Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як виявити скам у крипті? Поради від засновника криптоком’юніті Crypto Crew

Дмитро Присяжнюк
Дмитро Присяжнюк Co-Founder&Trader Crypto Crew
31 липня 2023 6 хвилин читання

Про криптовалюти дискусії вирують вже багато років. Та насправді це досить юна індустрія. Вона багато пропонує і має необмежені перспективи. Однак знання про крипту, як вона функціонує і чим живе у пересічних людей на дуже поверхневому рівні. А де існує прогалина в інформації, там з’являються міфи та шахраї, якими дуже легко скористатись з корисливих міркувань.  

Серед найбільш відомих шахрайств з криптою — історія біржі Aficript та її «раптове» банкрутство, через яке інвестори втратили $3,6 млрд. Або ж криптовалютна піраміда PlusToken, на якій її члени втратили до $2,8 млрд. Ну і всім раджу почитати кілька розслідувань щодо OneCoin.

Лише в кіно шахраї вигадують неймовірно заплутані схеми. Насправді що простіша схема, то ефективніша. 

Найпоширеніші скам-схеми у криптовалютній сфері

Розповім про найпощиреніші схеми криптошахрайства.

Pump and Dump 

Це процес, коли учасники ринку штучно роздувають вартість віртуальних активів. З'являється купа реклами про їхні перспективи, на одноденних сайтах публікується аналітика з «експертними» оцінками та неймовірними прогнозами.

Наївні інвестори все це бачать, думають, що знайшли «нове золото» і починають вкладати гроші. Зріст вартості активів привертає увагу інших покупців, що лиш збільшує їхню ціну. Та в один момент стає відомо, що ця монета немає тих перспектив, про які стільки писали і вартість активів стрімко падає. Шахраї залишаються з грошима, а ті, хто вклав гроші — ні з чим.

Піраміди

Думаю, навіть якби з кожного білборда в світі кричали про фінансові піраміди і як їх розрізняти, все одно були б люди, які вирішили б, що вони «ну точно не попадуться». А потім віддали б всі гроші в чергову схему Понці (в цій схемі людей переконують вкласти гроші з обіцянками акцій та бонусів).

Автори пірамід залучають нових інвесторів за допомогою високих процентних ставок та партнерських програм. Гроші інвесторів виплачуються за рахунок впливу нових учасників, а не через реальні інвестиції. Коли приплив нових клієнтів зупиняється, піраміда руйнується, а шахраї утримують усі кошти.

Якщо ви відчуваєте, що реклама криптовалюти виглядає надто агресивно або робить екстравагантні заяви, не підкріплені доказами, зупиніться і проведіть додаткове дослідження.

Як захиститися від скаму в криптоіндустрії

Але як і від будь якого іншого шахрайства, від скаму у криптовалютній сфері можна захиститися. Розповім, як саме.

Зверніть увагу на проєкт

Найкращим варіантом буде ознайомитись з офіційним сайтом та усіма соціальними мережами проєкту, аби дізнатись про ідею та вектор розвитку. У соціальних мережах важливо перевірити кількість зацікавлених юзерів та актив під постами, якість публікацій та кількість інтеграцій з іншими проектами (AMA сесії, колаборації і так далі). 

Після цього є сенс переходити до технічних документів: white paper та token economics, перегляньте наскільки чітко пропрацьовані документи та особливо ретельно проаналізуйте, чи у проєкту існує справжня бізнес-модель, яка може генерувати дохід і яким чином нативний токен фігурує у проєкті (чи проєкт може існувати без нього). Зверніть увагу на vesting/cliff/investor control та sell pressure у токенекономіці, зокрема на алокації токенів, їх розподілення. 

Не лишнім буде дізнатись про legal проекту та його команду, їх досвід роботи та попередні проекту, звісно ж – репутацію.

Найкращим варіантом буде ознайомитись з оригінальною white paper (наприклад, Bitcoin), щоб мати уявлення про те, як вона має виглядати і вміти відрізнити документ працюючого проєкту від документу потенційних скамерів. Проведіть власне дослідження.

Фактчекінг — важливий крок, щоб уникнути шахрайства

Не поспішайте інвестувати в актив при швидкому зростанні його ціни. Перевірте справжність інформації про криптовалюту або токен, компанії, що його випускає, та підтвердження, які вона надає. Якщо зростання ціни немає пояснення, будьте обережні і переконайтеся, що вкладення коштів безпечно. Важливо також чекати інформацію та відгуки про компанію перед реєстрацією на криптовалютній біржі або інвестиційній компанії. Перевірте дату реєстрації, свідоцтво про реєстрацію та юридичну/фізичну адресу. Будьте обережні з компаніями з ненадійних або офшорних юрисдикцій, а також з тими, хто не надає достатньої інформації про себе.

Будь у потоці

Щоб відрізнити правду від брехні — треба мати знання й постійно розширювати їх. Коли працюєш з криптою щодня, це не так і важко. А от якщо ця індустрія для вас поки на рівні хоббі — варто знайти спосіб залишатись в потоці знань. 

Для мене найбільш зручним і ефективним способом є спілкування. Коли є з ким обговорити новинки, поділитись поглядами, вислухати думку інших. Якщо у вас є коло знайомств із спільними інтересами — ви завжди можете обговорити новий проєкт з ними. І почути їхню об’єктивну думку.

Однією з таких спільнот є Crypto Crew. У нас зібралось безліч експертів й криптоентузіастів з усього світу. Тож ви точно не випадете з потоку новин і завжди зможете перевірити будь-який проєкт.

У вас може скластись враження, що ці поради досить банальні й примітивні. Що кожен розуміє настільки базові речі. Але це і є найбільша помилка. Складні й заплутані схеми досить важко втілити в життя. А найпростіші сками існували й будуть існувати завжди. Тож наступного разу, коли прочитаєте про якийсь крутий проривний проєкт — подивіться, почитайте і логічно проаналізуйте його. В 90% випадків ви побачите, якщо вас хочуть провести. Для інших 10% завжди можете порадитись з ком’юніті Crypto Crew.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Що повинні знати маркетологи про український YouTube

AIR Brands 5 годин тому

Як ми створювали першу афіліатку в українській бʼюті-сфері: кейс FABO Affiliate Program

Владислав Миронович 6 годин тому

Фриланс серед жінок набирає популярності: аналітика Freelancehunt

Анастасія Бондаренко 7 годин тому

Три речі, які потребують постійної уваги підприємця

Владислав Миронович 10 годин тому

Що розказати про себе, аби отримати роботу: освітній проєкт STEM is FEM провів вебінар із LinkedIn-амбасадоркою Тамарою Міщеріною

Sofiia Tepla 11 годин тому