Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як не відволікатись під час роботи за комп’ютером

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
11 липня 2024 10 хвилин читання

Початок робочого дня, ви сідаєте за комп’ютер і очікуєте, що будете продуктивним, виконаєте основні завдання і навіть ще кілька не термінових. Та кілька годин потому ви усвідомлюєте, що перевірили свою електронну пошту, проглянули стрічку Facebook, 200 сторінок Reddit, написали кілька дотепних постів у Twitter та скинули кілька десятків мемів своїм друзям. Єдине, що залишилось зробити — власне роботу. SPEKA спробувала з’ясувати, чому нам буває важко зосередитись, працюючи за екраном, та як можна підвищити свою продуктивність. 

Як зберігати фокус, працюючи онлайн Як зберігати фокус, працюючи онлайн

Чому важко зосередитись на роботі за комп’ютером

Основних причин дві. Перша полягає у тому, що завдання, яке ви маєте виконати на роботі, переважно складніше або серйозніше, ніж альтернативи. Тому стрічка соцмереж чи нове відео на YouTube, які пропонують гаджети у сусідній вкладці, виглядають як значно цікавіший спосіб проведення часу, до того ж не викликають стресу на відмінну від нечітко сформульованих робочих завдань. 

Також у психології існує явище активації — це процес підвищення рівня фізіологічної та психологічної збудженості, що сприяє підготовці організму до дії. Досягти достатнього рівня активації, щоб почати працювати, значно складніше.

Іншою причиною є перемикання уваги на інші справи.

Під час спостережень за типовою офісною роботою середній час, за який працівник переривався на процес, не пов’язаний з роботою, становив 3 хвилини 5 секунд.

Причому половина з цих випадків були самовідволіканням (формуєш звіт, а потім без причини вирішуєш перевірити доступні авіаквитки тощо), а решта — зовнішні стимули (сповіщення, дзвінки колег тощо). 

Як впливає перемикання уваги під час роботи 

Глорія Марк, професорка кафедри інформатики Каліфорнійського університету, вивчає переривання роботи на робочому місці. Вона каже, що після перерви повернення до завдання триває у середньому 23 хвилини 15 секунд! (Подумайте про це, коли вирішите відписати на дурний коментар у фейсбуці.) 

Варто зазначити, що не всяке перемикання уваги шкідливе. Ключовим тут є сфера нового заняття. Якщо перерва відповідає темі поточного завдання, тоді це корисно. Наприклад, якщо ви працюєте над завданням N і хтось перериває вас, але питає щось на цю ж тему, то це зазвичай впливає позитивно і допомагає вирішити його швидше або у креативніший спосіб. 

Також будь-яке автоматичне завдання, яке не потребує роздумів, як-от підписання документів, теж не буде серйозною перешкодою. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Чому відволікання за онлайн-роботи неминуче

На відміну від інших форм відволікання, прокрастинації в інтернеті майже не уникнути. Людина, залежна від азартних ігор, може занести себе у список самовиключення, ті, хто зловживає переглядом телевізора (якщо такі ще є), може перерізати кабель або навіть викинути телевізор. Водночас та кількість функцій, які покладаються на інтернет (пошта, онлайн-банкінг, моніторинг новин тощо), виключають можливість повністю від нього позбутись. Принаймні для сучасної людини.

Я не міг просто повністю уникнути інтернету, як я робив з попередніми поглиначами часу.
Пол Грем, співзасновник Y Combinator

Як менше прокрастинувати в інтернеті 

Нетехнічні поради 

  • 1
    Групуйте схожі завдання. Заощаджуйте час та енергію, виконуючи всі завдання одного типу, перш ніж переходити до наступного. Наприклад, виділіть окремі проміжки часу для відповідей на електронні листи, дзвінки, оформлення документів тощо. 
  • 2
    Мінімізуйте відволікальні чинники. Навіть присутність заблокованого телефону на столі зменшує вашу продуктивність. Це результати досліджень. За змоги вимкніть його. Якщо для роботи він має бути увімкненим, залиште його в іншому кінці кімнати або ж використовуйте інструменти, які роблять його менш цікавим (чорно-білий режим, вимкнення стрічки у соцмережах тощо). Ви також можете вимкнути будь-які сповіщення. Те саме стосується непотрібних вкладок у браузері. Робота з Facebook, Twitter або іншими відволікальними сайтами у фоновому режимі негативно вплине на ваші навички управління часом. Ви також можете відволікатися, якщо відкриваєте вкладки зі старих проєктів або нерелевантних пошукових запитів в інтернеті. Залишайте активними лише необхідні для вашої роботи.
  • 3
    Подумайте про накопичувальний ефект. Це може бути лише 20 хвилин на день у Twitter, але це додається протягом тижня, місяця або року. Щотижня це понад 2 години. А за рік 120 годин. Можливо, за цей час ви можете зробити те, що давно переносили? 
  • 4
    Метод двійника. Помічали, що коли хтось поблизу вас зосереджено працює, вам теж легше налаштуватися на потрібний лад. Реалізувати це можна у кілька способів. Спробуйте піти у коворкінг чи кав’ярню, де усі переважно працюють. Або ж створіть цифрового двійника. Існують сервери Discord, на яких ви можете створити двійника для інших людей чи себе та влаштувати дзвінок, на якому спостерігатимете за собою наче у дзеркалі. Також можна просто потелефонувати другу або використати сервіс FocusMate, який призначений саме для спільної тихої роботи. 

