Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Навчання, жіноче лідерство та розвиток креативних індустрій: чи є цьому місце під час війни?

Наталія Синєпупова
Наталія Синєпупова засновниця та керівниця School of visual communication, організаторка та кураторка проєкту New Me/New You
16 лютого 2023 7 хвилин читання

Українські жінки мають великий творчий потенціал та вміють брати відповідальність за себе, за свої сім'ї, проєкти й команди. Їм на цьому шляху потрібна підтримка та натхненні приклади інших лідерок.

Саме таку підтримку — у форматі жіночого менторства — українкам уже під час повномасштабного вторгнення запропонував освітній проєкт New Me/New You, покликаний розвинути стратегічно важливі компетенції дівчат і жінок, які займаються креативними проєктами.

Навіть під час війни нагодою вчитися нового скористалися 117 учасниць. Це художниці, дизайнерки, фотографині, ілюстраторки, фахівчині нових медіа, соціологині, філософині, кураторки, менеджерки освітніх програм, а також студентки художніх та гуманітарних вишів. Розвинути важливі компетенції учасницям New Me/New You допомагали 10 експерток та 12 менторів та менторок.

Про своєчасність і доречність освітніх проєктів під час гарячої фази війни

За понад 16 років роботи School of visual communication ми провели безліч навчань у найрізноманітніших форматах та підготували до роботи тисячі дизайнерів і дизайнерок. З досвіду цієї роботи я можу стверджувати, до діяльності у сфері культури найчастіше залучені саме жінки, для яких і у мирний час існувало чимало перешкод для реалізації.

З початком повномасштабного вторгнення ситуація погіршилася. Чимало українок втратили роботу, припинили навчання, залишилися без фінансової подушки, а дехто навіть втратив рідних чи близьких. Закрилося чимало проєктів, де працювали дівчата. Це значно посилює відчуття нереалізованості, втрачається розуміння перспектив, з'являється почуття непотрібності.

Чи доречно у такі непрості часи запроваджувати освітні проєкти, відкривати навчання чи проводити лекції? Просто необхідно! Виявилось, що у надскладних умовах, за дуже обмежених ресурсів, українки здатні проявляти ініціативу, шукати ідеї, залучатися до нових проєктів, допомагати іншим, бути відкритими до майбутнього.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Всі ці прояви жіночої сили я побачила під час 111 годин занять із учасницями програми New Me/New You. Жінки готові здобувати нові, стратегічно важливі знання, надихатися прикладами жіночого лідерства, по-новому подивитися на себе, ставити амбітні цілі й налагоджувати професійні контакти.

Так, у нас всіх є спільна велика проблема: ворог нищить нашу країну, українців, інфраструктуру, культуру. Не дає жити своїм життям і робити ті справи, які ми любимо. Але попри це українки готові навчатися й працювати над проєктами, які так чи інакше допомагають наблизити перемогу, дають можливість осмислити себе і те, що відбувається, закласти новий фундамент для перетворень у мирному житті.

Про перспективи розвитку жіночого лідерства в українській культурі та креативній індустрії

Українські жінки мають великий творчий потенціал та вміють брати відповідальність і за себе, і свої сім'ї, проєкти, команди. На цьому шляху їм потрібні підтримка та натхненні приклади інших лідерок. Тож у проєкті ми застосували формат жіночого менторства, і він себе виправдав: не тільки наші учасниці здобули нові знання, а й менторки отримали новий досвід і натхнення.

Ми зібрали по-справжньому креативне жіноче комʼюніті. На проєкт прийшли художниці, фотографині, ілюстраторки, фахівчині нових медіа, соціологині, філософині, культурологині, мистецтвознавиці, архітекторки, менеджерки освітніх програм, працівниці громадських організацій, студентки художніх та гуманітарних вишів. І тоді я зрозуміла, наскільки потужними є жінки, які представляють творчу галузь в Україні.

