Як підрив Каховської ГЕС вплине на дику природу
Підрив греблі Каховської ГЕС беззаперечно матиме негативні наслідки для дикої природи. Більш ніж 5 тис. кв. к стануть зоною затоплення та зоною осушення. Про це повідомляє Українська природоохоронна група. Майже 1 тис. кв. м поверхні, яка була вкрита водами водосховища останні 68 років, тепер щонайменше три наступні роки буде суходолом.
Наслідки осушення через підрив Каховської ГЕС
Вплив на фауну водосховища
Каховське водосховище є одним із найбільших в Україні місць концентрації прісноводних промислових видів риб. На момент злочину у водосховищі було майже 43 види риб, 20 видів з яких мають промислове значення.
Усі місця нересту і основний обсяг води, що є середовищем існування риб, знищені.
Унаслідок швидкого випорожнення водосховища на осушених ділянках мілководь опиниться майже вся рибна молодь, яка приречена на загибель.
Переважна більшість риб, що залишиться, буде віднесена у море і загине у солоній воді.
На відновлення таких запасів знадобиться щонайменше 7-10 років.
Крім цього, низка безхребетних, які становлять основну тваринну біомасу водосховища, насамперед молюски, а також різні види двокрилих, що слугують кормовою базою риб, птахів, амфібій тощо, загинуть.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Вплив на птахів
На території Каховського водосховища зникне низка видів птахів, які гніздяться у цих місцях. Серед них такі рідкісні види, як чапля жовта, чепура мала, колпиця, кулик-сорока, ремез звичайний та інші.
Вплив на рослинність підриву Каховської ГЕС
Внаслідок зниження води у водосховищі зникнуть водні та прибережно-водні рослини Каховського водосховища. Натомість їхнє місце займуть небезпечні чужорідні рослини — злинка канадська, амброзія полинолиста, золотарник пізній та ін.
Вплив на території природно-заповідного фонду
Мінімум 11 природоохоронних територій, що розташовані вище Каховської греблі, постраждають через осушення. Серед них національні природні, заповідні урочища і ландшафтні заказники.
Вплив на природоохоронні об’єкти міжнародного значення
Наслідки теракту негативно вплинуть на території Смарагдової мережі, водно-болотні угіддя міжнародного значення архіпелаг Великі і Малі Кучугури та заплаву Сім Маяків.
Крім цього, під вплив екологічної катастрофи потрапило 38 типів селищ, які охороняються Бернською конвенцією.
Наслідки затоплення через підрив Каховської ГЕС
Вплив на наземну фауну
Кількісно оцінити масштаби знищення наземної фауни неможливо, але можна констатувати, що наслідки катастрофи величезні.
Заплава річки Дніпро була заселена тваринами, які не мають дієвих механізмів порятунку від затоплення. Практично миттєве підняття рівня води на знижених ділянках і на островах не залишає шансів більшості наземних тварин (ссавці, плазуни, комахи, тощо) та колоніям більшості видів птахів.
Також відбувся катастрофічний вплив на популяції глобально вимираючих видів ссавців. Так, затопленні 70% світової популяції мишівки Нордмана, що може призвести до її зникнення в майбутньому. Знищено до 50% популяції сліпака піщаного, до 50% ємуранчика Фальц-Фейна. Також зазнали втрат гадюка степова і полоз жовточеревий.
Вплив на рослинний світ
Територія затоплення є місцем поширення специфічної флори, серед якої багато видів, що мають дуже локальне поширення саме у цьому регіоні. Очікується, що внаслідок підтоплення загине сотні тисяч особин цих рослин, що складає суттєву частку їх загальної чисельності.
Вплив на території природно-заповідного фонду
Переважна більшість всіх природних територій, що знаходяться в зоні затоплення, входять до складу природно-заповідного фонду. Внаслідок підтоплення повністю або частково постраждає 48 об’єктів, серед яких:
- 1 біосферний заповідник
- 3 національні природні парки
- 1 регіональний ландшафтний парк
- 16 заказників
- 3 заповідні урочища
- 22 пам’ятки природи
- 2 парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва
Затоплення річок
У результаті катастрофи постраждає не лише річка Дніпро, але й її притоки: Інгулець та Вірьовчина. На ранок 7 червня у цих річках спостерігається зворотна течія, що може призвести до потрапляння забрудників, піднятих течією з дна водосховища.
Раніше SPEKA повідомляла, який екологічний вплив матиме підрив Каховської ГЕС на Чорне море.