Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як стати frontend-девелоперкою під час вторгнення. Світчерка — про пошук роботи та підтримку близьких

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
12 липня 2023 7 хвилин читання

Криза у світовому IT не заважає українцям опановувати цю сферу та знаходити роботу за новим фахом. Вікторія Мізюканова, frontend-розробниця у BetterMe, розповіла SPEKA про свій шлях в IT.

Як стати frontend-девелоперкою Як стати frontend-девелоперкою

У яких сферах ти працювала раніше і що спонукало перейти в IT?

Раніше я працювала у сфері обслуговування. Був досвід роботи у готелях, спортзалах і ресторанах. Здебільшого була офіціанткою чи адміністраторкою. Але згодом розчарувалася у цій галузі. 

Перші думки про роботу в IT зʼявилися у школі: сестра показала мені HTML/CSS, я гралася з анімаціями, які можна було робити на сайтах з «пісочницею». 

Коли я втомилась від сфери обслуговування, вирішила спробувати себе в ІТ. Обирала між різними ІТ-професіями. Спробувала QA, UI/UX design і Frontend. І от Frontend був рідніший, бо я вже верстала на HTML/CSS.

Як ти потрапила у Mate academy?

Спочатку верстала лендинги, які знаходила у Figma у вільному доступі. Потім вирішила піти на курси. Mate academy були не єдиними ІТ-курсами, які я розглядала. Дуже хвилювалася, що безкоштовне навчання щось приховує, тому спочатку обрала іншу школу, але її формат мені не підійшов. Я перейшла у Mate, де навчання відбувається за принципом flipped classroom: спочатку ви самостійно ознайомлюєтесь з матеріалом на платформі, а потім на лекції детально розбираєте цю тему з викладачем. Тобі завчасно дають основну інформацію, ти розумієш базу, робиш домашнє завдання, а потім розбираєш на лекції нюанси.

Вікторія з колегами з BetterMe Вікторія з колегами з BetterMe

Скільки часу тривало навчання?

Це був лютий 2022-го, я була волонтером, коли мені повідомили про початок навчання, намагалася допомогти країні. Тоді здавалося, що от-от і війна закінчиться. Минав час, і я зрозуміла: щоб продовжувати волонтерити, треба мати, на що жити. Тому я пішла на інтерв’ю в Mate academy. Воно пройшло доволі легко: три завдання з лайвкодингу, спілкування англійською та розповідь про особисту мотивацію. Пам’ятаю, як дивувалася, коли читала, що інші не проходять. Але, мабуть, я просто добре підготувалася.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Важким був «нульовий» урок — купа нового, інформація про Git, вперше стикаєшся з контролем версії, де ти маєш правильно писати код і команди.

Я навчалася від лютого до червня 2022 року. Потім був етап працевлаштування, де для нас проводили багато репетицій співбесід. Я готувалася до кожного техчеку в Mate, виправляла помилки, аналізувала, як завдання роблять інші.

Звичайно, навчалася додатково. Якщо ти не вчиш щось додатково, то не станеш крутим розробником. Зараз я продовжую навчатися, навіть працюючи.

Як проходило навчання в Mate academy?

Щоранку я розв'язувала алгоритмічні задачі. Це було доволі важко. Скажу чесно, не змогла розвʼязати, мабуть, половину з них. 

Величезна помилка початківця в тому, що ти хочеш розв’язати задачу ідеально. Зараз, коли вже працюю, мій тімлід каже: «Зроби хоч якось, а вже потім будеш відточувати до ідеалу». І це бомбезна порада. 

Після години алгоритмічних задач у нас була лекція, до якої мали підготуватися. Попри проблеми зі світлом та звʼязком, всі продовжували навчання. Це дуже надихало. А ще нас надихали ментори й координаторка.

Після лекції ти робиш домашку. Пообіді у тебе Q&A-сесія з менторами. Раджу її відвідувати, навіть якщо у тебе немає питань. В ідеалі все мало б завершуватись до 18.00, але більшість сиділа до ночі, розв’язуючи завдання. Ми навіть уночі могли зідзвонитись з одногрупниками, щоб щось пояснити одне одному.

