Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Біофобії: чому ми боїмось природи

Єлизавета Гогілашвілі
Єлизавета Гогілашвілі Редакторка
23 липня 2023 4 хвилин читання

Чи боїтеся ви змій або павуків? Насправді ваш страх може бути повʼязаний з тим, що ви живете у місті. Такого висновку дійшли деякі вчені. SPEKA переклала та адаптувала статтю The Conversation, що розповідає про поширеність біофобій.

Поширеність біофобій Поширеність біофобій

Що таке біофобія

Страх та відраза не є рідкістю, коли справа доходить до взаємодії з природою. Майже напевно у вас є знайомий, що боїться павуків чи змій, адже страх павуків (арахнофобія) або змій (офідіофобія) вважаються одними з найпоширеніших біофобій.

Згідно з даними Американської психологічної асоціації, біофобія — це страх перед певними біологічними видами та загальна відраза до природи, що породжує бажання контактувати з технологіями та іншими людськими артефактами, а не з тваринами, ландшафтами та іншими складовими природи.

У такої поведінки еволюційні причини: у минулому природа була потенційним джерелом небезпеки, і фобії, можливо, допомогли першим людям уникнути інфекційних захворювань або зустрічей з небезпечними організмами.

Чому сучасні люди бояться природи: гіпотези вчених

Понад 50% сучасного населення світу живе далеко від дикої природи в урбанізованих районах. Тому було б логічно очікувати зменшення біофобій, але люди продовжують боятись чи відчувати відразу до організмів, що не живуть у безпосередній близькості від них, навіть якщо ці організми не становлять відчутної загрози. Така ситуація може призвести до надмірної тривоги та уникнення взаємодії з природою.

Вчені почали досліджувати причини постійного поширення біофобій у сучасному світі. Одна з їхніх гіпотез вказує на те, що життя в урбанізованих районах — ключовий чинник страху перед природою.

Такі самі умови, які захищають нас від потенційно небезпечних зустрічей у природі, також обмежують наші можливості взаємодії з природою.

Відсутність регулярних зустрічей людей із дикою природою може змусити їх неправильно оцінювати потенційну небезпеку і викликати необґрунтовані страхи чи огиду. Сучасні суспільства можуть страждати від біофобії, коли життя у місті призводить до біофобій і навпаки.

У нещодавньому дослідженні автори статті на The Conversation припустили, що люди, які страждають на природні фобії, можуть шукати інформацію про свій стан і те, як з ним впоратися, в інтернеті. За допомогою даних про пошукові запити дослідники оцінили відносний обсяг онлайн-пошуків інформації щодо 25 поширених біофобій у період з 2004 по 2022 рік.

Результати показали, що найпоширеніші біофобії — це страх павуків, мікробів і паразитів. Це підтверджує інформацію іншого дослідження, що страх павуків є однією з найпоширеніших фобій, пов’язаних із природою.

Також вчені виявили, що обсяг пошуку інформації про біофобії постійно зростав між 2004 і 2022 рокам. Інтерес до деяких із найпоширеніших біофобій — страху змій або мікробів — також з часом зростає. Наприклад, пошукові запити щодо страху перед мікробами сягнули піку на початку пандемії Covid-19. 

Крім того, автори статті вважають, що на рівні країни інтерес до пошуку інформації про біофобії пов’язаний з відсотком населення, що живе в урбанізованому середовищі і кількістю отруйних видів, які знайдені в країні.

Зокрема, люди частіше гуглять щось про біофобії в урбанізованих країнах зі стабільно великою кількістю міського населення, наприклад, в Австралії, Канаді, Німеччині, США та Великій Британії.

Цілком можливо, що розрив зв’язку з природою довше зростав у цих країнах. Але у містах зазвичай кращий доступ до інтернету, і це теж пояснює меншу кількість пошукових запитів щодо біофобій у сільській місцевості. 

Схоже, що через життя у містах людство ризикує втратити зв’язок із природою і розвинути більш негативне сприйняття природи.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Люди витрачають більше у безготівкових коштах — метадослідження

Олеся Дерзська 14 червня 2024 15:24

Кожен четвертий українець в великих містах володіє криптовалютою: дослідження

Владислав Паливода 6 червня 2024 21:40

Як кішки допомагають вченим

Сергій Коноплицький 5 червня 2024 14:09

Американці по 2 години на день скролять інтернет-магазини

Олеся Дерзська 30 травня 2024 21:22

Кращі роботи фотоконкурсу Німецького товариства фотографів природи (GDT) 2024

Сергій Коноплицький 17 травня 2024 15:12