Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Майбутнє криптовалют: Україна на фінансовій мапі

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
27 квітня 2023 8 хвилин читання

Вперше в Україні заговорили про криптовалюти у 2016 році, коли у світі почав набирати популярність біткоїн — одна з найбільш відомих, проте й одна з найбільш специфічних криптовалют.

Для початку розмови про майбутнє криптовалют коротко процитую свою книжку «Коли за вікнами зміни»: «Чому так важко аналізувати ринок криптовалют? Тому що до криптовалюти не можна підступити зі сторони аналізу відсоткових ставок».

Як функціонують криптовалюти

Криптовалюти зазвичай побудовані на кількох основних фінансових моделях, але спільне у цих моделях — можливість емісії, тобто створення криптоактивів з нуля. Будь-який актив, аби мати цінність, повинен мати в собі якусь підтверджену вартість. Наприклад, чому має вартість українська гривня? Тому що за 50 грн можна придбати  в супермаркеті пляшку пива «Чернігівське світле» місткістю 0,9 л.

Якщо ж ви прийдете до супермаркету з біткоїнами, вам не продадуть за них пляшку пива. Умовна Катерина Сергіївна на касі може зазначити, що взагалі не розуміє природу біткоїнів, а, наприклад, працівник ІТ-компанії, що стоятиме в черзі позаду із кошиком споживчих товарів, усміхнеться й порадить спершу обміняти біткоїн на долари, долари на гривні, гривні завести на банківську картку й ними вже розплатитися за пляшку пива.

Коли відбувається емісія криптовалют без підтвердженої цінності, виникає класична схема фінансового шахрайства, як це сталося на біржі FTX криптоактивіста Сема Бенкмана-Фріда. Ключовий риторичний хід подібних шахрайських схем дуже простий, ніби методичка піраміди «Ксен-Траст» у 1993 році, де згоріли залишки заощаджень моїх батьків.

Криптошахраї обіцяють, що певна конкретна криптовалюта набуде цінності пізніше, а поки що у неї просто потрібно вкласти гроші, щоб отримати дивіденди у майбутньому. Тож коли хтось починає вкладати гроші у криптовалюту, навіть якщо вона не має підтвердженої цінності та бізнес-моделі, то її курс починає зростати.

Підписуйтеся на наші соцмережі

У цифровому світі нині розвелося чимало криптобірж, де можна розмістити чергову криптовалюту й у реальному часі показувати її котирування. Якби «Ксен-Траст» із похмурих реалій Києва 1990-го котирувався на біржі, його акції теж зростали би в ціні, та однаково це була би класична фінансова піраміда.

Державний підхід — цифрові валюти

У державному секторі більш популярно оперувати поняттям «цифрові валюти», що є ширшою категорією, аніж «криптовалюти», однак включають їх. Що таке «цифрова валюта»? Це різниця між монетарною масою та готівковою масою.

Уявімо країну Бухта Прекрасних Мрій (БПМ). Центробанк БПМ емітує місцеву валюту — «метелик». Пляшка пива у гастрономах БПМ коштує 1 метелик, для прикладу. На банківських рахунках громадян та громадянок БПМ лежить 1 млн метеликів, однак економіка країни маленька, тому для готівкових розрахунків достатньо мати лише 1 тис. паперових метеликів. А отже, 990 тис. метеликів — це цифрові метелики, а лише 1 тис. метеликів є те, що називається fiat money — класичні паперові гроші. Центробанк БПМ може надрукувати більше паперових метеликів, однак це теж коштує грошей, оскільки друкарські верстати не безкоштовні, а потреби у більшій кількості паперових метеликів немає.

Цифрові гроші присутні в Україні давно. До категорії цифрових валют належать, наприклад, різноманітні системи балів, що їх нараховують вам продуктові мережі або інші бізнеси роздрібної торгівлі. Я з 2016 року купую пиво в мережі «Море пива» й набрав там чимало балів за свої покупки, однак, коли я забажав обміняти накопичені бали на скляний кухоль для пива, я не зміг це зробити з технічних причин. Відтоді я вже не накопичую бали в мережі «Море пива», але вони мені нараховані.

Так само діє система клієнтської лояльності у супермаркетах «Сільпо» — «Власний рахунок». За оновленими правилами Міжнародних стандартів фінансової звітності, як це добре знають всі професійні аудитори, бали у системах лояльності мають бути враховані в балансі компанії в розділі «Зобов'язання». Якщо бали не використають протягом двох років, компанія може списати їх з розділу «Зобов'язання».

