Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому цьогорічна Нобелівська премія з медицини дуже кон'юнктурна

Семен Єсилевський
Семен Єсилевський Вчений-біофізик
5 жовтня 2023 4 хвилин читання

Нещодавно стали відомі результати Нобелівської премії 2023 року з фізіології або медицини — її отримали вчені з Університету Пенсільванії Каталін Каріко та Дрю Вайсман. На думку вченого-біофізика та спеціаліста з молекулярної динаміки Семена Єсилевського це рішення вельми кон'юнктурне. Про це він пише у своєму Telegram-каналі та у колонці на SPEKA. 


Цьогорічна нобелівка з біології та медицини є, мабуть, однією з найбільш кон'юнктурних за останні роки.

Зараз всі із захватом переповідають історію Каталін Каріко, відкриття якої всіляко ігнорували, а її саму фактично випхали з академічної науки у фармацефтичну індустрію.

Історія, звісно, повчальна, але правда в тому, що дослідження Каріко та Вайсманом модифікованої основи РНК псевдоуридину, на якій й базується сучасна технологія мРНК вакцин, насправді не є чимось аж таким вже проривним.

Що відкрили науковці і чому це не прорив

Псевдоуридин є природним модифікованим нуклеотидом, який був відкритий задовго до робіт Каріко та Вайсмана. Клітини постійно використовують його для «декорування» РНК. Заслуга нобеліатів була в тому, що вони показали як імунна система впізнає немодифіковану РНК як чужорідну і запускає на неї імунну реакцію. Якщо вводити модифіковану РНК із псевдоуридином, то імунна система не реагує і це відкриває можливість для використання РНК вакцин. По-суті це все.

По-хорошому, ця робота взагалі не є особливо фундаментальною. Так, це розшифровка одного з тисяч складних та заплутаних клітинних механізмів, але таких механізмів кожного року розплутують десятки і нобелівки за кожний якось не дають.

Якби не пандемія ковіду і не сенсаційний успіх мРНК вакцин ніхто б про пані Каріко і не згадав. Першою комерційною мРНК вакциною була б, наприклад, вакцина від хвороби Лайма, а технологія просто тихо та мирно увійшла б у арсенал фармкомпаній без жодного ажіотажу. Але стався ковід, ця робота раптово отримала статус рятівної для людства і їй вирішили дати нобелівку.

Так що коли ви чуєте, що журнал Nature несправедливо відхилив нобелівські роботи, то майте на увазі, що нобелівськими вони стали по-суті випадково через збіг обставин. На момент публікації вони дійсно були просто непоганими роботами, який в Nature подають сотнями на місяць (і звісно більшу частину з них відхиляють).

В науковому плані роботи Каріко та Вайсмана не є чимось екстраординарним. Робіт такого рівня та такої складності роблять сотні на рік, там нема нічого такого, щоб підбирати щелепу з підлоги. Їх цінність — у практичному використанні, але це вже заслуга не науки, а фармацевтичної індустрії.

До речі, у мРНК вакцинах набагато більше інновацій ніж просто модифіковані нуклеотиди. Наприклад, там є модифіковані рН-залежні ліпіди, які вивільняють РНК з ліпосом-контейнерів у кислому середовищі клітинних лізосом. Там є ще купа різних модифікацій для збільшення експресії з РНК-конструкту та збільшення його часу життя. До всього цього нобеліати відношення не мають. Тому казати, що їх роботи зробили можливим створення мРНК вакцин — це натягування досить невеликої сови на досить великий глобус.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український Esper Bionics отримав $5 млн на розвиток біонічних технологій

Кіра Іванова 13 годин тому

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Стартап «Соня»: чи може ШІ замінити психотерапевтів-людей

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:44

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14