Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Вчені визначили, що прогулянки та фізичні вправи не впливають прямо на відчуття щастя

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
29 липня 2023 5 хвилин читання

Рушайте на пробіжку, мандруйте на природі та медитуйте і ви гарантовано станете  щасливішим. Принаймні, це перше, що вам порадять у мережі та наукових дослідженнях про щастя. Однак більшість з цих досліджень не проведені належним чином, а тому зв’язок між цими діями і добробутом насправді сумнівний. Видання Sciencenews поспілкувалось із вченими, які вирішили перевірити наукові праці про щастя. SPEKA переповідає головне з матеріалу. 

Що насправді робить нас щасливими — нове дослідження психологів Що насправді робить нас щасливими — нове дослідження психологів

Що дізнались із нового дослідження вчених про щастя 

Психологи Дуніган Фолк і Елізабет Данн з Університету Британської Колумбії у Ванкувері прочитали сотні статей із дослідження щастя та його причин. Виявилось, що  результати десятків ключових психологічних досліджень зазнали «кризи реплікації», тобто їх результати не вдалося повторити. 

Хоча досліджень щастя було багато, робіт, які відповідали цим високим стандартам, виявилося відносно мало. Також автори дослідження надали докази, що вплив на стан щастя і зв’язок фізичних вправ, медитації та часу на природі, виявилися слабшими, ніж можна було очікувати.

Наприклад, більшість цих досліджень були проведені на такій статистично малій кількості людей, що сучасна наука не може вважати їх правдивими. Також більшість дослідників попередньо не реєстрували роботу до початку експерименту, що дозволяло змінювати її під час процесу та отримувати кращі результати. 

Кількість досліджень про щастя та активності, які його стимулюють, що відповідають науковим стандартам (відзначено синім)  Кількість досліджень про щастя та активності, які його стимулюють, що відповідають науковим стандартам (відзначено синім) 

Чи є доведений зв’язок між заняттями спортом, прогулянками та щастям?

За словами Елізабет Данн, її переосмислення наукових досліджень у сфері щастя почалось після запитання журналіста, що хотів дізнатись, наскільки ретельні наукові роботи стоять за списками активностей, які мають зробити нас щасливішими. 

Вчені мали визначити, які стратегії найчастіше рекомендують громадськості. Тож вони шукали в Google фрази на кшталт «як бути щасливим» і знайшли п’ять найпопулярніших активностей: практика вдячності, медитація, проведення часу на природі, спілкування та фізичні вправи. 

Після цього психологи знайшли всі експерименти, які могли перевірити ефективність цих стратегій щастя. Знайшли понад 500 досліджень, які вивчали ці стратегії, але менш як 60 із них насправді відповідали сучасним стандартам.

Головний висновок — деякі стратегії, які широко рекомендували як шлях до щастя, насправді не підтверджені доказами.

«Мене шокувало те, що коли ми переглянули літературу про медитацію, фізичні вправи та природу, із сотень досліджень, які ми розглянули, 95 відсотків не мали достатньої вибірки людей, щоб ми довіряли цим дослідженням за сучасними стандартами», — розповідає Елізабет Данн. 

Данн і Фолк не знайшли жодного дослідження про заняття спортом та щастя, яке б мало достатньо великий розмір вибірки та було попередньо зареєстровано. Дюжину з них охопила достатньо людей, щоб зробити значущі висновки. У результаті у п'яти із них

«знайшли докази того, що люди почуваються щасливішими після однієї фізичної активності, але лише в порівнянні з досить нудними заняттями, такими як сидіння в тиші або перегляд документального фільму про палітурну справу»

Подібним чином дослідники виявили лише чотири експерименти, які підтверджували відчуття щастя від проведення часу на природі та мали достатньо великі розміри вибірки, хоча вони також не були попередньо зареєстровані.

Як дослідження психологів впливає на наукове уявлення про щастя

Елізабет Данн наголошує, що їх праця не означає, що всі ці заняття не приносять щастя. Є вагомі причини, чому ці стратегії повинні працювати. Просто немає так багато точних доказів того, що вони справді працюють.

«Якщо вам щось підходить, чудово. Якщо ви, наприклад, маєте справу з тривожним розладом і ваш терапевт рекомендує медитацію, ми не кажемо ігнорувати цю пораду. Ми лише кажемо, що для звичайної людини, яка намагається стати трішки щасливішою, доказів, можливо, ще немає.

Це насправді заклик до дії. Ми як дослідники та як суспільство повинні краще зрозуміти ці теми, оскільки вони були настільки широко поширені ЗМІ та серед суспільства. Ми будували свої замки в повітрі; під них потрібно закласти певну основу», — коментує своє дослідження психологиня.  

Вона також додадала, що існує потенційна небезпека того, що люди можуть відчувати, що вони зазнали невдачі, коли ці стратегії не спрацюють. 

Яка ще діяльність може зробити нас щасливими

У своїй оглядовій статті Данн і Фолк виявили кілька інших факторів, які можуть зробити людей щасливими. Виявляється, що фокусуватись на вдячності працює. А також допомагають спілкування з незнайомцями та екстравертна поведінка.

Є «переконливі докази того, що люди в різних культурних контекстах отримують користь від складання списків подяки», — пишуть Данн і Фолк в оглядовій статті. Дослідники також знайшли два науково строгих дослідження, які мали достатньо великі розміри вибірки і виявили, що спілкування з незнайомими людьми покращує настрій. У ще одній знайшлись докази того, що витрачання грошей на інших сприяє щастю.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Україна не вийшла у плейоф на Євро-2024

Олеся Дерзська 26 червня 2024 20:02

Як на Євро 2024 зіграли Україна і Бельгія

Олеся Дерзська 26 червня 2024 19:44

Техніки, які допоможуть звучати впевнено під час публічних виступів та співбесід

Анастасія Шкіря 26 червня 2024 15:26

Євро-2024 та ефективний менеджмент: 5 стилів управління персоналом, які можуть вирішити долю турніру

Олександр Тартачний 25 червня 2024 15:10

Де дивитись матч-відкриття Євро-2024 14 червня 2024-го

Олеся Дерзська 13 червня 2024 19:30