Технічні поради 

  • 1
    Спробуйте промоніторити, скільки часу ви витрачаєте за комп’ютером контрпродуктивно. Потрібно дізнатися, з якими програмами чи сайтами ви проводите найбільше часу. Які з них необхідні для вашої роботи? Які з них заважають вам залишатися зосередженими? Які з них потребують моніторингу? Більшість людей недооцінюють свій час перед екраном приблизно на 100%. Це означає, що якщо ви думаєте, що проводите на Reddit «приблизно дві години на день», то насправді ви ближче до чотирьох. Щоб порахувати напевне, спробуйте розширення Webtime Tracker для контролю вебсайтів та ActivityWatch або ProcrastiTracker для усіх програм на Windows. (У користувачів Mac є вбудована програма Screen Time.)
  • 2
    Вимкніть сповіщення. Майже кожна програма потребує вашого дозволу на надсилання сповіщень, але все це відволікає увагу. Знайти та вимкнути всі сповіщення, безумовно, неприємно та може тривати певний час, але у довгостроковій перспективі це того варте. Якщо вам дуже потрібен час без будь-яких можливих відволікань, переведіть телефон у режим польоту та вимкніть Wi-Fi на комп’ютері. Можливо, ви не зможете виконати багато своїх робочих завдань без інтернету, але час без відволікань відновить вашу концентрацію. І, повірте, у 99% випадків ви не пропустите нічого важливого.

Добірка розширень та застосунків для кращої концентрації на роботі 

News Feed Eradicator

Дуже просте, але ефективне рішення для подолання магнетичних алгоритмів соцмереж. Розширення блокує стрічку таких сайтів, як Facebook, Reddit, LinkedIn чи YouTube, залишаючи решту функцій доступними. У результаті ви не нервуєте, що пропустите лист, але вам не буде цікаво у соцмережі. Також зможете подивитись навчальне відео, але не гортатимете Shorts. 

Скриншот із застосованим News Feed Eradicator у Twitter Скриншот із застосованим News Feed Eradicator у Twitter

Stay focuses

Ще одне розширення подібного штибу, але з більш розширеними налаштуваннями. Ви можете самостійно додавати список заблокованих сайтів або ж обрати заблокувати всі сайти, окрім виділених. А ще встановлювати таймери чи обирати, який контент на сайті заблокувати (приміром, флеш-ігри, відео або зображення). Є також хардкорний режим під назвою The nuclear option, який не дозволяє розблокувати доступ до певних сайтів зазначений час. 

Приклад роботи моду буз фото у соцмережах Приклад роботи моду буз фото у соцмережах

Simpleology 

Онлайн-інструмент, який теж блокує небажані сайти, робить все, що й інші подібні застосунки. Simpleology має безкоштовну версію, але платна має кілька корисних додаткових функцій — архів, статистику, планер тощо. Водночас, напевно, найкориснішою є функція «Почніть мій день». Замість того щоб відволікатись на десятки дрібних справ, які спадають на думку щодня, Simpleology дозволяє їх записати та зберегти, а наступного дня нагадує про них. Наприклад, вам не потрібно відриватися від важливого проєкту, щоб замовити зубну пасту чи скасувати підписку.  

Evernote

Evernote дозволяє швидко й легко «запам’ятати все на всіх комп’ютерах, телефонах і планшетах, якими ви користуєтеся», зберігаючи нотатки, зображення, вебсторінки, електронні листи та майже все інше в одному центральному місці. Ви можете створювати списки справ, навчальні документи, конспекти — список нескінченний. Існує безкоштовна версія з обмеженим функціоналом та платна за $87 або $116. 

Приклад інтерфейсу застосунку Evernote Приклад інтерфейсу застосунку Evernote

Inbox Pause

Тут назва каже сама за себе. Нескінченний потік електронних листів відволікає. Inbox Pause — просте розширення Chrome, яке дозволяє призупиняти вхідну пошту одним натисканням кнопки. Можна заблокувати нові листи у позаробочий час, вимкнути на кілька годин або налаштувати отримання пакетами по кілька разів на день. 

Pomodoro

Так, усі чули про цей метод, але мало хто випробовував всерйоз. Але цей принцип справді працює. Цей тип програм дозволяє вам працювати циклами та нагадує як про роботу, так і про перерви. Ви можете налаштувати час концентрації на 25 хвилин і зробити перерву на 5 хвилин або ж змінити відповідно до своїх можливостей.

Більшість трекерів Pomodoro також мають функцію блокування комп’ютера під час перерви, що дозволяє справді відпочити, а не перемкнутись на інший тип контенту в мережі. 

Люди, що використовують цю техніку, кажуть, що їхня продуктивність надзвичайно зросла. Зокрема тому, що відчувають перерви як справді заслужений відпочинок, а також менше стресують через обсяг роботи. «Я знаю, що кожні 25 хвилин я можу перевірити свій телефон, тому мені не потрібна величезна сила волі, щоб контролювати себе», — каже один із прихильників методу на Reddit. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

IT-ринок праці. Прогноз 2025 року — надії та сподівання

Сергій Коноплицький 29 січня 2025 14:13

Аналіз нової моделі DeepSeek R1: новий конкурент GPT-o1?

Olena Sokol 27 січня 2025 11:03

Базові відсотки: спосіб запобігти стереотипному мисленню — уривок із книжки «Раціональність. Що це таке, чому важливе і чому трапляється так рідко»

Laboratory Community 23 січня 2025 17:30

Топ 20 ШІ-інструментів для маркетинг- та бізнес-завдань від Go Global

Natali Trubnikova 21 січня 2025 14:50

Як створювати ефективні команди в умовах віддаленої роботи: досвід IdeaSoft

Єлизавета Вишнякова 16 січня 2025 14:00