Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Сергій Коноплицький
Сергій Коноплицький В.о. головного редактора SPEKA
5 червня 2024 6 хвилин читання

Як кішки допомагають вченим

Зазвичай наукові експерименти проводять на гризунах або жабах. Котів намагаються не чіпати, оскільки можна дістати лапою по носі. На таке наважуються обережно. Коти мають багато спільних із людиною клітинних функцій. Їх приручали протягом століть і використовували у наукових дослідженнях від перших днів розвитку медицини. SPEKA розповідає про наукові досягнення, за які ми вдячні пухнастим.

Розуміння нервової системи

Коти роблять свій внесок у вивчення емоцій, серцевих захворювань, травм спинного мозку, хірургії катаракти, глаукоми, вовчака, діабету тощо. Ці хвороби спільні для людей і котів, і дослідження у цих галузях допомогли нам краще зрозуміти людські хвороби та розвинути ветеринарні дослідження.

Юрій Кнорозов, який розшифрував писемність майя, назвав свою сіамську кішку співавтором дослідження Юрій Кнорозов, який розшифрував писемність майя, назвав свою сіамську кішку співавтором дослідження

Котів зазвичай використовують як моделі для вивчення сенсорних систем і неврології. Вони мають гострий слух, чудовий зір, високорозвинений баланс і просторову орієнтацію. Ці органи чуття завжди цікавили вчених, а про анатомію сенсорних систем котів відомо більше, ніж будь-якої іншої тварини. Коти також мають добре розвинені когнітивні здібності та пам’ять, результати досліджень за цими напрямами застосовували в освітніх практиках людини.

Після того як були розроблені надійні методи анестезії та делікатні інструменти для дослідження нервової системи, котів почали використовувати для вивчення різноманітних неврологічних проблем, як-от епілепсія, глухота та проблеми із зором, що зробило великий внесок у наше розуміння нервової системи.

Зорова система

Девід Х’юбел вивчав розвиток і функції зорової системи у котів і з’ясував, що всі ссавці, зокрема людина, народжуються з частково розвиненою зоровою системою. Він зважав на інформацію з попередніх детальних досліджень нервової системи кошенят і виявив, що для правильного розвитку очей, зорового нерва і зорових центрів мозку необхідна стимуляція зорових нейронів світлом. Ця робота була відзначена Нобелівською премією з медицини у 1981 році.

Старіння

Відносно довга тривалість життя котів, порівняно з мишами і щурами, дає можливість спостерігати повільніші й тонші ефекти старіння. Відомо, що коти живуть 16-20 років, а успіхи у лікуванні багатьох котячих хвороб збільшили тривалість їхнього життя.

Дослідження раку

Лейкемія, злоякісне захворювання органів кровотворення, що призводить до неконтрольованого вироблення аномальних білих кров’яних тілець, є, мабуть, найбільш сумнозвісною хворобою, спільною для котів і людей. У котів захворювання, подібне до лейкемії у людей, спричиняється ретровірусом, який був відкритий у 1965 році. Вакцина проти вірусу котячої лейкемії доступна і вдосконалюється протягом багатьох років. Рак молочної залози також поширений серед котів, і багато ознак раку молочної залози котів нагадують рак молочної залози людини, який серед усіх видів раку є найбільшим убивцем жінок.

Дослідження СНІД

Протягом багатьох років ветеринари лікували котів із симптомами котячої лейкемії, але не могли виділити вірус. У 1986 році дослідники з’ясували, що цю хворобу викликає інший ретровірус, схожий на вірус ВІЛ у людей. Цей ретровірус став відомий як котячий СНІД (T-лімфотропний вірус ленті), вважається, що він передається через рани від укусів, хоча вірус може роками перебувати у стані спокою, перш ніж викликати хворобу, тому можуть існувати й інші шляхи зараження. Вірус не передається людині, але він генетично подібний до ВІЛ, і захворювання, викликані ним, дуже схожі. Котів, природно інфікованих вірусом, використовують як моделі для вивчення ефективного противірусного лікування СНІД, яке принесе користь як котам, так і людям. Нещодавня розробка вакцини проти котячого вірусу дала потенційну нову модель для використання у розробці вакцини проти ВІЛ.

Кохлеарні імплантати

Кохлеарні імпланти — різновид слухового апарата. Однак вони не просто підсилюють звук, а замінюють волоскові клітини внутрішнього вуха і передають звукову і мовну інформацію за допомогою слабких електричних розрядів прямо до слухового нерва.

Котів використовували у дослідженнях, щоб краще зрозуміти, як мозок поєднує інформацію з двох вух, зокрема локалізацію звуку. Котів використовують через їхні надзвичайні здібності до локалізації звуків. Дикі коти полюють переважно вночі, оскільки саме у цей час їхня здобич, гризуни, найбільш активні. Оскільки зір вночі обмежений, слух є основним сенсорним сигналом для кота, який допомагає йому локалізувати здобич. Слухова система котів дуже схожа на людську, що робить її актуальною для клінічних досліджень людей із двосторонніми кохлеарними імплантами.

Кровоносний шов для трансплантації органів 

Проводячи експерименти на котах, інших тваринах, а згодом і на людині, Алексіс Каррел змінив хірургічні процедури і зробив можливим відновлення втрачених кінцівок. До відкриттів Каррела неможливо було відновити кровообіг за допомогою пересаджених тканин. Він розробив нову хірургічну техніку, яка допомогла приєднати кровоносні судини до системи кровообігу.

Пізніше він звернув свою увагу на трансплантологію і виявив, що, хоча можна видаляти і прикріплювати органи або кінцівки у тварин, трансплантація між тваринами одного виду призводить до ускладнень і відторгнення чужорідної тканини. Багато його експериментів стосувалися трансплантації нирок, і без його робіт операція з порятунку життя, яка сьогодні є звичним явищем, ніколи не була б можливою.

Наявність кота на третину зменшує ризик інфаркту та інсульту

Власники котів можуть знизити ризик серцевих нападів та інсультів більш ніж на третину, як виявили дослідники. Однією з причин може бути те, що погладжування домашнього улюбленця може знизити рівень гормонів, пов’язаних зі стресом, у крові. Зменшення стресу, як відомо, допомагає захистити від серцевих захворювань, знижуючи кров’яний тиск і зменшуючи частоту серцевих скорочень.

Однак є ймовірність, що справа все ж таки в людях. Власники кішок зазвичай досить спокійні, вільні від стресу і мають низький ризик серцевих захворювань.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Стартап «Соня»: чи може ШІ замінити психотерапевтів-людей

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:44

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Японці розробили технологію виробництва електроенергії з джерельної води

Олеся Дерзська 25 червня 2024 18:27

Японці створили технологію, що може повністю відновлювати зуби

Олеся Дерзська 25 червня 2024 15:53

У Львові відкрився реабілітаційний центр Superhumans Lviv

Олеся Дерзська 21 червня 2024 21:25