Що давалося легко, а що важко?

Найважче — алгоритмічні задачі та задачі на логіку. Найлегше — верстка. Зараз, коли я вже більше розуміюся на алгоритмах, верстка стає нудною. Для нас, розробників, верстати — це як розслабити мозок. А логіка не завжди легко пишеться — треба подумати.

На якому етапі почала розсилати резюме? 

Я подавалася на всі вакансії, навіть якщо не знала компанію. Ми почали розсилати резюме на третьому місяці навчання і коли хтось із групи отримував у відповідь тестове, це дуже мотивувало теж дійти до етапу тестових. Хоча зараз я розумію, що не треба вимагати від себе миттєвого результату, якщо тобі ще є чого повчитися.

Іноді тестові можуть нашкодити, якщо вони стосуються стеку технологій, який ти ще не встиг вивчити. Тож ти закидаєш все, починаєш вчити саме цей стек, щоб зробити тестове. А насправді краще витратити час, щоб вивчити щось системно, а не точково заповнювати прогалини, відволікаючись від основного. 

Розкажи про свій досвід пошуку і співбесід. Що було найскладніше, на що варто звернути увагу іншим світчерам?

Мені надіслали 15 тестових завдань, з яких три я зробила так, що їх можна додати у портфоліо. На техчеках у Mate нас навчили стежити за тим, де ми помиляємося. Це я і робила на реальних співбесідах. Помилившись, розбирала прогалини, щоб надалі не припускатися тих самих помилок. 

Коли ти багато подаєшся на вакансії, а тобі майже не відповідають, ти зневірюєшся. Але треба спробувати абстрагуватись і продовжувати розвиватись і подаватись.

Коли опускаються руки, розв’язуйте легкі задачі, щоб розрядитись і підняти самооцінку. 

Скільки часу минуло від відповіді на вакансію до прийняття офера у компанію?

Приблизно два тижні. Я знала про застосунок BetterMe. І коли я побачила вакансію,  зрозуміла, що точно треба податися. Я була шокована, коли мені відповіли, бо це популярна у світі компанія і до того ж українська. Коли мені надіслали тестове, дуже намагалася зробити його класно. Відправивши його в BetterMe, отримала правки. Після того як я їх внесла, мене запросили на співбесіду. 

Пам’ятаю, як була здивована, що рекрутерка поставила мені три технічні запитання з Java Script, я відповіла. Наступним етапом була технічна співбесіда. Мені завчасно сказали, хто буде проводити технічне інтерв’ю, тому під час підготовки до нього я знайшла цих людей у LinkedIn і репетирувала давати відповіді на технічні запитання, дивлячись на фото профілів. Це допомогло знизити стрес, коли підключилась на реальне інтерв’ю. Загалом на вакансію подалося 426 кандидатів.

Яких помилок припустилася під час пошуку?

Не думаю, що я робила помилки. Будь-який досвід є корисним і приводить тебе кудись. Я щаслива, що мій досвід привів мене у BetterMe. 

Три поради іншим світчерам

  • Не розчаровуватися у собі та в інших.
  • Не гнатися за великою зарплатою, а обирати компанію, людей та атмосферу, які допоможуть вам зростати. 
  • Не відмовлятися від підтримки близьких, адже з їхньою допомогою пройти цей шлях набагато легше.

 

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Топ-5 помилок біздева на міжнародній конференції

Maksym Boronenko 5 годин тому

У Києві відбудеться конференція «Навігатори інновацій. Змінюй правила гри»

Ольга Топольська 9 годин тому

Ринок Перської затоки для українського ІТ: що потрібно знати

Анатолій Моткін 19 годин тому

25 липня стартує масштабна конференція TechFin Expert Summit 2024

Ольга Топольська 2 липня 2024 16:25

Ukrainian TechComms Days 2024 — унікальна конференція про комунікації в tech-індустрії

Ольга Топольська 1 липня 2024 15:27