Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Українське законодавство з регулювання віртуальних активів: що маємо і на що очікувати

Анна Стовпова
Анна Стовпова PhD (доктор філософії з обліку та оподаткування), експертка з криптовалют, банківської справи та фінансів
24 травня 2023 4 хвилин читання

Першу у світі збірку вимог до криптовалют — Markets in Crypto-assets, або MiCA, — затвердив Європейський парламент 20 квітня 2023 року. Навіщо? Очевидно, для захисту прав споживачів та інвесторів криптоіндустрії. Тож адаптація українського законодавства до європейських стандартів є не тільки важливим кроком для розвитку цифрової економіки та фінансового сектору, а й зобов’язанням уряду.

Навіщо регулювати криптовалюти

Завдяки створенню єдиної нормативної бази, яка регулює права та обов’язки всіх учасників ринку, буде гарантована прозорість, надійність та безпека у сфері віртуальних активів, що включає визначення загальних правил віртуальних активів, встановлення процедур контролю та нагляду, вимог до звітності та документації.

Відповідно до майбутніх планів та перспектив Україна отримала статус кандидата у члени ЄС. Однією з умов вступу є євроінтеграційне законодавче регулювання ринку віртуальних активів. За цей час українські органи управління швидко відреагували та створили робочу групу, до складу якої увійшли НКЦПФР, Мінцифри, НБУ, фінансовий комітет Верховної Ради, правоохоронці, гравці крипторинку, а також дві консультант-компанії Ernst & Young та USAID Financial Sector Reform.

Варто зазначити, що Україна раніше зробила певні кроки з регулювання ринку криптовалют, додам широке визначення — диджитал-валюти. Однак війна внесла свої корективи і ухвалений закон не набув чинності разом із внесенням змін до Податкового кодексу з 17 лютого 2022 року. Це означає, що наміри були, але фундамент буде закладатися саме згідно з європейськими вимогами, що оптимізує подвійну роботу для законотворців.

Основні положення документа MiCA

Об’єктами в ньому є криптоактиви, зокрема токени електронних грошей, токени, пов’язані з активами, утилітарні (службові) токени, послуги з віртуальних активів, а також ринкові зловживання, пов’язані з будь-якими видами транзакцій або послуг — маніпулюванням та інсайдерською торгівлею.

Суб’єктами виступають юридичні та фізичні особи, а також бізнес, що займається емісією криптоактивів, допуском до торгівлі або наданням послуг, повʼязаних з криптоактивами в ЄС. Такі суб’єкти називають постачальниками послуг криптовалютних активів.

До зобов’язань емітентів крипторинку варто зарахувати:

  • отримання дозволу на випуск криптоактивів; 
  • дотримання пруденційних правил під час маркетингу; 
  • діяти чесно щодо управління конфліктами та запобігання або підтримки протоколів доступу до безпеки.

Виділено класифікацію із 9 видів послуг:

  • 1
    Зберігання та управління віртуальних активів від імені третіх осіб. 
  • 2
    Обмін віртуальних активів на фіатні кошти.
  • 3
    Обмін віртуальних активів на інші віртуальні активи. 
  • 4
    Функціонування торговельного майданчика для віртуальних активів.
  • 5
    Розміщення віртуальних активів. 
  • 6
    Надання послуг з переказу віртуальних активів від третіх осіб. 
  • 7
    Отримання та передання замовлень на віртуальні активи від третіх осіб. 
  • 8
    Надання консультацій щодо віртуальних активів.
  • 9
    Діяльність з управління портфелем віртуальних активів.
План дій для реалізації: влітку 2023 року Європейський парламент ухвалить МiCA, які наберуть чинності 2024 року, паралельно затвердять євроінтегрований законопроєкт про віртуальні активи в Україні, а потім і зміни до Податкового та Цивільного кодексів. 

Варто наголосити, що для України значною перевагою є впровадження регулювання ринку віртуальних валют на основі відпрацьованих найкращих кейсів та деталізації вимог до емітентів на базі досвіду сильних європейських партнерів. Найближчим часом запровадять єдину правову визначеність природи криптоактивів, що забезпечить сприятливе середовище для бізнесу та інвестицій між Європою та Україною. Не варто нехтувати тим, що саме реалізація правил для криптоактивів в Україні на основі МіСА дасть змогу стати на крок ближче до вступу в Європейський Союз.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Задоволення потреб клієнтів і максимізація прибутку: чому маркетингова стратегія завжди має корелюватися з бізнес-цілями

Владислав Миронович 10 годин тому

Тренди ШІ: як штучний інтелект вплине на фінансову сферу

Владислав Миронович 11 годин тому

Інформаційне поле довкола Каховської ГЕС: як Україна та світ реагують на подію

Владислав Миронович 14 годин тому

Комісія з цінних паперів звинувачує Binance у зловживанні коштами інвесторів та брехні — що відбувається?

Олександр Тартачний 15 годин тому

Сприйняття брендів після виходу з ринку рф: соціологія та медіааналітика

Платформа LOOQME 2 червня 2023 16:40