Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Країна мрій. Як технологія блокчейну та DAO можуть змінити Україну

Дмитро Котляров
Дмитро Котляров Core Contributor української blockchain-компанії DeXe Protocol
28 червня 2023 8 хвилин читання

Незалежність — великий дар і можливість. Наразі ми вже 9 років воюємо за право будувати Україну, яку ми хочемо. За право називатися українцями та, нарешті, позбутися гніту недо-імперії. Але поки частина українців виборюють майбутнє на фронті, існує інша частина суспільства. Ті, хто залишився десь на рівні «нульових» і використовує не дуже справедливі методи життя — корупцію, кумівство, лобіювання відверто застарілих соціальних механізмів та інфрастуктур. І це проблема яку також треба змінювати. 

Мене звати Дмитро Котляров, я Core Contributor української blockchain-компанії DeXe Protocol. Сьогодні поговоримо про те, як блокчейн і особливо DAO зможуть змінити нашу українську сучасність. І, можливо, побороти найбільші гріхи. День Конституції — гарний привід для цього.

Що з нами не так? Класифікуємо

Якщо говорити про «гріхи України», то це наче пірнати у прірву. Їх багато, але це не тільки проблеми нашої держави — це проблема людства. Не існує ідеальних систем та соціумів. Але існують ті, які навчилися, краще за інших, з «гріхами» боротися. 

Розглянемо два аспекти, які можна вирішити за допомогою сучасних технологій. 

Перший і напевно головний — корупція

Те, що ми чуємо щодня. Те, що ми бачимо щодня. За інформацією Transparency International Ukraine, Україна посідає 116 місце у світі за рівнем сприйняття корупції. Загалом ми набрали 33 бали зі 100 — дуже критичний показник. 

Країна мрій. Як технологія блокчейну та DAO можуть змінити Україну зображення 1 Індекс корупції в Україні та сусідніх країнах

Як ми бачимо на карті, це розповсюджена проблема усіх пост-радянських країн. У той час, країни ЄС набагато швидше відходять від корупційних методів. Але країни орків — навпаки, лише погіршують стан з корупцією. 

Важливо розуміти, що корупція — це не лише «класичне» хабарництво. Корупція — це зловживання посадовими повноваженнями в особистих інтересах. Корупція може набувати різних форм, включно з хабарами, підкупом, лобіюванням, використанням звʼязків (рідства), а також використанням ресурсів держави в особистих інтересах.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Другий і не такий помітний гріх — демократія

Україна — демократична держава. Ми маємо досить широкий спектр свобод. Особливо, що стосується політичних висловлювань. Звичайно, якщо ви не закликаєте до колабораціонізму чи сепаратизму. Проте, це змінила війна. До 2021-го року медіа пул був заповнений проросійськими каналами з різкими українофобними заявами.

Західні індекси демократії оцінюють нас як «гібридний режим». Але ця оцінка відносна — все через те, що у нас існують обмеження щодо російських ресурсів (з 2016-го року) та введений контроль над телевізійною сіткою від початку війни. Це логічно, адже війна диктує свої потреби. 

В іншому — ви вільни робити (і казати) все, що не забороняє вам військовий час. 

Але при цьому, наша демократія (в класичному розумінні) слабка. Ось декілька тез: 

  • Відсутність елементів прямої демократії. Децентралізація прийняття рішень в Україні хоч і існує, але поки що на досить слабкому рівні. Звичайний громадянин може впливати на рішення, хіба що, свого ОСББ. Ми маємо вже зачатки прямої демократії (голосування в дії чи петиції), але юридичної сили в них немає. 
  • Слабка підзвітність депутатів. Мандат в Україні — це скарб, адже ти можеш не відповідати за нього. Рішення депутатів (різного рівня) в Україні часто максимально непідзвітні.

Що з цим можна робити? Давайте подивимось. 

Технології, що можуть змінити все

Технологія блокчейн страждає від багатьох непорозумінь, оскільки багато людей вважають, що це просто вигадані криптовалюти. Але насправді ця технологія має потужні реальні програми, які абсолютно можуть зробити світ кращим. 

