Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як уникнути штрафу антимонопольного комітету за домовленості не конкурувати на ринку

Маргарита Татарова
Маргарита Татарова Старша юристка, юридична фірма ETERNA LAW
19 жовтня 2022 5 хвилин читання

Розуміючи, що інтелектуальний капітал прямо корелює з вартістю бізнесу, на етапі залучення фахівців власники використовують усі доступні інструменти, які дозволять посилити команду без потенційної втрати конкурентних переваг у майбутньому. Досягається цей ефект зокрема за допомогою такого інструменту, як угода про неконкуренцію (non-compete agreement). Про нього детальніше розкажуть фахівці юридичної компанії ETERNA LAW Маргарита Татарова та Роман Рубаник.

Що таке угода про неконкуренцію

Угода про неконкуренцію передбачає, що сторона, з якою співпрацює компанія, зобов'язана утримуватися від визначених в угоді конкурентних дій упродовж певного часу після розірвання договору. Також сторони зазвичай визначають територію, на яку поширюється обмеження (ринки присутності компанії), перелік прямих конкурентів, до яких фахівець не може «перейти», та/або перелік винятків, тобто перелік дозволених конкурентних дій і білий список компаній, співпраця з якими не вважатиметься порушенням угоди.

Донедавна угода про неконкуренцію здебільшого мала місце там, де однією зі сторін договору був іноземний елемент, і угоду підпорядковували іноземному праву. Але із запуском спеціального правового та податкового режиму «Дія.Сіті» угода про неконкуренцію вперше була закріплена в українському законодавстві і стала доступною для резидентів «Дія.Сіті».

Юридичні тонкощі

Зобов'язання утримуватись від конкурентних дій є обмежувальним для учасників ринкових відносин, тому на практиці постає питання про необхідність отримання дозволу від Антимонопольного комітету України (АМКУ) на узгоджені дії. Закон «Про захист економічної конкуренції» не містить прямої вказівки на необхідність отримання дозволу АМКУ, а от підзаконні акти у цьому питанні насправді прямолінійні: укладання угоди про неконкуренцію потребує отримання попереднього дозволу АМКУ.

Баг це або фіча, однозначно сказати важко. З одного боку, дійсно, будь-яке обмеження конкуренції за домовленістю двох суб'єктів слід розглядати саме як узгоджені дії, а неконкуренція, у цбому випадку, повністю відповідає цьому критерію. З іншого боку, у випадку застосування цього виду угод до широкого кола співробітників у межах того самого режиму «Дія.Сіті», підготовка та отримання відповідних дозволів може стати суттєвим тягарем для представників бізнесу.

На практиці переважна більшість компаній не отримують погодження АМКУ під час укладання договорів про неконкуренцію, однак нехтування цією вимогою потенційно несе ризики для компанії.

Так, за відсутності дозволу АМКУ має право відкривати справу про порушення норм антимонопольного законодавства. За результатами розгляду справи АМКУ може накласти на суб'єкт господарювання штраф у розмірі до 5% у попередньому фінансовому році та визнати такі угоди недійсними.

Як уникнути штрафних санкцій

Залежно від розміру бізнесу відповідальність за порушення приписів антимонопольного законодавства може істотно вдарити по гаманцю власників. Водночас натепер у АМКУ недостатньо законодавчих інструментів для належного та своєчасного виявлення фактів таких порушень. Варто наголосити, що розпочата реформа АМКУ, закріплена у законопроєкті №5431, який пройшов перше читання, розширює спектр інструментів для моніторингу. Саме тому так важливо вже сьогодні дотримуватися положень чинного законодавства, навіть таких неочевидних на перший погляд, і розглядати необхідність отримання погодження АМКУ у кожному випадку укладання подібних угод.

Іншим потенційним ризиком у разі неотримання дозволу АМКУ на узгоджені дії є те, що сторона, на діяльність якої були спрямовані обмеження, порушить їх або оскаржить відповідні положення договору. У такому разі захист у суді стане тією самою «неможливою місією», де, щоправда, у головній ролі буде вже не Том Круз, а ваш адвокат.

З практичних рекомендацій виділимо дві основні: не нехтуйте отриманням дозволів на узгоджені дії, поки це вимагає законодавство. При цьому можливо включати у текст договору відкладальну обставину щодо початку дії угоди після отримання дозволу АМКУ.

Насамкінець зауважимо, що законодавцю варто адаптувати правове регулювання зазначених питань до сучасних реалій. Пакет «мінімум», наприклад, міг би передбачати принаймні виключення необхідності отримання відповідних дозволів від АМКУ для резидентів «Дія.Сіті», враховуючи зусилля, що їх докладає Мінцифри, щоб спонукати якомога більше ІТ-компаній отримати резидентство у «Дія.Сіті».

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Складна зима, ІТ-фриланс, якою буде допомога Україні. Кращі матеріали тижня

Юлія Даниленко 2 години тому

Як працюють ІТ-фрилансери, що треба для збереження талановитих працівників та в чому полягає нова етика українського бізнесу: тиждень у «Спільноті»

Владислав Миронович 19 годин тому

Правила work-life balance: бізнес, медитації та байдарки. Founder та СЕО Unicsoft Олексій Завгородній

Христина Коновалова 3 грудня 2022 11:03

Чому під час війни і атак по енергетичній інфраструктурі варто використовувати електронні документи

Владислав Миронович 2 грудня 2022 18:00

Як Україні втримувати таланти в умовах війни та після перемоги

Юлія Лапко 2 грудня 2022 16:00