IT Research Ukraine 2024: як розвивається техіндустрія України під час війни
21 листопада Львівський ІТ Кластер презентував результати дослідження «IT Research Ukraine 2024: Стійкість як нова реальність». Це комплексне й детальне дослідження стану української технологічної індустрії в умовах війни. Зібрані дані не лише відображають поточний стан ринку, але й формують прогнози розвитку на наступний рік, допомагаючи зрозуміти виклики та можливості, які стоять перед галуззю. SPEKA розповідає найважливіше.
Падіння обсягів експорту IT-послуг
Попри виклики повномасштабної війни, технологічна галузь залишається однією з ключових в українській економіці та забезпечує значні валютні надходження. ІТ-сектор – найбільший експортер послуг в Україні: від загального обсягу послуг комп'ютерні послуги складають 38%. Та посідає друге місце в загальній структурі українського експорту, після експорту продовольчих товарів.
Водночас падіння обсягів експорту IT-послуг, яке розпочалося ще у 2023 році, триває. Згідно з прогнозом у дослідженні IT Research Ukraine 2024, навіть при оптимістичному сценарії на кінець 2024 року зменшення обсягів буде на рівні щонайменше 4% порівняно з 2023-им. А при песимістичному цей показник сягне – 6%. Тобто у підсумку варто очікувати $6.3-6.45 мільярди. Відтак, у 2024 рік технологічна індустрія другий рік поспіль не покаже росту в порівнянні з минулим роком.
Частка ІТ у валовому внутрішньому продукті зменшилася на фоні зростання ВВП та становить 4,4%. А компанія, найнявши одного IT-фахівця, створює та зберігає 2,8 робочих місця*. У 2023 році цей показник був 2,7. Загалом, індустрія зберегла 663 000-668 000 робочих місць прямої та непрямої зайнятості.
*Показник, який ілюструє опосередковану взаємозалежність кількості робочих місць у суміжних індустріях крізь призму динаміки споживчих видатків зайнятих в ІТ-галузі впродовж одного року з моменту створення 1 робочого місця ІТ-спеціаліста.
IT-компанії та ринок талантів
Наразі в Україні 2118 активних верифікованих ІТ-компаній. З них сервісних – половина, а саме 47% – аутсорсингові та 3% аутстафінгові. Ще 31% компаній – продуктові, решта мають змішану бізнес-модель.
Українські техкомпанії продовжують відкривати нові офіси, однак здебільшого за кордоном. З 51% СЕО, що планують розширити свої представництва, більш ніж третина хоче зробити це в іншій країні. Найпопулярніший вибір нової локації – Польща. Крім того, 6% СЕО планують закрити офіс в Україні.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Більшість компаній, а саме 97% фінансово підтримують реалізацію проєктів, що наближають нас до перемоги. 67,6% опитаних компаній мають у штаті мобілізованих спеціалістів. Також значна частина компаній підтримує своїх фахівців, які зараз у лавах Сил оборони України: забезпечують їм збереження робочого місця, виплату фіксованої суми або часткову компенсацію винагороди.
Якщо ж говорити про фахівців задіяних в ІТ, то їхня кількість цього року зменшилася – на 1,6%. І наразі налічує 302 000 спеціалістів. З них 238 000 живуть і працюють в Україні. Зменшилася і кількість українських фахівців за кордоном на 3%, порівняно з минулим роком. Наразі їх чисельність сягає 62 000-64 000, на противагу 65 000 торік.
Частка жінок в українській техінудстрії повільно зростає і становить наразі 40%.
Найбільша група айтівців належить до вікової групи 26-30 років. Середній вік фахівця зростає.
Україна багата на висококваліфіковані технічні таланти: понад 43% мають загальний досвід роботи в ІТ понад 6 років, з них 9% – понад 15 років. А більш ніж 82% з усього пулу технічних талантів – спеціалісти кваліфікації Middle, Senior та Lead. Майже половина зайнятих в IT-галузі здобули або здобувають освітню технічну спеціалізацію, повʼязану з компʼютерними науками. Втім, залученими до роботи в ІТ-галузі все частіше стають випускники нетехнічних спеціальностей. У 2023 році частка таких становила 35,6%, а в цьому – 39,2.
Портрет IT-спеціаліста: дохід та витрати
В Україні найбільше IT-фахівців у віковій категорії від 26 до 35 років. Кількість ІТ-спеціалістів в Україні до 25 років зменшується. А середній вік фахівця дещо зріс – до 31,5 років. Значна частина спеціалістів, майже 68%, не мають дітей.
Більшість, а саме 44,2% ІТ-фахівців України, все ще залучені до роботи сервісних компаній. Це на 6,9% менше ніж було минулоріч. Натомість частка спеціалістів, що працюють у продуктових компаніях та стартапах зросла на 4,2% і нині становить 36,4%. Ще 17,4% техфахівців залучені до компаній зі змішаною бізнес-моделлю, а 2% обрали інші типи компаній.
Медіана доходу техфахівця в Україні, за даними IT Research Ukraine 2024, зменшилася на 1,7% порівняно з 2023-им і становить $2590. Водночас, більша частина опитаних зазначили, що зросли і їхні витрати: 75,6% у 2024 на противагу 72,9% минулоріч. Найбільша частка доходу йде на базові потреби – оренда житла, харчування тощо. На решту статей виділяють в середньому не більше 23%.
91,3% айтівців скеровують частину бюджету на благодійність. З них 5% донейтять більше чверті доходу. Середній чек на благодійність одного ІТ-фахівця щомісяця складає $235.
За формою зайнятості, переважна кількість фахівців оформлена, як ФОП та працюють через договір підряду. Проте, порівняно з минулим роком на 4% збільшилась частка штатних працівників компаній, що є учасниками Дія.Сіty.
Дослідження «IT Research Ukraine 2024: Стійкість як нова реальність» реалізував Львівський IT Кластер за підтримки Міністерства цифрової трансформації України. Партнери дослідження: ПриватБанк – банк для бізнесу, з кращими цифровими рішеннями; Visa – надійний лідер у сфері цифрових платежів; та компанія Nasdaq – надає найкращі платформи та послуги для глобальних ринків капіталу та за їх межами з неперевершеними технологіями, знаннями та ринковим досвідом.
Кластер провів дослідження у межах проєкту IT Research, який з 2015 року ґрунтовно вивчає та аналізує ІТ-галузь України.
Результати попереднього моніторингу ринку та розуміння його структури використані для процедури зважування вибірки з метою оптимізації планових показників її репрезентативності: для показників близьких до 50% з довірчою ймовірністю 0,954, теоретична похибка не перевищуватиме 2,1%. Соціологічний компонент та економічний аналіз, а також верифікацію зібраних даних забезпечує Дослідницька агенція “Fama” на замовлення Львівського ІТ Кластера.
У дослідження не увійшли тимчасово окуповані росією території та ті, де ведуться активні бойові дії.