Включаючи створення більш демократичних, відкритих і справедливих урядів у будь-якій країні, яка бажає зробити крок вперед. Україна ідеально підходить для впровадження вдосконалень на основі блокчейну, оскільки вона вже оцифрувала дуже багато сервісів (українці, які подорожують за кордон, шоковані тим, що їм доводиться використовувати папір і телефонні дзвінки для обробки документів).

Важко займатися корупцією, коли всі бачать, що ти робиш. Технологія блокчейн дозволяє кожному надзвичайно легко бачити кожен державний закон, голосування, законопроект тощо — усе зберігається на кількох серверах, які неможливо стерти чи змінити. Ви навіть можете зробити всі державні та політичні бюджети прозорими.

Але технологія блокчейн може зробити набагато більше, ніж це. 

Зараз люди не можуть бути впевнені, що те, за що вони проголосували, буде реалізовано правильно і що гроші з податків підуть на це, а не на чергову віллу для політика. З технологією блокчейн, код може стежити за ходом виконання кожного рішення чи обіцяного проекту, вивільняючи достатню кількість коштів для кожного підтвердженого етапу завершення проекту. 

Наприклад, сумнозвісне метро на Троєщину фінансуватиметься станція за станцією, кілометр за кілометром. І громадськість точно знатиме, який підрядник за яку роботу скільки отримав.

Але як код дізнається, що будується метро? Можливе залучення незалежних інспекторів з міжнародною репутацією. Але вони так само можуть отримувати хабарі. 

Існує більш зручне рішення, яке вже давно використовується блокчейн-проектами — DAO (децентралізована автономна організація), де тисячі або навіть мільйони учасників, які мають частку власності (подібно до власників акцій), можуть пропонувати, голосувати та навіть виконувати кожне рішення, у тому числі, у прикладі метро: що будувати, де, з яким бюджетом, за допомогою яких підрядників тощо.

Уявіть собі, що понад 40 мільйонів українців мають пряме право голосувати над бюджетом країни та тим, як він витрачається. Народ України вже разом придбав «народний супутник». Завдяки технології блокчейн їм не потрібно довіряти та покладатися на Притулу щоб переконатися що його придбано без «відкату» і він працює на користь Україні.

Особливо краса DAO полягає в тому, що вони можуть бути великими як країна або малими, як сім’я. Хочете краще керувати своїм багатоквартирним будинком? Налаштуйте DAO. Вам потрібно оновлення парку у вашому районі? DAO зможе це зробити. 

Найкраще те, що DAO допомагають розбити демократію на керовані частини. Так само, як старий уряд мав комітети та робочі групи, DAO можуть мати subDAO. Там можуть бути DAO перевірених експертів з усього: від економіки до приготування борщу.

Після перемоги, Україна опиниться на найбільшому роздоріжжі своєї історії: всі люди, молоді й старі, що повертаються з фронту, евакуації, окупації, та психологічного стану постійної надзвичайної ситуації принесуть із собою єдність, рішучість, та стійкість, яка зараз об’єднує громадян України та тримає їх сильними. 

Ця енергія має потенціал, щоб прорвати покоління корупції та почати чисто. Немає у світі сили сильнішої за народ України. За допомогою DAO і технології блокчейн ця сила може створити найсильнішу, найнезалежнішу та найдемократичнішу країну в Європі. Це буде непросто, але українці знають ціну проростанняя бур’янів старих корупційних шляхів свого поганого сусіда. Настав час використати технології, щоб нарешті вбити «совок» і привітати справжню демократію.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 24 березня 2025 08:13

Що таке глобальний рух MeToo?

Олеся Руденко 18 годин тому

Огляд сервісів для створення музики за допомогою ШІ

Сергій Коноплицький 15 годин тому

Над Україною помітили унікальне явище: що відомо

Владислав Паливода 24 березня 2025 23:16

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 24 березня 2025 00:13