Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

DAO проти класичної вертикальної структури компаній: порівнюємо плюси та мінуси

Дмитро Котляров
Дмитро Котляров Core Contributor української blockchain-компанії DeXe Protocol
20 березня 2023 9 хвилин читання

Децентралізовані автономні організації (або DAO) захопили розум західного бізнесу. Про них говорять, пишуть і навіть поступово впроваджують у великий бізнес. На нашому ж ринку DAO поки що є невідкритою та «загадковою» темою криптовізіонерів.  

З одного боку, це історія про абсолютно революційний підхід до управління компанією: без керівництва, силами прямої демократії. З іншого — багато хто досі вважає це непрацюючим конструктом. Але чому саме так? Чим відрізняється DAO від класичної вертикальної структури? Яке майбутнє очікує на цей підхід? 

Мене звати Дмитро Котляров, я Core Contributor української компанії DeXe Network. У цій колонці я розкажу вам, що ж таке DAO, і порівняю цю систему з класичним підходом. Поїхали! 

DAO: плюси і мінуси

Оскільки DAO є новою організаційною концепцією, давайте спочатку розглянемо її.

Переваги DAO

DAO розшифровується як «децентралізована автономна організація», що означає будь-яку організацію, яка не має централізованого керівництва (і фізичного місця розташування), та в якій члени можуть автоматизувати управління за допомогою певного механізму демократичного голосування.

Очевидною перевагою цього є інклюзивність та залученість всієї організації. Коли кожен може брати участь в ухваленні рішень (зокрема таких важливих, як бюджетні витрати, наймання працівників і навіть керівництво організації), члени організації відчувають себе більш уповноваженими та залученими. Це створює більше довіри до організації як всередині, так і зовні.

«Коли ми говоримо „вся організація може впливати“, ми маємо на увазі не лише працівників. В DAO під цим розуміють усе комʼюніті проєкту. Тобто ви можете бути не залученим до розроблення, дизайну чи маркетингу. Але якщо ви приєдналися до комʼюніті (наприклад, через володіння токеном цієї організації), то ви можете впливати на рішення». 

DAO також є дуже гнучкими: будь-які закони та налаштування можуть бути змінені шляхом голосування, а різним зацікавленим сторонам може бути надана різна вага голосу (наприклад, вчитель у класі може мати право вето на голосування щодо скасування навчального року). Організація може легко адаптувати структуру DAO до будь-якого організаційного типу або потреб.

Для DAO на основі блокчейну додаткова прозорість і підзвітність, коли всі голосування і рішення керівництва постійно записані у блокчейні, є головною перевагою перед класичними вертикальними структурами, де процес ухвалення рішень є набагато більш непрозорим.

Автономна природа ДАО, наприклад, використання смартконтрактів для автоматичного виконання управлінських рішень, може значно підвищити ефективність організації, одночасно скорочуючи витрати (не кажучи вже про величезну економію від відсутності центрального фізичного розташування).

Недоліки DAO

Водночас необхідність проходити через процес внесення пропозицій та голосування за кожне рішення може створити низку вузьких місць у функціонуванні DAO. Децентралізація також може призвести до відсутності лідерства та згуртованості. Крім того, існує велика ймовірність того, що фракції всередині організації заблокують важливі пропозиції або використають свій колективний голос, щоб завдати шкоди DAO або спрямувати її у ризиковане русло (тобто DAO — це мрія для ворожих поглинань).

Блокчейн-ДАО зазвичай потребують певного технічного досвіду, а їх впровадження може бути досить дорогим.

Крім того, нові структури (не кажучи вже про демократичні) здебільшого стикаються з бар'єром, намагаючись змусити людей поводитися по-новому.

Тільки тому, що фаундер DAO має намір, щоб члени взяли на себе відповідальність і активно керували DAO, не означає, що вони так і зроблять. І лідерам/засновникам важко відпустити цю владу, довіряючи процесу.

З юридичної точки зору у DAO також може виникнути низка проблем з юрисдикцією та оподаткуванням, оскільки члени організації часто розкидані по всьому світу. Саме тому багато проєктів створюють чітко визначену юридичну оболонку над своєю структурою.

Класична вертикальна структура у компанії: плюси і мінуси

Ми всі так чи інакше були частиною класичних вертикальних структур (CVS) починаючи від сім'ї (де батьки зазвичай є головними) і закінчуючи школою та роботою.

Переваги класичних вертикальних структур

Очевидною перевагою класичної вертикальної структури є те, що лідер може приймати швидкі та рішучі рішення, що створює ефективність та чіткий напрямок. Незалежно від того, це ваша сім'я чи компанія зі списку Fortune 500, сильний лідер може мати вирішальне значення для швидкого та успішного подолання шторму (або ні).

