Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
20 листопада 2023 8 хвилин читання

Не залишати ідеї у столі. CEO Sigma Software Валерій Красовський про шанси для стартапів, юнікорни та miltech

Наприкінці минулого року загальна вартість українських стартапів перевищила 23 млрд євро. Попри повномасштабну війну, нові проєкти зʼявляються дуже активно та залучають інвестиції

Інвестори своєю чергою також створюють можливості для перспективних проєктів. Так, нещодавно Sigma Software Labs та Український фонд стартапів запустили конкурс для стартапів UNICORN. Його учасники — українські стартапи на ранніх стадіях, які ще не залучали понад 500 тис. євро інвестицій.

SPEKA поговорила із CEO та співзасновником Sigma Software Валерієм Красовським про те, як визначити, чи варта ваша ідея стартапу, щоб за неї боротися, які напрями найгарячіші в IT, а також про «Дія.City» й про те, що буде з українським IT наступного року. 

Як оцінити життєздатність ідеї для стартапу? 

Ми завжди дивимося насамперед на енергію та компетентність фаундера та команди.  Ідеї самі собою нічого не варті, про це вам скаже будь-який інвестор. Якщо ви відчуваєте потенціал власної ідеї, то варто нею ділитися.

Деякі фаундери бояться, що їхню ідею вкрадуть, тому вона може назавжди залишитися у столі без реалізації.

Сьогодні у потенційного стартапа достатньо можливостей, якщо він уважний та активний. Конкурси стартапів не гарантують залучення інвестицій, але вони дають додаткову видимість, досвід, нетворк менторів та потенційних партнерів. Допомагають фаундеру протестувати власну гіпотезу. Це дуже важливо. Тому я раджу подаватися на такі конкурси, як наш Unicorn, навіть якщо у вас є лише ідея. 

Які ступені ризику прийнятні, а які вже ні?

Ризик і стартап — це фактично синоніми, тому це дуже суб’єктивна категорія. Очевидним «ні» можуть бути нерозуміння фаундером ринка, куди він планує йти, відсутність аналізу його обсягу та особливостей. 

Якщо ідея для стартапу життєздатна, до кого звертатися по допомогу?

Якщо говорити про венчурні інвестиції, то важливо шукати не інвестора, а справжнього партнера у розвитку проєкту, так звані smart money. Варто розуміти експертизу інвестора, його портфель, сильні сторони. 

Наприклад, фонд SID Ventures має чіткий фокус на IT-продукти, оскільки всі керівні партнери мають успішний IT-бекграунд, знають, як працює цей сегмент, самі починали, розвивали та продавали продукти і бізнеси, формували команди, досягали великого успіху та робили великі помилки. Це безцінний досвід, який може каталізувати ваш стартап. 

Робота Sigma Software зі стартапами — які цілі, принципи відбору?

Для нас робота зі стартапами – це було логічно, як сказав би Спок. За час роботи з клієнтами ми виростили всередині компанії декілька продуктів без окремих команд. Ми завжди дивилися на нашу роботу очима замовника: не просто писали код, а вирішували бізнес-завдання. Завдяки цьому з’явилися рішення, які зрештою перетворилися на окремий продукт. 

Шукати нові ідеї ми починали всередині компанії, а потім зрозуміли, що для того, аби розширити воронку ідей, потрібно підтримати екосистему стартапів в Україні загалом, бо у цій галузі дуже важливий обмін знаннями та залучення різних спеціалістів.

В Україні потрібно розвивати не лише стартап, а підприємницьку культуру. 

Зараз ми працюємо зі стартапами на декількох рівнях. Як співорганізатори конкурсу Unicorn, як акселератор Sigma Software Labs та як партнери SID Ventures. Тобто нам є що запропонувати фаундеру на будь-якій стадії його проєкту.

Конкурс стартапів Unicorn, до речі, реінкарнація конкурсу Eureka, який компанія проводила багато років. Цього року він переформатований як візуально, так і по суті. А також залучили партнерів з України та Польщі, є фантастична мережа менторів.  

Фаундеру стартапу варто розуміти потреби своєї цільової аудиторії Фаундеру стартапу варто розуміти потреби своєї цільової аудиторії

Які напрями розвитку стартапів вважаєте найбільш ефективними? 

Зважаючи на галузі, в які охочіше інвестують фонди, можна простежити певну циклічність. Безумовно, є хвилі, пов’язані з появою кожної нової революційної технології. Вчора це був блокчейн, сьогодні — AI

Завжди у топі не певна технологія, а рішення, які розв’язують нагальну проблему або просто пропонують людям нові емоції та досвід. 

Швидкий переклад, зручний банк, проста оренда велосипеда у центрі міста, фільтр, який робить вашу сторіз схожою на голлівудську — фаундеру стартапу варто розуміти потреби своєї цільової аудиторії. Яка технологія зможе йому в цьому допомогти — це інше питання.   

Чи стежите за miltech-стартапами? Які бачите перспективи розвитку цього напряму?

