Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Привернути до себе увагу та запам’ятатись: PR-інсайти з Web Summit

Катерина Дорошевська
Катерина Дорошевська Засновниця PR-агенції BECOME
22 листопада 2023 8 хвилин читання

На цьогорічний Web Summit приїхало 2608 стартапів, із них 72 українських. Хтось по інвестиції, хтось валідувати ідею чи знайти клієнтів, ще частина, щоб дізнатися нове про інновації та добряче понетворкати. Для більшості це також плюс до visibility та бренд awareness. Що загалом актуально не лише для стартапів із власним продуктом, а й для власників сервісних компаній та експертних бізнесів.

Я не виняток, це мій другий Web Summit, на який я як фаундерка PR-агенції приїхала у пошуках трендів, свіжих ідей та цікавих знайомств. Цьогоріч я уважно аналізувала, які PR та маркетингові прийоми використовують фаундери, щоб звернути на себе увагу та запам’ятатися. 

Web Summit 2023
Web Summit 2023
Web Summit 2023

Як пітчили на Web Summit?

Пітч — невід’ємна частина будь-якого tech-івенту. Опцію розказати про свій проект зі сцени ти отримуєш, коли купуєш участь зі стендом. Втім, цю можливість отримують не всі.

Цьогоріч із тисяч заявок на пітчинг відібрали 105 стартапів, серед них і українські Uspacy, EQ.app, Easy Peasy Insurtech та переможці цьогорічної IT-арени S.Lab, які навіть вийшли у півфінал. Крім того, була можливість запітчити на “домашній” сцені у межах українського стенда, що і зробили майже 20 проєктів. І хоча аудиторія теж була “домашня” і складалася переважно з українців, це стало чудовою можливістю привернути до себе увагу.

Крім демо традиційних пітчдеків з описом проблеми, солюшна, ринку та команди, фаундери намагалися вразити та запам'ятатися оформленням самих презентацій і навіть зовнішнім виглядом. Уявіть реакцію аудиторії, коли пітчити стартап Gryzzly вийшов спікер у ведмедячій шкурі. Було ефектно. 

Як виступали на Web Summit?

Крім пітчингу самого проєкту, ще одна можливість проявити себе — це виступити гостем або модератором на експертній панелі або навіть із власною доповіддю. На Web Summit було понад 30 треків. Зазвичай подання заявок на спікерство починається задовго — за 6-8 місяців. І головне завдання не лише вразити нагальною темою, але й довести легітимність (чому вам можна вірити як експерту?). Ось чому опція спікерства зазвичай доступна лише high-profile фаундерам. Однак на сценах було чимало власників агенцій та сервісних бізнесів, які через свою експертність та персональний бренд привертали увагу і до своїх компаній. 

Приємно було бачити на сцені й українських спікерів та модераторів, а саме Володимира Кличка, Вікторію Тігіпко, Ірину Вольницьку та інших. Щоправда, цьогоріч серед 800 спікерів українців було тільки семеро. 

Варто сказати про підготовку та подачу спікерів на сцені, особливо на головній. Від яскравих костюмів (чого лише вартий вогняно-червоний лук нової CEO Web Summit Кетрін Маєр на відкритті) до продуманих та ретельно відрепетированих спітчів, питань, а іноді й жартів. 

Web Summit 2023 Web Summit 2023

До речі, ви пам’ятаєте, що через сандальний твіт Педді Косгрейва і подальшого кенселінгу Web Summit від участі відмовилося кілька техногігантів, зокрема Meta, Google, Amazon? На тлі скандалу поріділи і ряди спікерів. Дехто з багаторазових відвідувачів Web Summit, порівнюючи цьогорічний захід із попередніми, говорив про брак зірок на сцені та загалом слабший рівень контенту.

Але те, що більшість бачить мінусом, для спікерів нижчого рангу може бути шансом заскочити в останній вагон. Тому навіть якщо ви не подали заявку за пів року, можна це робити й ближче до івенту: ніколи не знаєш, який спікер раптово відмовиться, захворіє, передумає, тому краще бути під рукою в організаторів, щоб скористатися моментом. 

Як виставлялися на Web Summit?

Стенд — базова одиниця привернути увагу для учасників подібних заходів. Найпомітніші локації традиційно були у країн, а не компаній. Бразилія, Португалія, Німеччина були найяскравішими. Учасники використовують різні прийоми: двоповерхова гірка для дорослих, ванна для селфі, фотобудка, гойдалка та навіть пісок. І вічні — кава, винце та смаколики. Катарці взагалі привезли шеф-кухаря, який наготовлював лакшері-закуски для не менш лакшері-гостей стенда. 

Український стенд виріс удвічі в висоту у порівнянні з минулим роком. І хоча у неформальних розмовах говорили про менший інтерес до української tech-екосистеми, журналісти та інвестори всі три дні підтягувалися до стенда. У фокусі уваги вже не наша незламність та хоробрість, а defence-tech-проєкти і все із ШІ (це взагалі основна тема цьогорічного Web Summit).