Жіноче лідерство ставатиме дедалі потужнішим. Для цього треба створювати умови, в яких у дівчат буде якомога більше можливостей самореалізуватися, зокрема підвищити свої компетенції, набути нової спеціальності та забезпечити себе додатковим заробітком.

Які це можуть бути можливості? Кураторські та редакторські проєкти для жінок, метою яких буде не тільки навчання, а й мотивація й підтримка. Для вдалого втілення таких програм важливо досліджувати якісний закордонний досвід, співпрацювати з проєктами та командами, які мають довгострокові стратегії, розширювати знання про гендерну ідентичність та норми.

Робота у цьому напрямі посилить жіноче лідерство. Жінки нарівні з чоловіками будуть тією силою, яка змінює життя на краще, зможуть активно впливати на культурні процеси як у нашій країні, так і за кордоном. Бо у них будуть для цього необхідні інструменти та методологія.

Наприклад, однією з навчальних програм New Me/New You була «Методологія дизайн-мислення для культурних проєктів», розрахована на проєктування інноваційного рішення. Ми дали можливість учасницям розробити свої проєкти з нуля, пройти шлях від концепції до стратегії просування, від бізнес-моделі до розуміння, які ресурси знадобляться, від дослідження цільових аудиторій до фінальної публічної презентації. Загалом учасниці мали створити життєздатний проєкт. І їм це вдалося!

Про те, що допоможе жінкам розвинути лідерство у собі

Трапляються ситуації, коли у дівчат є ідеї цікавих проєктів, але вони не впевнені у своїх силах і соромляться заявляти про свої напрацювання. Що з цим робити? Найперше –— почати із запитання «Що саме мене зупиняє?». Нефіналізована ідея? Чи бракує презентаційних навичок, уміння публічно його представити? Чи немає розуміння, який майданчик може бути зацікавлений у їхньому проєкті?

Щойно на це запитання знайдеться чесна відповідь, можна рухатися далі. Дошліфовути ідею, самій чи за підтримки, здобувати компетенції, яких не вистачає, шукати платформи чи партнерів для втілення проєкту. І, звісно ж, проявляти більше ініціативи.

Водночас і нашій креативні спільноті потрібно зрозуміти одну річ: треба підтримувати початкові ініціативи, давати конструктивний зворотний звʼязок та уникати публічної критики, якої не просили. Зараз, у цей складний час, ми зрозуміли, що ми всі одне з одним тісно пов'язані, впливаємо одне на одного — на думки, бажання, почуття.

Робота кипить: енергія гніву, страху і ненависті до ворога творчими людьми перетоплюється у взаємну підтримку. Цей стан дуже важливо зберегти. Мої мрії пов'язані з тим, щоб кожен із нас правильно оцінював дійсність та складав свої пропозиції нового, з цього екологічного ставлення до себе та до оточення будуть складені нові соціальні норми та правила життя для плідної співпраці з іншими.

Про майбутнє української культури, дизайну та креативної освіти

Українці — вільна, незарегульована нація, де креативність є природним проявом. Навіть у надзвичайно складні часи креативна спільнота працює. Навіть більше, вона потужно розвивається, у неї сформувався запит на кардинальні зміни: прийшло розуміння, що знання та культура — важливі ресурси, які мають значення як для кожного з нас, так і для України загалом. У нас з'явився шанс займатися не покращенням, а кардинально переосмислити усі підходи. Головне — не зупинятися, використовувати всі можливості, ефективно взаємодіяти з іншими і завжди памʼятати, що межі тільки у наших головах.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Літня школа Quantum Machine Learning від УКУ — як зареєструватися

Владислав Паливода 21 годину тому

5 найкращих кінопоцілунків усіх часів

Карина Гуменюк 21 годину тому

США оголосили про 61-й пакет допомоги Україні на $225 млн

Владислав Паливода 11 липня 2024 21:20

Закінчився перший день саміту НАТО у Вашингтоні

Олеся Дерзська 10 липня 2024 20:39

МХП провела освітній захід — MHP AGRI Future 2.0

Сергій Коноплицький 10 липня 2024 15:43