Miltech, безумовно, зараз на слуху і Україна в центрі уваги. Але варто розуміти, що miltech — це не лише про зброю, а й про логістику, комунікацію, роботу з даними. Одні й ті самі технології завжди служили різним галузям. 

Ми намагаємося бути корисними з нашою експертизою, співпрацюємо за кількома напрямами і розробляємо власні проєкти з партнерами. Але це для нас насамперед громадянська позиція, а не інвестиції. Бачимо в цьому дуже велику перспективу, адже такого досвіду, як у наших воїнів, немає ні в кого у світі. Є багато дуже цікавих розробок у цій сфері, з якими ми допомагаємо.

Як оцінюєте вплив «Дія.City» на українську IT-індустрію станом на кінець 2023 року? 

Створення податкового режиму «Дія.City» для продуктових та сервісних ІТ-компаній — стратегічне завдання для економіки України, адже від нього буде залежати і ефективність роботи компаній, й інвестиційна привабливість України. 

Це непросте завдання, яке потребує постійного діалогу бізнесу, держави, асоціацій з підтвердженою міжнородною репутацією. Чимало вже зроблено у законодавчому полі, однак ефективне втілення проєкту потребує прозорості та справжнього демократичного обговорення, яке залучатиме усіх стейкхолдерів ринку (великих і малих) та держави. Саме для того, щоб цей процес відбувався ефективно, була створена спільнота резидентів «Дія.City». 

Поточна версія «Дія.City» є справді прогресивною. Наша головна потреба — прогнозованість умов роботи, яка дозволяє довгострокове планування, необхідне для сталого розвитку, особливо в умовах війни. 

У інтервʼю SPEKA віцеміністр цифрової трансформації Олександр Борняков зазначив, що очікує падіння (або якщо зростання, то мінімальне) української IT-індустрії. Які ви бачите перспективи індустрії у наступному році? 

Українська IT-індустрія залежить від світової економіки, яка чуттєва до війни в Україні та в Ізраїлі. Але історія показує: за кожною рецесією рано чи пізно буде зростання. Українські компанії мають фантастичний рівень життєстійкості, resilience. Крім того, IT в принципі найгнучкіша індустрія. Світова потреба у диджиталізації залишається величезною. Це означає, що ми маємо працювати ще ефективніше, аби на початок зростання бути готовими до нього.

Малому та середньому бізнесу сьогодні набагато складніше. Тому ми як SID Venture Partners інвестували у більш ніж 16 продуктових компаній за 2022 рік та створили UA Tech Network, консорціум українських ІТ-компаній, щоб разом розвивати бізнес.

Інтервʼю SPEKA з Олександром Борняковим

Як Sigma Software розвиває партнерство, укладає контракти з іноземними замовниками? Як переконуєте, що з Україною варто працювати, попри ризики?

Ми розвиваємо поточних клієнтів та укладаємо нові важливі контракти. Основний аргумент дуже простий: висока якість послуг і відповідальність. Ми пропонуємо найкраще рішення для клієнта, яке розвиває його бізнес. Клієнти, що давно з нами, знають це. 

Від перших днів війни ми відчували неймовірну підтримку з їхнього боку, справжнє партнерство. Зі свого боку доклали усіх можливих зусиль, щоб кожен проєкт був виконаний вчасно та якісно. 

Як компанія ми представляємо Україну на важливих для індустрії подіях на всіх континентах. Крім того, розвиваємо офіси в інших країнах. Ми не припиняємо розвиток, інвестуємо в людей і в освіту, розбудовуємо власний університет та R&D-напрям. 

У нас є офіси у 19 країнах, це допомагає запевнити замовників, що ми виконаємо свої зобов’язання. У нас є експерти і в Польщі, і в Бразилії і в багатьох країнах, але зрозуміло, що головний наш фокус в Украіні.

За якими напрямами у технологіях стежите і за якими підприємцями? 

Вважаю Стіва Джобса одним із найкращих, дуже люблю передивлятися відео з його порадами. Річард Бренсон також один з улюблених. Це людина, яка завжди стрибала у новий бізнес без досвіду і робила неймовірні речі.

Які три стартапи, на вашу думку, справді перевернули свої індустрії? Чи є приклади таких проєктів в Україні? 

Усі юнікорни, а у нас їх багато. Зрозуміло, що насамперед це Apple (а він колись також був стартапом). Серед українських — Ajax Systems, GitLab, Preply. Загалом, на мою думку, формулювання «перевернути індустрію» можна застосовувати тільки щодо гравців рівня Apple, Amazon та Waze.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Акцент США на ШІ не допоможе здоровому розвитку, впевнені у Китаї

Владислав Паливода 21 годину тому

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

«Завдяки 6G ми маємо очікувати наближення до повністю зв’язаного світу». Інтерв’ю з Костянтином Науменком

Владислав Миронович 21 червня 2024 19:10

Amazon витратить на хмарні технології у Німеччині $11 млрд

Владислав Паливода 20 червня 2024 08:35

В Україні пропонують 500 тис євро на розвиток стартапів

Владислав Паливода 19 червня 2024 13:31