Криптографія, ШІ, квантові обчислення та дипфейки — що буде у трендах технологій у 2025 році
Аналітична організація Info-Tech Research Group оприлюднила звіт Tech Trends 2025, у якому аналізує головні технологічні тенденції, які визначатимуть розвиток IT-індустрії у 2025 році. SPEKA публікує ключові висновки.
Методологія звіту Tech Trends 2025
У звіті представлено шість ключових технологічних трендів:
- AI Avatars (віртуальні аватари),
- Quantum Advantage (квантова перевага),
- Expert Models (експертні моделі),
- Deepfake Defense (захист від дипфейків),
- Post-Quantum Cryptography (криптографія постквантової ери),
- AI Sovereignty (суверенітет ШІ).
Дані про інвестиції та плани компаній засновані на опитуваннях 970 IT-організацій з усього світу. Основні питання стосувалися рівня зрілості IT-відділів, планів інвестицій у нові технології та оцінювання ризиків. Також окремо проводились якісні інтерв’ю з експертами, які надали конкретні приклади впровадження технологій у компаніях, як-от Mars, Canadian Tire, Moderna та Cleveland Clinic.
Експоненційний розвиток ШІ
Головна тенденція останніх років незмінна. Штучний інтелект є найшвидше зростальною категорією інвестицій, випереджаючи навіть хмарні рішення та кібербезпеку. ШІ вже трансформує маркетинг, фінансові послуги, логістику, освіту та охорону здоров'я.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Хоча у більшості випадків ШІ поки що не приносить значних прибутків нетехнологічним компаніям, більшість очікує, що врешті його впровадження відобразиться на їх доходах. Новий популярний тренд — інтеграція ШІ у наявні процеси замість повної автоматизації, що дає змогу організаціям зберігати контроль на усіх етапах його роботи. Серед цікавих кейсів застосування — ритейлер Canadian Tire оптимізував розміщення товарів у магазинах, збільшуючи прибуток, фармацевтична компанія Moderna використовує ШІ для пришвидшення розроблення ліків та управління юридичними процесами.
Традиційні проблеми галузі нікуди не зникли. Зокрема, вартість тренування великих моделей ШІ залишається високою, але компанії поступово переходять до спеціалізованих моделей. Також є великий запит на спеціалізовані процесори та інше апаратне забезпечення для тренування моделей.
Віртуальні аватари
Віртуальні аватари — це цифрові образи людей або моделі, які взаємодіють із реальними людьми для покращення обслуговування клієнтів, навчання або терапії. Найпоширеніше застосування віртуальних аватарів прогнозують у сфері обслуговування, охорони здоров’я та освіті.
Віртуальні аватари здатні інтерактивно спілкуватися, розпізнавати емоції та персоналізувати відповіді. Тобто фактично йдеться про певну «цифровізацію» людських функцій.
Дипфейки та захист від них
Оскільки більшість людей уже не здатні розрізнити манеру спілкування людей та великої мовної моделі, а 3D-графіка та імітація голосу дедалі покращується, все більшою проблемою стануть дипфейки. Контент, створений за допомогою ШІ, що імітує реальних людей, може стати серйозною проблемою, а конкретних рішень для боротьби поки що не багато. ШІ вже здатен розмивати вотермарки або створювати їх за потреби. Тому кількість дезінформації, шахрайств та маніпулятивного контенту зростатиме.
Також працюють над ШІ-моделями, які займаються розпізнаванням маніпуляцій та моніторингом контенту.
Квантова перевага
Ще один тренд — так звана квантова перевага. Це стан, коли квантовий комп’ютер здатен виконувати завдання, які виходять за межі будь-якого традиційного комп’ютера або ж набагато швидше.
Теоретично найбільше користі від цього отримають такі галузі, як медицина (моделювання білків), фінанси (оптимізація портфелів, прогнозування), матеріалознавство (розроблення енергоефективних матеріалів).
Прогнозується, що до 2026 року кількість організацій, які інвестують у квантові технології, значно зросте. Водночас є і проблеми. Передусім це високі витрати на розроблення, нестача кваліфікованих фахівців, а також труднощі в інтеграції з класичними системами.
Криптографія постквантової ери
Розвиток квантових комп’ютерів також може призвести до злому сучасних алгоритмів шифрування. Цей день може настати до 2030 року. Тому компаніям варто переходити на так звану постквантову криптографію. Раніше можливість переходу на постквантову криптографію була теоретичною, але у 2024 році NIST (національний орган із стандартизації у США) затвердив перші стандарти для захисту (CRYSTALS-Kyber, CRYSTALS-Dilithium, SPHINCS+). Компанії вже починають планувати міграцію до нових стандартів, щоб уникнути загроз майбутніх атак.