Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Поради юриста: як правильно обрати франшизу

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
6 грудня 2022 3 хвилин читання

Щоб майбутній підприємець зміг стабільно працювати на умовах франшизи, варто звернути увагу на юридичні аспекти пошуку пропозицій, перевірки документів та підписання договору. 

SPEKA розпочинає серію матеріалів про те, як правильно обрати пропозицію, придбати франшизу та побудувати стабільний бізнес. Директор Crane IP Law Firm Іван Нікітченко підготував топ-5 рекомендацій для читачів SPEKA. Далі — пряма мова.  

Дізнайтеся, хто розпоряджається франшизою

Перевіряйте повноваження особи розпоряджатися франшизою в Україні. Це договори з власником торговельної марки, патентів, комерційної таємниці, ліцензійного договору тощо. Звертайте увагу на обсяг повноважень, територію повноважень, терміни та умови розірвання договорів.

Багато даних сьогодні є відкритими, тож не важко самому переглянути принаймні частину з них. Йдеться про реєстраційні дані компанії, дані про торговельну марку або патент.

Аналізуйте франчайзинговий договір

Вивчайте договір франшизи. Презентаційні матеріали — це добре, вони допомагають швидше дізнатися основні умови, проте у договорі можуть бути сюрпризи. Тому можете запитувати не тільки презентації, а й одразу шаблони договорів.

Таким чином можна перевірити:

  • що насправді прописано у договорі;
  • чи немає «дрібного тексту» до цих умов, що може де-факто дуже змінити умови.

Зокрема, варто звернути увагу на пункти, які можуть ставити перед франчайзі надто жорсткі умови зі штрафними санкціями та можливістю розірвати договір в односторонньому порядку.

Цікавтеся, як саме допоможе франчейзер

Ще «на березі» необхідно дізнатися про підтримку франчайзингової компанії. Це дуже важливо на етапі запуску власної справи, надто якщо потенційний підприємець не має відповідного досвіду ведення бізнесу.

Тож допомога у навчанні, керуванні процесами, маркетингу точно не буде зайвою.

Які права має представник франшизи

Варто уточнити, чи стає франчайзі унікальним представником на певній території. Наприклад, чи не буде франчайзер надавати франшизу на таку саму кав'ярню у цьому районі міста. Це важливий момент, адже посилюється конкуренція між закладами, що працюють під одним брендом.

Пам'ятайте, що юридичну силу має тільки договір

Головне правило ведення бізнесу — після підписання договору всі усні домовленості не мають юридичної сили. Тому розмови та буклети — це добре, але підприємець буде працювати на умовах, що зафіксовані на папері. Тож уважно читайте всі документи.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Три речі, які потребують постійної уваги підприємця

Владислав Миронович 19 червня 2024 10:00

Як просувати свій бізнес у Telegram, розповість Netpeak 20 червня

Олеся Дерзська 18 червня 2024 21:50

Найпоширеніші функції ERP, про які ви могли не знати

Vira Bondarenko 13 червня 2024 14:00

Чотири управлінські уроки з футболу, які будуть корисні й для бізнесу

Кирило Тишкевич 12 червня 2024 13:30

Цифрова трансформація фарми: як нові маркетингові підходи допомагають бізнесу зростати?

Олександр Ємець 11 червня 2024 15:30