ШІ трансформує світову економіку, змінить ринок зайнятості та посилить нерівність — Крісталіна Георгієва
Дослідження показують, що ШІ вплине на майже 40% робочих місць у всьому світі, замінюючи одні та доповнюючи інші. Голова Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва у своєму блозі розмірковує, як максимально використати потенціал цієї технології, не нашкодивши при цьому людям. Пропонуємо скорочений переклад її роздумів.
Ми стоїмо на порозі технологічної революції, яка може дати поштовх продуктивності, пришвидшити глобальне зростання та підвищити доходи в усьому світі. Але вона також може призвести до скорочення робочих місць і поглиблення нерівності.
Стрімкий розвиток штучного інтелекту полонив світ: викликав як захоплення, так і тривогу, порушуючи важливі питання про його потенційний вплив на світову економіку. Кінцевий ефект від цього важко передбачити, оскільки ШІ комплексно впливатиме на економіку та роботу людей. Про що ми можемо сказати з упевненістю, то це про те, що нам потрібно буде розробити набір політик для безпечного використання величезного потенціалу штучного інтелекту на благо людства.
Зміна характеру роботи
У новому аналізі співробітники МВФ розглядають потенційний вплив ШІ на світовий ринок праці. Багато досліджень передбачають ймовірність того, що людей замінить штучний інтелект. Однак ми знаємо, що ШІ радше буде доповнювати людську працю. Аналіз МВФ враховує обидві тенденції.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Як наслідок, країни з розвиненою економікою стикаються з більшими ризиками, пов’язаними із штучним інтелектом, але також мають більше можливостей для використання його переваг порівняно з країнами, що розвиваються, та країнами, чий ринок тільки формується.
Для решти програми із штучним інтелектом можуть виконувати ключові завдання, які зараз виконує людина, що може знизити попит на робочу силу. Це спричинить зниження заробітної плати та скорочення кількості найманих працівників. У найбільш екстремальних випадках деякі з цих робочих місць можуть зникнути назавжди.
Натомість на ринках, що розвиваються, і у країнах з низьким рівнем доходу вплив штучного інтелекту, як очікується, становитиме 40% і 26% відповідно. Ці дані свідчать про те, що країни з перехідною економікою та країни, що розвиваються, стикаються з меншою кількістю пертурбацій, спричинених штучним інтелектом. Водночас багато з цих країн не мають інфраструктури або кваліфікованої робочої сили, щоб скористатися перевагами ШІ, що підвищує ризик того, що з часом ця технологія може поглибити нерівність між країнами.
ШІ та посилення нерівності
ШІ також може вплинути на нерівність у доходах і багатстві всередині країн. Ми можемо спостерігати поляризацію, коли працівники, які можуть використовувати ШІ, підвищують свою продуктивність і заробітну плату, а ті, хто не може цього зробити, відстають від них.
Дослідження показують, що ШІ може допомогти менш досвідченим працівникам швидше підвищити свою продуктивність. Молодшим працівникам може бути легше використовувати нові можливості, тоді як старшим колегам може бути нелегко адаптуватися.
Вплив на трудові доходи значною мірою залежатиме від того, наскільки ШІ доповнюватиме роботу високооплачуваних працівників. Якщо ШІ суттєво вплине на продуктивність таких співробітників, це може призвести до непропорційного зростання їхніх доходів. Крім того, зростання продуктивності фірм, які впроваджують ШІ, ймовірно, збільшить прибутковість капіталу, що також може бути на користь високооплачуваним працівникам. Ці явища можуть посилити нерівність.
Країнам вкрай важливо створити всеосяжні мережі соціального захисту та запропонувати програми перекваліфікації для вразливих категорій працівників. Таким чином ми зможемо зробити перехід до штучного інтелекту більш інклюзивним, захистивши наші робочі місця та зменшивши нерівність.
Замість післямови
Штучний інтелект впроваджується у бізнес по всьому світу з неймовірною швидкістю, що свідчить про необхідність дій з боку політиків. Ера штучного інтелекту вже настала, і в наших силах зробити так, щоб вона принесла процвітання для всіх.