Тому з цифровими валютами українці та українки вже дуже добре знайомі. З криптовалютами знайомі менше, а тому я дещо поясню, яким бачу майбутнє криптовалют.

Що чекає на криптовалюти

Будьмо відвертими одне з одним: навряд чи криптовалюти є зручнішим платіжним механізмом, аніж, для прикладу, Swift чи PayPal. Тому виграти конкуренцію саме на ринку платіжних систем криптовалютам навряд чи вдасться, хіба для тіньової економіки, але й тут є сюрприз: найновіші регуляції США щодо крипторинків, розроблені під керівництвом Гарі Генслера, очільника SEC (Комісії з цінних паперів та фондових ринків США), дозволяють американським фінансовим регуляторам перевіряти будь-які криптогаманці, криптобіржі та криптосховща, якщо є підозра про скоєння злочину з використанням певної криптовалюти.

У чому ж полягає перевага криптовалют? Перевага криптовалют насамперед у тому, що вони можуть бути альтернативою класичним фінансовим активам. Якщо у світі доларів, євро, гривні існує інфляція, адже за ці гроші ми купуємо товари у торговельних мережах, то у світі криптовалют, котрі не залучені до фінансового обігу в торгівлі, фактичному експорті чи імпорті, інфляції як такої немає. Тому немає й відсоткових ставок, а жодна компанія ще не наважилася випускати облігації у криптовалюті, так само не кредитують криптовалютами великі банки. Але волатильність курсу криптовалют існує і залежить вона від попиту та пропозиції на конкретний вид криптоактиву.

Волатильність сама по собі — це не добре і не погано. Волатильність — це гнучкість валюти, котра здатна своїм курсом реагувати на економічні, й не лише на економічні, зміни. Якщо ви добре вмієте передбачати волатильність валют, вам точно дуже скоро запропонують роботу у великому інвестиційному банку на кшталт Wells Fargo, JP Morgan Chase чи Barclays й попросять заробляти гроші для їхніх клієнтів, а щороку на Різдво ви отримуватимете крім величезного бонусу ще й годинник Rolex. Саме так цінуються результативні фінансові прогнозисти.

Основне завдання, яке стоїть перед криейторами криптовалют — це створити попит на ці активи. У цифровій економіці для криптовалют чимало простору для застосування. Наприклад, власник соціальної мережі Twitter Ілон Маск нещодавно написав, що популярні блогери цієї мережі зможуть заробляти на ній гроші. Він принципово не проти такого підходу. Це може бути як передплата популярних та цікавих сторінок у Twitter, так і монетизація лайків.

І от саме для монетизації лайків Маск може використати певний, спеціально створений для цього вид криптовалюти, а гаманець Coinbase, наприклад, погодиться її обслуговувати, обмінюючи на класичні гроші у зручний і швидкий спосіб. Колись із цією ідеєю носився Марк Цукерберг, анонсувавши криптовалюту Libra, що мала діяти серед спільноти користувачів екосистеми Facebook-Instagram-WhatsApp, однак на Цукерберга чекала нищівна критика цієї ідеї у Конгресі США.

Яким може бути місце України на криптовалютній мапі світу? Це місце може бути технічним — для зберігання криптовалют потрібні цифрові сховища: хмарні сервіси, сервери, вінчестери нового типу, інноваційні носії даних. Однак не ось такого типу :) Для серверів, звісно, потрібні додаткові ресурси електроенергії та робочі руки їх лагодити й підтримувати у робочому стані.

Також є ідея створити криптовалюту для української молоді. Напівжартівливу валюту, яку зароблятимуть, наприклад, перемогами у спортивних змаганнях чи виконанням музики. Дорослим же можна запропонувати створити спеціальний фонд, куди будуть донатити гривні, євро чи долари, і молодь зможе, з дозволу батьків, обміняти таку напівжартівливу криптовалюту на справжні гроші.

Останнє, про що я хочу наразі сказати, це можливість макроекономічних досліджень на основі криптовалют. Криптовалюти, зокрема біткоїн, базуються часом на досить складній математиці — подивитися, як поводяться такі активи у різних економіках, за різних економічних параметрів може бути цікавим з теоретичної точки зору.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30

Відео на TikTok довше 1 хвилини? Забудьте про це у 2025-му

В'ячеслав Юренко 24 квітня 2025 15:33

FAVBET Tech продовжує співпрацю з Wtech заради розвитку жінок у tech-галузі

Спекотне промо 24 квітня 2025 17:15

NASA отримала результати місії DART. Зонд може врятувати Землю від астероїда

Юлія Даниленко 25 квітня 2025 18:47