Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Рекрутинг в умовах війни: які зміни сталися в ІТ-сфері

Тетяна Дубич
Тетяна Дубич Cпеціаліст з маркетингу в IT-компанії Computools
29 квітня 2022 7 хвилин читання

Тетяна Дубич працює спеціалістом з маркетингу в IT-компанії Computools. Вона захоплюється вивченням новинок світу технологій, а у вільний час ділиться своїми знаннями з українськими інтернет-виданнями. У колонці для SPEKA Тетяна досліджує, як змінився рекрутинг в українських IT-компаніях в умовах війни. 

Як війна впливає на ситуацію в IT-компаніях

ІТ-сектор — одна із галузей, що кидає рятівний круг українській економіці в умовах війни. Як зараз працюють ІТ-компанії та що змінилося в умовах рекрутингу? Що спіткає айтівців у непрофільних компаніях і чи обов'язково релокуватися, аби втримати робоче місце?

Війна, яку понад два місяці веде росія в Україні, вплинула на кожну галузь нашої країни. Постраждав на початку воєнних дій і ІТ-сектор: його спіткали і закриття проєктів, і скорочення замовлень та фінансування. Та вже за місяць, згідно з опитуванням на сайті IT Ukraine Association, ситуація стабілізувалась і тепер майже 85% компаній продовжують працювати у звичайному ритмі.

Компанії, які створювали продукти чи надавали послуги лише для українського ринку, очікувано постраждали більше, ніж аутсорсинг. Скоротилися ІТ-відділи у Evo.company, Rozetka та Parimatch Tech. У вимушену відпустку пішли розробники «Нової пошти», а «Київстар» призупинив наймання нових IT-фахівців.

Аутсорсингові компанії спостерігають невелике зниження кількості замовлень через побоювання західних клієнтів віддавати проєкти у зону високого ризику. На думку іноземних партнерів, геополітична ситуація впливає на якість та швидкість роботи, але українські ІТ-фахівці загалом дуже мобільні та не схильні до сталого робочого місця, тому зберігають високу продуктивність. Натепер українські ІТ-компанії максимально убезпечують своїх співробітників: організують релокейт, відкривають нові офіси та облаштовують робочі місця.

Робота в ІТ в умовах війни: як відбувається наймання і кого шукають компанії

Попри скорочення кількості нових вакансій, рекрутери однаково активно працюють над пошуком спеціалістів, адже через мобілізацію чоловіків бракує кадрів. Станом на 2020 рік частка чоловіків в ІТ-сфері становила 75%. Сьогодні частина з них боронить країну у лавах ЗСУ або ТрО. 

Ще одним драйвером нових пропозицій стало те, що багато західних компаній відмовилися від співпраці з громадянами рф і тепер шукають команди в Україні.

Щодо процесу наймання, компанії можна умовно розділити на три групи:

  • Перші призупинили усі рекрутингові процеси та поставили на паузу офери. До подальшого спілкування з кандидатами планують повернутися після стабілізації ситуації в країні.
  • Другі не бачать підстав відмовлятися від попередніх оферів, відкривають нові віддалені вакансії, змінюють процес онбордингу та пропонують усім охочим (зокрема  і стажерам) релокацію у безпечніші регіони країни.
  • Треті відкривають офіси за кордоном та активно наймають українців, які вже там перебувають, а також допомагають з релокацією в ЄС своїм працівникам. Для одних це вимушені дії, для інших — частина стратегії глобального розширення.

Якщо говорити про рівень спеціалістів, то скрутно сьогодні кандидатам з досвідом роботи менше двох років. ІТ-вакансії для цих фахівців майже зникли із пошукових сайтів. Попит на джунів серед рекрутерів упав до 7% (для порівняння, на початку лютого показник становив 12%), а фокус змістився на мідлів та синьйорів. Напрями суттєво не змінилися: Java, .Net, Python, iOs, Front-End, Node.js, DevOps. 

Перші скорочення сталися в електронній комерції, тому кандидатів з React та PHP на ринку праці побільшало. Як і раніше, претенденти із розмовним рівнем англійської досить швидко знаходять роботу, співпрацюючи з аутсорсерами чи напряму з міжнародними компаніями.

Що пропонують компанії ІТ-фахівцям

Перегрітий ринок зарплат в IT сьогодні трохи охолов. До війни регулярні підвищення зарплат були звичною практикою майже у кожній компанії. Тепер керівники намагаються зберегти сталий дохід своїх спеціалістів і хоча б не зменшувати його. 

А от «плюшки» змінюються відповідно до ситуації в країні. Раніше співробітники отримували типові бонуси у вигляді компенсації за спортзал, безоплатного підвищення кваліфікації і стабільного соцпакета у вигляді відпусток, лікарняних і т. д. Сьогодні деякі компанії пропонують збереження заробітної плати у разі мобілізації, одноразову фінансову підтримку, допомогу з пошуком житла та облаштування робочого місця, а інколи і придбання амуніції для колег, які пішли до лав ЗСУ.

Дбають керівники і про моральний дух колективу, адже продуктивність залежить від позитивних емоцій, відсутності стресу і переживань за себе і безпеку своїх близьких. Компанії пропонують вебінари чи сеанси із психологами, аби кожен зміг розібратися зі своїми внутрішніми проблемами. Практикують і неформальні зустрічі у Zoom, де колеги діляться власними переживаннями.

Компанії продовжують запускати кемпи та освітні програми. Оскільки більшість студентів залишилася навіть без дистанційного навчання, це класний шанс здобути необхідну базу для подальшого старту в ІТ-сфері.

Релокуватися чи не релокуватися

Шукаючи роботу під час війни, фахівці отримують і негативний досвід. Через вторгнення рф приблизно 60% працівників були змушені поїхати зі свого дому, проте 40% не хочуть залишати власну оселю, через що мають певні труднощі у відносинах з роботодавцями. 

Портал DOU.UA опублікував низку анонімних історій, які пов'язані із відмовами у співбесідах і навіть натяками на звільнення, якщо не хочеш релокуватися. Рекрутери не наймають кандидатів на прохання клієнтів, компанії без попередження блокують облікові записи своїх співробітників, багатьох потенційних роботодавців насамперед цікавить, чи перебуває фахівець на території України. З погляду бізнесу це очікувана реакція, оскільки західні клієнти вбачають для себе низку ризиків:

  • неможливість виконати завдання та проєкти через відсутній або нестабільний інтернет;
  • небезпека працівників і, як наслідок, доступ до особистих даних клієнта;
  • масова мобілізація.

Втім, більшість компаній забезпечені проєктами та емоційною підтримкою від своїх клієнтів та міжнародної ІТ-спільноти.

А на якій стадії перебуваєте ви? Шукаєте роботу, чекаєте відповіді на офер або щойно звільнилися? Розкажіть, чи вплинула війна на зміну вашого місця роботи та заробіток?

 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Іноземні ІТ-спеціалісти зможуть віддалено працювати в Україні

Вадим Добровольський 1 годину тому

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко 29 вересня 2022 15:37

Цифрове забуття для російського VK та захист від астероїдних атак. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 29 вересня 2022 09:22

Валізка для ядерної загрози. Які речі варто мати вдома, щоб бути готовим

Юлія Даниленко 29 вересня 2022 09:11

Розповідь світчера. Майбутній айтівець викладав астрономію, досліджував ракети та заводив в Україну лоукостери

Юлія Даниленко 28 вересня 2022 15:35