Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому штучний інтелект майже не впливає на економіку

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
10 липня 2024 9 хвилин читання

Попри те що ми чуємо про штучний інтелект звідусіль, його реальний вплив поки що не глобальний. The Economist розповідає, чому технологія досі майже не мала економічного впливу, чому ШІ не замінив працівників та яких змін чекати від індустрії надалі. Speka публікує адаптований переклад матеріалу. 

Скільки інвестували у штучний інтелект і скільки коштів він приносить 

У Сан-Франциско важко не бути охопленим манією щодо штучного інтелекту. Реклама розповідає вам, як технологія революціонізує ваше робоче місце, а у барах люди розмірковують про те, коли світ «отримає AGI (загальний штучний інтелект, який дорівнюватиме людському. — Ред.)». П’ять великих технологічних компаній — Alphabet, Amazon, Apple, Meta та Microsoft — інвестують величезні суми. Цього року вони заклали у бюджет приблизно $400 млрд на капітальні витрати, здебільшого на обладнання, пов’язане із штучним інтелектом, а також на R&D.

Інвестиції у штучний інтелект з 2013 по 2022 рік Інвестиції у штучний інтелект з 2013 по 2022 рік

У світовій технологічній столиці вважають, що ШІ змінить світову економіку. Але, щоб штучний інтелект міг реалізувати свій потенціал, компаніям у всьому світі потрібно купувати технології, адаптувати їх до своїх потреб і, як результат, ставати продуктивнішими.

Минулого року інвестори додали понад $2 трлн до ринкової вартості п’ятьох великих технологічних компаній, фактично прогнозуючи додаткові $300-400 млрд річного доходу, що дорівнює усім річним продажам Apple. Однак наразі технічні титани за милі від таких результатів. Аналітики вважають, що цього року Microsoft заробить лише приблизно $10 млрд від продажів, пов’язаних із генеративним штучним інтелектом. За межами західного узбережжя Америки немає жодних ознак того, що штучний інтелект має значний вплив на щось.

Чому компанії насправді не використовують ШІ так часто, як стверджують

Однією з проблем є рівень впровадження. Поважні компанії дають вражальні оцінки того, скільки людей використовують генеративний ШІ. Майже дві третини респондентів нещодавнього опитування консалтингової компанії McKinsey стверджують, що їхня компанія «регулярно використовує» цю технологію, що майже удвічі більше, ніж роком раніше. У звіті Microsoft і LinkedIn встановлено, що 75% світових «інформаційних працівників» (людей, які весь день сидять перед комп’ютером) використовують його. 

І в певному сенсі так і є. Майже всі використовують ШІ, коли шукають щось у Google або вибирають пісню на Spotify. Але впровадження штучного інтелекту в бізнес-процеси залишається нішевим заняттям. Офіційні статистичні агентства ставлять запитання компаніям усіх різновидів і в ширшому діапазоні галузей, ніж Microsoft і LinkedIn.

Бюро перепису населення США дає найкращі оцінки. Було встановлено, що лише 5% компаній використовували штучний інтелект за останні два тижні. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Навіть у Сан-Франциско багато технарів визнають, що вони не виділяють $20 на місяць за найкращу версію ChatGPT.

Рівень впровадження штучного інтелекту у різних індустріях за звітом Goldman Sachs Рівень впровадження штучного інтелекту у різних індустріях за звітом Goldman Sachs

Подібна історія і в інших місцях. Згідно з офіційними даними Канади, 6% компаній країни використовували штучний інтелект для виробництва товарів і надання послуг за останні 12 місяців. Британські опитування свідчать про те, що використання там вище — у 20% усіх підприємств у березні, хоча запитання ставлять інакше.

Які проблеми виникають за впровадженні штучного інтелекту в бізнесі

Побоювання щодо безпеки даних, упереджені алгоритми та галюцинації сповільнюють розгортання. McDonald's нещодавно скасував тестування, у якому використовувався штучний інтелект для приймання замовлень клієнтів після того, як система почала робити помилки, наприклад, додавати курячі нагетси на суму $222 до рахунку в одному ресторані.

@take5_ai McDonalds discontinued AI drive-thru ordering after customers received incorrect orders, highlighting challenges with public-facing AI and need for human oversight. #mcdonalds #ai #technology #drivethru #fastfood #ibm #google #customerservice #automation #fails #ailearning #foodorders #tiktokfood #techtok #tiktoktrends #tiktokfails #tiktokcomedy #tiktokstory #tiktokexplain #tiktokanalysis ♬ original sound - Levi | Take5 on AI

Деякі компанії страждають від «пілотиту» — явища, коли багато малих проєктів у галузі ускладнюють визначення того, куди інвестувати. Інші фірми відкладають великі проєкти, оскільки штучний інтелект розвивається дуже швидко, а це означає, що легко витратитись на технології, які незабаром застаріють.

