Як нетворкати ефективно? Чек-лист ненав’язливого нетворкінгу для підприємця та експерта
У серпні в Україні повноцінно стартує сезон бізнес- та технологічних заходів. Київські iForum, Utomorrow summit, КМЕФ, львівська IT Arena та інші. Тисячі підприємців, стартаперів, спеціалістів та просто зацікавлених з’їдуться, щоб слухати доповіді, пітчити проєкти та себе і звичайно нетворкати. Та як робити це нативно і при цьому ефективно? Як змінився нетворкінг в офлайні під час війни? Тримайте чек-лист для якісного і ненав’язливого нетворкінгу.
Нахіба то треба?
Коли нема ТЗ, результат ХЗ. Так і в нетворкінгу, коли ми не розуміємо, навіщо нам це потрібно, ніякого результату не буде. Ми хочемо зав’язати контакт для подальшої бізнес-пропозиції? Хочемо запітчити нашу ідею та отримати фідбек? Хочемо отримати доступ до інформації чи нових контактів? Хочемо зробити фоточку і показати приналежність до певного кола? Хочемо розширити оточення чи навіть дружити? Сотні варіантів, що потрібно саме вам.
Домашня робота перед бізнес-заходом
Щоб не гаяти час на бізнес-заході, тривожно гортаючи програму чи шукаючи знайоме обличчя у натовпі, пропоную підготуватись та визначити 3-5 людей, з якими вам було б цікаво поспілкуватись.
Зверніть увагу на списки спікерів, команду організаторів, лист партнерів. Ця інформація зазвичай є на сайті та у соцмережах заходу і доступна заздалегідь. Подумайте, що конкретно вам цікаво було б обговорити, це ваша відправна точка.
Наступний крок — оповістити ваше наявне оточення, що ви плануєте бути на цьому заході й відкриті до спілкування. Ми часто недооцінюємо той нетворкінговий капітал, який у нас уже є. Бізнес-захід — чудовий привід, щоб його поворушити. Напишіть пост у Facebook та LinkedIn, зробіть сторіз в Instagram, закиньте кілька повідомлень у чати спільнот, де ви є (бізнес-клуби, alumni-чати). І у вас точно з’явиться іще 1-2 контакти, з якими можна запланувати зустріч.
Check-up соцмереж
До домашньої роботи відноситься і check-up ваших публічних акаунтів у соцмережах. При знайомстві, ви точно будете обмінюватись контактами там. Що побачить ваш новий знайомий? Чи актуальне фото (по ньому можна вас впізнати), чи транслює обкладинка та шапка профілю те, чим ви займаєтесь? Чи “працює” заповнений блок кар’єри та проєктів на вас? Соціальні мережі — це як віртуальне резюме або портфоліо нашої особистості й в наших силах ним управляти, підкреслюючи важливе.
Філософія giver, а не taker
Часи успішного успіху та самопрезентації в стилі “а зараз я розкажу, який я класний/а” уже пройшов. Наелектризоване війною суспільство прагне живої, чесної та натуральної комунікації. Натомість фальш та зухвальство викликають роздратування.
Навіть просте щире зацікавлення цілями та планами вашого співрозмовника може стати прологом до більш глибокої комунікації, аніж просто обмін онлайн-візитівками.
Як підійти до незнайомця?
Припустимо, ви взагалі нікого не знаєте на заході, а спікери такі “великі цабе”, що вам до них не прорватися (маловірогідно). Як у незнайому натовпі просто підійти до незнайомця? Маленький психологічний лайфхак: озирніться локацією, де ви знаходитесь, це хол конференц-залу, зона кава-брейку або “курилка” на виході із павільйону. Зверніть увагу, як стоять люди — хтось один, по двоє, групками. Найвідкритіші до спілкування, зазвичай одинаки та відкриті двійки й трійки (D, E, H, G, F — див. схему). Скоріше за все, вони й самі раді будуть, якщо ви до них підійдете і розпочнете розмову.

