Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Обережно! П’ять методів фінансового та технологічного шахрайства

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
2 травня 2023 7 хвилин читання

Усі ми знаємо, що у житті потрібно бути акуратним та обережним. Тому я хочу описати п'ять основних методів шахрайства, які я зараз помічаю в Україні. Будьте обережними. Бережіть себе, свої сім'ї, свої спільноти. Бережіть своє майно, свої фінансові заощадження, свої доходи.

Кримінальний метод «Загублений документ» 

Цей метод (ще відомий як загублений ключ) має кілька сценаріїв. Зазвичай люди носять ключ, наприклад, у кишеньці сумки чи наплічника, яка дуже легко відкривається. Людина думає: от кому потрібні мої ключі? Щойно їх поцуплять, я просто поміняю замок, це ж так очевидно.

Злодії мислять інакше: вони крадуть ключі, бо їх легко вкрасти, а потім публікують у соцмережах фото: «Хто загубив ключі?». Вимагають викуп, погрожують, чинять психологічний тиск. І ти вже ті ключі викуповуєш за 10 тис. грн.

Аналогічно з документами. Людина стереотипно думає: кому потрібне моє водійське посвідчення? Те саме. Їх публікують у соцмережах: «Хто загубив права?». Ти наївно думаєш, що тобі хочуть допомогти, а далі до розмови долучається досвідчений «базарник» і втирає тобі, скільки ти йому завинив грошей. Ти ж погодишся на зустріч, щоб тобі передали документи, а вже на зустрічі, яка відбудеться у темному місці в темний час доби, розмова з тобою буде інакшою.

Логіка злочинця така: розпочати перемовини із жертвою, коли жертві від тебе щось потрібно, і скористатися цим з метою отримання фінансової вигоди. Працювати ж злочинці не хочуть, їм легше «нахиляти» людей, бо вони по в'язницях не сиділи, вони боягузи, у них немає життєвого досвіду — класичний набір тез із кримінального світогляду.

Оборудки із закордонними паспортами

На кримінальний ринок України повернулася індустрія придбання використаних закордонних паспортів. Для чого? Для організації втечі ухилянтів за кордон. Ця індустрія існувала ще у нульових: був шалений попит на американські візи для еміграції, тому сірі контори скуповували паспорти з використаними американськими візами й переробляли їх, змінюючи дати їхньої валідності, змінюючи фото на них.

Те саме зараз. Американські візи потрібні як українцям, так і росіянам, котрі хочуть втекти до США. Будьте обережними. Ніколи й нікому не продавайте свої документи, навіть ті, що втратили термін дії. Вляпатися в історію легко: ви продасте зараз свою використану американську візу за 5 тис. грн, бо немає чим похмелитися. А через 10 років летітимете до Америки, а прикордонник в аеропорту Лос-Анджелеса скаже, що за вашими попередніми документами скоєний міграційний злочин. І от за вікном вже можна буде побачити вечірні вогні Беверлі Хіллз, але ви будете йти не до них, а у кімнату для допитів міграційною поліцією США, після чого вас із соромом депортують назад ледь не у багажному відділенні, бо квиток вам ніхто не купить.

Криптовалюти

Зараз просто мільйон телеграм-каналів пропонують вкладення у криптовалюти. Десь із 2018 року почала розвиватися українська індустрія телеграм-каналів про крипту саме для того, щоб призвичаїти нас до думки, що якщо ми сучасні люди, дуже бажано придбати криптовалюту.

Я сам мав пригоду з цим. Один чоловік, з яким довелося познайомитися за певних обставин, почав пропонувати мені придбати у нього біткоїни, побачивши, що я пишу в інтернеті про економіку. Кілька місяців він насідав, примушував мене завести криптогаманець, причому саме такий, який він мені порадив. Я відчув, що це шахрай і повів свою гру.

Поприкидавшись дурником кілька тижнів і дізнавшись більше про цього чоловіка (він керував системою телеграм-каналів про крипту, де працювали його родичі), я поставив умову: «Гаразд, я придбаю у тебе біткоїн, але оскільки я ретроград і не розумію крипту, надішли мені пів біткоїна на мій рахунок, я пересвідчуся, що це правда, і придбаю у тебе три біткоїни». Чоловік повірив і вже був готовий надіслати пів біткоїна, але на цьому моменті я зупинився.

Вступати у фінансові відносини зі злочинцями не треба. Тому будьте обережними! Криптовалюти — популярний метод фінансового шахрайства. Особливо варто насторожитися, коли вам пропонують шалені відсотки за відносно короткий строк або можливість заробляти кілька сотень чи навіть тисяч доларів на день.

Ніколи не використовуйте для заощаджень фінансові інструменти, які ви не розумієте. Є зайві гроші? Придбайте українські державні облігації, військові облігації, придбайте квартиру, покладіть кошти на депозит у державний банк. Не вигадуйте зайвого.

Обурений «ветеран»

Людина у військовій формі, придбаній у роздрібній мережі, може підійти до вас на вулиці з претензією, що ви їй завинили кошти: «Ти знаєш, братело, я щойно з-під Бахмута, там убили трьох моїх побратимів, дай мені 200 грн на горілку негайно!».

Сценарії вимог можуть бути різними. Для переконливості такий злодій може навіть собі перев'язати руку чи взяти до рук дрючка для кульгавих, щоб здаватися «трьохсотим» і вимагати ще більше грошей. «Доки ти тут пивко у тилу пив, я під Бахмутом побратимів з крові витягував! Жени 500 грн!».

Звісно, це ніякий не ветеран, а злочинець, банальний аферист. Жоден справжній ветеран чи ветеранка ЗСУ ніколи так не вчинить, бо у ЗСУ у військовослужбовців є честь, гідність та добре уявлення про мораль. Тому я би радив Національній поліції перевіряти людей у військовій формі, що стоять вже зранку біля магазинів продажу алкогольних напоїв. Перевірка документів — це нормальна практика, тут немає на що ображатися.

Фейкові документи УБД

Розпочався продаж нелегальних документів «Учасник бойових дій» з метою отримання пільг. Дуже бажано посилити технологічний захист цих документів, додати до них чипи та запропонувати електронний варіант документа у застосунку «Дія». Бо інакше посвідчення УБД буде лежати у кишені кожного другого алкоголіка, який протягом війни лише те й робив, що пив горілку та поширював паніку серед сусідів.

Досвідчені ветерани бачать, коли у маршрутку заходить чоловік, показує посвідчення УБД, а у його поведінці навіть і не пахне фронтовими звичками, то, мабуть, це людина, що цинічно придбала фальшиву посвідку. Її ж ще можна показати друзям за пивом, розповідаючи історії, як ти «під Бахмутом трьохсот москалів поклав», а сам весь час у «Фейсбуці» просидів.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як агентству захистити результати своєї роботи: кейс із Campaign Manager 360

Поліна Кедіс 1 годину тому

Гайд для інвесторів в український IT: рецепт ідеального пітчу від Мінцифри

Павло Осадчук 21 годину тому

Соцмережі для B2B: куди спрямувати свій рекламний бюджет

Максим Купченко 22 години тому

Як не потрапити на гачок інфоскамера? Розпізнаємо реальних інфобізнесменів та шахраїв

В'ячеслав Юренко 27 вересня 2023 14:00

Apply to survive: гайд з пошуку роботи в IT у 2023 році

Юлія Кескін 26 вересня 2023 11:00