Компанії, які виходять за межі експериментів, використовують генеративний ШІ для вузького кола завдань. Спрощення обслуговування клієнтів є, мабуть, найпоширенішим. Інші використовують цю технологію для маркетингу. Телекомунікаційна компанія Verizon каже, що використовує штучний інтелект для створення кращих «персоналізованих рекомендацій» для своїх клієнтів, Starbucks — щоб робити «більш персоналізовані пропозиції для клієнтів».

Чи приносять інвестиції у штучний інтелект прибутки 

Goldman Sachs розробив індекс фондового ринку, який відстежує компанії, які, на думку банку, мають «найбільшу потенційну зміну базових доходів від впровадження штучного інтелекту через підвищення продуктивності». Індекс включає такі фірми, як Walmart, великий бакалійний магазин H&R Block та підприємство з обліку податків. Від кінця 2022 року ціни на акції цих компаній не перевершують S&P500. Іншими словами, інвестори не бачать перспектив надприбутків. 

Як щодо того, що деякі фірми використовують штучний інтелект для трансформації своєї діяльності? Klarna є одним із часто цитованих прикладів. Фірма онлайн-фінансових послуг нещодавно заявила, що її помічник на базі штучного інтелекту виконує роботу 700 штатних агентів з обслуговування клієнтів. Її бос каже, що завдяки технологіям кількість зайнятих у компанії падає на п’яту частину щороку. Але це у кращому випадку неповна картина.

Klarna сподівається незабаром вийти на фондовий ринок: розмови про використання штучного інтелекту — це ще один спосіб отримати більше уваги у ЗМІ.

Чисельність співробітників Klarna почала скорочуватися задовго до появи на сцені штучного інтелекту. Компанія коштує, мабуть, удвічі менше, ніж у 2021 році. Якщо зараз вона скорочує працівників через надмірне наймання під час пандемії COVID-19, то це не заслуга ШІ. 

Чому штучний інтелект не забрав роботу, як прогнозувалося

Макроекономічні дані не свідчать про хвилю звільнень. Кристаліна Георгієва, глава МФВ, нещодавно попередила, що штучний інтелект вдарить по ринку праці, як цунамі. Однак наразі рівень безробіття у багатих країнах нижчий за 5%, майже біля історичного мінімуму. Зростання заробітної плати також залишається високим.

Працівники не переміщуються між компаніями швидше, ніж зазвичай, як, ймовірно, сталося б, якби зникало багато робочих місць. 

Деякі економісти вважають, що штучний інтелект змінить світову економіку, не позбавляючи людей роботи. Співпраця з віртуальним помічником може покращити продуктивність. Пересічний респондент вважає, що ChatGPT може удвічі скоротити час, витрачений на приблизно третину робочих завдань. Теоретично це значне підвищення ефективності.

Однак макроекономічні дані також мало свідчать про різке зростання продуктивності. Останні оцінки, що ґрунтуються на офіційних даних, свідчать про те, що реальний обсяг виробництва на одного працівника у середній багатій країні взагалі не зростає. Навіть у глобальних даних, отриманих в результаті опитувань менеджерів із закупівель, які створюються з меншою затримкою, немає жодних ознак різкого зростання продуктивності.

Для такого ривка фірмам потрібно інвестувати у штучний інтелект. Окрім великих технологічних компаній, які витрачають переважно на розроблення продуктів для інших, а не на підвищення власної продуктивності, більшість компаній цього не роблять. Капітальні витрати серед решти S&P 500, ймовірно, впадуть цього року в реальному вимірі. В американській економіці загалом вони майже не зростають. У багатих країнах інвестиції зростають повільніше, ніж у 2010-х роках.

Чи приноситимуть доходи інвестиції у ШІ 

Більшості технологічних хвиль, від тракторів і електрики до персональних комп’ютерів, потрібен деякий час, щоб поширитися економікою.

Дійсно, якщо припустити, що доходи великих технологій від штучного інтелекту зростатимуть у середньому на 20% на рік, на що очікують інвестори, то майже весь прибуток від штучного інтелекту отримають після 2032 року.

Якщо врешті справді відбудеться справжнє зростання ШІ, очікуйте, що ціни на акції користувачів технології, а не лише постачальників, злетять. Але якщо занепокоєння щодо штучного інтелекту зростатиме, плани великих технологічних капіталовкладень здаватимуться не такими надійними. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

В Україні з'явився центр передового досвіду з розробки та інтеграції ШІ WINWIN AI Center of Excellence

Сергій Коноплицький 13 годин тому

Топ книг для кращого розуміння штучного інтелекту

Вікторія Рудзінська 13 годин тому

DeepSeek R1, нові моделі OpenAI й Microsof та генератори музики: головні новини ШІ-індустрії минулого тижня

Олександр Тартачний 19 годин тому

Стратегія цифрового розвитку інноваційної діяльності України (WINWIN): що передбачає для ІТ-бізнесу

Оксана Петрусь 20 годин тому

Нідерланди сумніваються у китайському ШІ DeepSeek: що відомо

Владислав Паливода 21 годину тому