Привабливий та яскравий стенд — це чудово, але все ж таки більшість стартапів-учасників саміту є проєктами на альфа-стадії. Тобто фактично на рівні ідеї, із готового у них часто не те що прототип, а просто презентація. Звісно, інвестувати у стенд вони поки що не можуть. Тому головна їхня точка PR — це:

  • 1
    Маленький дескриптор (опис на два рядки про компанію) на банері стенда. Ті самі головні 10-15 слів, що описують продукт. Часто від того, наскільки цей опис зрозумілий, яскравий, а іноді навіть провокаційний, залежить, як багато прохідного трафіку вони залучають на стенд.
  • 2
    Так званий Guerilla маркетинг — від поварьошок на головах (певно, кулінарний стартап) до гіганської стрілки в руках членів команди посеред проходу, яка веде до потрібного стенда. А ще наклейки з провокативними фразами та QR-кодом, якими піратськи обклеєні автомати з водою (ще одне популярне місце на саміті) та інші місця скупчення народу.  

Як нетворкали на Web Summit?

Головна частини саміту, звичайно, нетворкінг. Організатори просувають ідею магії, яка трапляється навіть від випадкових знайомств у черзі за кавою чи тако, на вечірці, чи просто із сусідами у залі. Певно, так пояснюється феномен довжелезних черг, якими славиться цей івент. Тож як нетворкали фаундери? 

По-перше, в апці — спеціальному застосунку, де є абсолютно всі учаснику саміту. Більшість тих, хто ділився успішними нетворкінговими кейсами, називають підготовку та завчасне призначення зустрічей основним інгредієнтом успіху. Причому самі зустрічі призначались і у LinkedIn, і у пошті, але застосунок слугує дуже зручною базою, де можна відфільтрувати потрібних за напрямом, географією та статусом людей, зокрема журналістів, яких на саміті було понад 2000. 

Та вся сіль, звичайно, у нетворкінгу живому, і, окрім призначених зустрічей, фаундери використовували можливості для спілкування офлайн. Ось кілька помітних трендів: 

  • Точка зібрання — український стенд, серце нашого ком’юніті на Web Summit. Кожен з українців точно провів там хоча б кілька годин, а деякі (хто зацікавлений саме у цій цільовій аудиторії) всі дні.
  • Зовнішній вигляд, що привертає увагу. Яскраві луки у жінок — рожеві, жовті, зелені жакети, елементи національної ідентичності (зокрема вишиванки). У чоловіків часто брендовані світшоти із гіганськими QR-кодами на спині і навіть яскраве волосся (наприклад, фірмовий стиль CTO українського Uspacy). По-перше, запам’ятовується, по-друге, чудовий айсбрейкер для початку розмови.
  • Вечірки. Неформальна частина саміту завжди найбільше інтригує. Окрім офіційних night-самітів, щовечора відбувалися десятки side-івентів. Від прийомів у посольствах до технодискотек. Кожен обирає на свій смак та зі своєю метою. Українці теж щовечора збиралися на руфтопах, в оранжереї, у Papoila bar (бар, відкритий українцями, що став культовою для українців точкою цього Web Summit) тощо. І щоразу це було нестримне спілкування, обмін ідеями та враженнями і, звісно, планами на майбутнє.

Короткий висновок

Через постійні зашквари багато хто з tech- та бізнес-спільноти сумнівався, чи брати участь у цьогорічному Web Summit. Мовляв, івент з неідеальною репутацією і взагалі не на часі. Але розповідати про Україну, просувати компанії з України, промоутити українське завжди на часі. І Web Summit для цього ідеальне місце. Головне — вдало скористатися можливостями, зокрема піарними.  

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
1
Прокоментувати
Sergiollo Serg 22.11.2023, 05:22
Книги : Наша колекція книг включає в себе всі жанри і теми - від класичної літератури і наукових досліджень до художньої прози та книг для дітей. Ви знайдете тут відомих авторів і нові видання, які запропонують вам неймовірні читацькі враження. Журнали : Ми пропонуємо широкий вибір журналів на різні теми - від моди і краси до науки і технологій. Вони потім вам залишаться в курсі останніх подій і трендів. Детальніше: https://alfa1.in.ua/ua/g108485545-knigi-zhurnali-listivki
Інші матеріали

Як бізнес-спільноти сприяють розвитку вашого нетворку

Максим Олійник 3 години тому

Бренд, побудований на провокації та сексуалізації: історія Playboy

Артем Беседа 27 червня 2024 17:41

Як я провела Ukrainian Blockchain Week 2024

Владислав Миронович 27 червня 2024 10:00

Що таке DRaaS-рішення і чим воно корисне для бізнесів

Maris Sperga 26 червня 2024 11:36

Розвиток блогу та зважена рекламна стратегія: як компенсувати вплив сезонності на трафік

Наталія Раскопа 24 червня 2024 11:00