Айсбрейкери
Але як почати розмову навіть з готовими до спілкування людьми? Як не почувати себе ніяково та не нав’язуватись? Тримайте робочі “айсбрейкери”, завдяки яким можна почати розмову навіть з принцесою Уельською.
- Спільний контекст. Питання про саму подію, враження з останньої доповіді, згадка про спільного знайомого чи проєкт або навіть фідбек про якість кави — це найбезпечніші способи зав’язати розмову. “Чули останню доповідь про новий тренд у кібербезпеці, що про це думаєте?”, “Така кількість доповідей сьогодні, що у вас в пріоритеті послухати?”, “Такі черги в кав’ярню, таке враження, що всі сюди за кавою прийшли, а не за знаннями”.
- Чесний комплімент. Ідеальний спосіб почати знайомство. “Ваша сьогоднішня доповідь мене вразила, особливо в частині…”. “Я бачила ваше останнє відео на ютубі, це було дуже влучно сказано. А що ви думаєте про…”
- Запрошення. Це уже нетворкінг PRO. Використайте як привід для знайомства запрошення зробити гостьовий пост у вашому телеграм-каналі або взяти участь у корпоративному подкасті або дати коротке інтерв’ю для дослідження. Звісно, для реалізації цього пункту, вам треба мати власний телеграм-канал, подкаст або дійсно проводити дослідження.
Бути магнітом
А для того, щоб вам не доводилось генерити айсбрейкери й морочити голову, як же познайомитись із потрібним контактом, пропоную кращий варіант. Стати тією людиною, з якою хочуть знайомитись. Так, задачка із зірочкою, але результат вам сподобається.
Найкращий та не найпростіший спосіб — стати спікером, партнером або співорганізатором заходу. А ще — будувати персональний бренд та активничати у соцмережах. Наприклад, за кілька тижнів до заходу — опублікувати серію постів, де уже залучати цільових для вас людей в обговорення — тегати їх та ініціювати діалог.

Самопрезентація
Якщо ви усе зробили правильно, ви зараз у тій точці, коли ваш співбесідник сам (!) та з інтересом питає, так а чим ви займаєтесь? Ось він, той час коли нарешті можна розказати про себе, не вихваляючись та не нав’язуючи себе. Пропоную коротку і зрозумілу формулу самопрезентації:
Звичайно, у вас уже був час адаптувати свою самопрезентацію до потреб чи сфери інтересів співрозмовника. Ми всі — багатогранні особистості, але не треба увесь наш послужний список видавати кожному зустрічному. Фокусуємось на тому, що може бути цікаво вашому контакту тут і зараз.
Що робити після знайомства?
Головне не продавати щось в лоб тут і зараз, хоч послугу, хоч ідею, хоч себе як спеціаліста! Якщо ви бачите зацікавленість співрозмовника, найкраще перевести розмову у бізнес-русло на окремій зустрічі або дзвінку. Для цього варто закинути місточок: “Давайте про це поспілкуємось після заходу? Як щодо кави післязавтра о 13:00”.
Якщо ж поки спільних точок перетину немає — подякуйте за знайомство та запропонуйте залишатись на зв’язку. За потреби, можна фоллоуапнути нового знайомого після заходу — скинути корисне посилання чи назву книги, яку ви обговорювали, чи контакт, яким ви обіцяли поділитись. Це уже створить між вами спільну історію, що надалі допоможе побудувати по-справжньому теплі стосунки.
А щоб іще раз закріпити нове знайомство у digital, можна зробити спільне фото та після заходу запостити коротку публікацію про цікаве знайомство, не забуваючи тегнути нову людину у вашому оточенні.

Золоте питання нетворкінгу
Варто тільки поспілкуватись з одною людиною на заході, і це відкриває вам нескінчені можливості продовжувати знайомитись по ланцюжку. Для цього запитайте у вашого співрозмовника “З ким ти мені радиш тут познайомитись?” або “Кого ти тут знаєш, можеш зробити інтро?” і маховик нетворкінгу запущений. Слідуючи цьому лайфхаку, нетворкати можна вічно, аж поки не стане питання — а ми будемо слухати хоч одну доповідь сьогодні чи так і будемо знайомитись?
Бажаю всім продуктивного нетворкінгу у цьому бізнес-сезоні і знайте, якщо ви мене побачите на котромусь з івентів, можете використовувати згадку про цю статтю як айсбрейкер! Нумо знайомитись, українські підприємці мають триматись разом!