миттєвий злет бізнесу. Дехто вважає, що членство в клубі гарантовано дає шанс стати доларовим мільйонером, але це радше виняток. Як правило, життя завдяки бізнес-клубу дійсно змінюється, адже учасники обростають новими контактами та досвідами, можуть отримати якісні поради, але клуб — це не панацея, яка допоможе збагатитися.
-
2
У клубів немає цінності. Дійсно, існують клуби, які створені заради створення: у них зазвичай багато учасників, які між собою не знайомі, тому на зустрічах навряд можна отримати якісні поради чи інсайти, тому що немає середовища довіри. Проте є й зворотна ситуація, де управління клубом продумує все до деталей, щоб кожна зустріч підприємців дала результат.
-
3
Учасники не впливають на розвиток клубу. Бувають ситуації, найчастіше в комерційних клубах, коли вектор розвитку визначає лише президент чи засновник спільноти. Але зазвичай клуби враховують думку учасників, розглядають їхні пропозиції та дають їм можливість брати участь у розвитку спільноти.
Найчастіше швидко розвалюються клуби, які створені для вигоди, і які не мають місії та візії, бо хороший клуб — орієнтований на довготривалу перспективу й довіру між учасниками. Крім того, не всі спільноти можуть пройти крізь кризові часи, як-от нині в Україні.
Зрозуміти, який клуб обрати доволі просто. Варто мати список учасників спільноти, дізнатися, чи стоїть їх набір на потоці, а також зустрітись хоча б із декількома з них. Так ви зрозумієте, що таке клуб і чи потрібен він вам. Більше зустрічей — об'єктивніша оцінка. Якщо в клубі сильні підприємці з відкритими бізнесами, і до вас не ставляться як до ліда, якого намагаються затягнути в воронку продажів — на цю спільноту варто звернути увагу.
Міцний бізнес-клуб: від цінностей до онбордингу учасників
Міцний бізнес-клуб — це насамперед стратегія розвитку та цінності. А також чітка й зрозуміла структура, яку найчастіше визначає кількість учасників. Крім того, клуб хтось має обов'язково менеджерити, а хтось слідкувати за дотриманням визначеної конституції спільноти.
Структура CBG, наприклад, не завжди була такою, як зараз. Нині в клубі — 82 учасників. Серед них обирають президента та віцепрезидента, які керують малою радою, куди входять 13 учасників. Ця рада є ядром клубу й визначає його стратегію та візію. Крім того, є операційний директор, який менеджерить різноманітні процеси.
Важливо розуміти, що з ростом кількості учасників має змінюватися й структура клубу. Хороша спільнота та, де всі знайомі й можуть довіряти одне одному. Саме тому в певний період ми мали ввести ще й поділ на малі групи, у яких теж є свої лідери.
Ще одним фактором, який зміцнює спільноту, є чіткий критерій входу. Уявімо, що умови для вступу — бути підприємцем, мати певний оборот і пройти процедуру перевірки, але клуб протягом місяця набирає 20 людей. Такий масовий характер набору нових учасників є причиною втрати довіри бізнесменів, які вже є в клубі.
CBG, наприклад, не набирає більше трьох людей у квартал, щоб вони могли спокійно познайомитися з іншими учасниками й пройти пробний період, максимально інтегрувавшись у середовище, адже наша місія «створити середовище щирості, натхнення та можливостей».
Навіщо Україні бізнес-клуби
Бізнес — це завжди про податки, робочі місця та в широкому сенсі добробут міста. Адже там відкривають кафе, ресторани та інші заклади, які приваблюють не лише місцевих жителів, а й туристів.
До чого тут бізнес-клуби? Основний компонент спільнот підприємців — уміння віддавати та готовність допомагати й розвивати інших. Уявімо, що ви плануєте відкривати франшизу з трьох бутіків. Це можна робити протягом 5 років, а можна за 2 роки відкрити 6 магазинів. Завдяки бізнес-спільноті підприємець отримує чужий досвід і може максимально нівелювати ризики, на які би він натрапив на самостійному шляху.
Одна з головних проблем української сфери праці — більшість можливостей зосереджені в столиці. Проте розвиток бізнес-клубів на місцях зможе змінити ситуацію на користь регіонів. І як доводить історія нашого клубу, заснувавши спільноту в регіоні, можна вирости до міжнародної.