У CVS також існує дуже чітке відчуття відповідальності. Той (ті), хто зверху, дає вказівки, а ті, хто внизу, їх виконують. Якщо ви не виконуєте свої обов'язки, вас можуть оштрафувати, звільнити або... затримати під домашнім арештом. І навпаки, лідера, який погано керує, можуть звільнити, посадити до в'язниці або забрати дітей у соціальні служби.

СVS мають чітку юридичну та податкову структуру, що дає зацікавленим сторонам чіткий правовий захист у разі потреби. Це також дозволяє їм працювати на конкретних національних і регіональних ринках без страху бути закритими або переслідуваними.

Недоліки CVS

Вертикальна структура робить компанії менш гнучкими і, безумовно, менш демократичними. Члени нижчих рівнів ієрархії можуть відчувати страх перед тим, щоб підняти свої проблеми та ідеї перед тими, хто знаходиться на вищому рівні. Це може створити ехо-камеру, в якій керівництво не чує і не розуміє консенсусу всієї організації і, по суті, втрачає зв'язок з реальністю.

Хоча деякі компанії намагаються бути більш прозорими, все ще занадто легко приховати природу різних управлінських рішень. Члени організації нижчого рангу не можуть повністю довіряти керівництву, незалежно від того, які запевнення вони отримують. Адже отримати звільнення можливо у будь-який момент, що нам демонструють останні хвилі великих скорочень в Twitter, Meta чи Alphabet 

Не в останню чергу, CVS важко масштабувати за межі певної точки, оскільки вертикальна структура створює багато адміністративних бар'єрів і вузьких місць у будь-якому такому розширенні. Будучи централізованими, а не автономними, різні підрозділи чи відділи CVS мають складнощі з незалежним розвитком без постійного звіряння з «головним офісом».

Порівняння та протиставлення ДАО та класичної вертикальної структури

Безумовно, є схожість між DAO та CVS в тому, що вони обидві є організаціями з чіткою структурою, різними зацікавленими сторонами та встановленими правилами і процесами, які можуть бути оновлені. Обидві організації можуть самоорганізовуватися в менші організації, розширюватися до більших, створювати партнерства та саморозпускатися.

Проте фундаментальна різниця між ними полягає в тому, що CVS керується фіатом, а DAO — консенсусом. Крім того, DAO мають горизонтальну структуру, тоді як CVS, очевидно, вертикальну.

Що вибрати — DAO чи класичну структуру?

Вибір між DAO та CVS не є автоматичним. Наприклад, більшість сімей з маленькими дітьми, ймовірно, краще підходять для моделі CVS. Хоча сім'ї з дорослими дітьми або навіть підлітками можуть отримати більше користі від структури DAO (при цьому батьки, можливо, матимуть більше прав голосу за допомогою спеціальних NFT або токенів-валідаторів для управління).

Для криптовалютних проєктів вибір на користь створення DAO є досить очевидним, оскільки DAO втілюють одні з найкращих та найпрогресивніших принципів криптокультури. Але навіть некриптовалютні проекти можуть отримати вигоду від цього. Місцева влада може створити DAO, щоб залучити членів громади до активної участі в процесі управління, включаючи збір та розподіл бюджету. Навіть найбільша корпорація може бути DAO.

Зрештою, всі публічні компанії дозволяють акціонерам брати участь в управлінні, просто не дуже ефективним і цікавим способом.

З іншого боку, хокейна команда не повинна створювати саморегульовану організацію, щоб дозволити гравцям голосувати за щовечірній стартовий склад — це має залишатися на розсуд тренера. Приватні компанії, що володіють секретною інформацією (і державні установи), можливо, захочуть зберегти свою вертикальну структуру також.

Висновок

Більшість організацій можуть отримати вигоду від впровадження деяких аспектів структури DAO, особливо якщо вони хочуть збільшити участь зацікавлених сторін та довіру до них. Класична вертикальна структура може бути більш вигідною там, де потрібно ухвалювати швидкі та беззаперечні рішення (наприклад, в армії).

Оскільки світ стрімко рухається до більшої автоматизації та глобалізації (і з домінуванням віддаленого робочого середовища після COVID-19), структура DAO набуває дедалі більшої привабливості. Завдяки своїй гнучкості та універсальності, форма організації DAO, безумовно, може витіснити модель CVS у більшості організаційних типів.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що повинні знати маркетологи про український YouTube

AIR Brands 4 години тому

Як ми створювали першу афіліатку в українській бʼюті-сфері: кейс FABO Affiliate Program

Владислав Миронович 5 годин тому

Фриланс серед жінок набирає популярності: аналітика Freelancehunt

Анастасія Бондаренко 7 годин тому

Три речі, які потребують постійної уваги підприємця

Владислав Миронович 10 годин тому

Що розказати про себе, аби отримати роботу: освітній проєкт STEM is FEM провів вебінар із LinkedIn-амбасадоркою Тамарою Міщеріною

Sofiia Tepla 11 годин тому