Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Інвестувати $10 млн, ще $30 у планах. Ігор Перція про рекордну угоду з Trinetix та правила «іншої гри»

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко Журналістка, tech-експертка, співзасновниця SPEKA
7 жовтня 2023 9 хвилин читання

Увечері 3 жовтня стало відомо, що фонд Hypra Ігоря Перції вклав $10 млн в IT-компанію Trinetix. Це рекордний внесок в американську компанію з українськими засновниками від початку повномасштабного вторгнення росіян.

SPEKA поговорила з Ігорем Перцією одразу після оголошення новини. Поспілкувалися про кейс Trinetix, інвестиції під час війни, а також: 

  • Чому інвестиція в $1 млн — це не цікаво. 
  • Чим підхід Hypra відрізняється від підходу Horizon. 
  • Про які ризики не думають фаундери та інвестори у miltech. 
  • Чому відсутність фінансистів у Forbes 30 до 30 — велика проблема для країни.
  • Що робити компанії, щоб фонд Hypra звернув на неї увагу. 
Ігор Перція, генеральний партнер фонду Hypra Ігор Перція, генеральний партнер фонду Hypra

Почнемо з бомби: ви інвестували $10 млн у компанію з українським корінням, яка працює на американському ринку, це найбільша інвестиція від початку повномасштабного вторгнення. Чому обрали саме Trinetix? 

По-перше, у команди крутий фаундер і CEO. По-друге, Trinetix — лідер ринку і одна з небагатьох компаній, яка, попри війну, не звільняла своїх розробників. Для мене це показник: отже, CEO знає, що робить. 

До того ж ця компанія такий собі андердог, про неї мало хто знає. Всі чули про Innovex, але Trinetix не менша за розміром, вони просто не рекламуються, а do their business. А разом з нами компанія вийде, скажімо так, з тіні, і продовжить стрімкий розвиток, зокрема на декількох нових ринках.  

Я бачила, що вони працюють з 2011 року, і у відгуках на компанію є дещо спільне — всі пишуть, що проєкти, з якими працювали там, були складні або дуже складні. Те, що вони обирають challenging-шляхи, вплинуло на рішення інвестувати?

Ні, бо якби це було визначальним чинником, краще було б інвестувати у того, хто дуже легко робить бабки, і з ними разом заробити. Адже наша ідея — не страждати, а заробляти гроші. 

З цією інвестицією ми ввійшли у когорту великих фондів в Україні, які інвестують у private equity, як-от Horizon. Так, ще є Chernovetskyi Investment Group та JKR, але інші — цe в основному маленькі фонди, на $1-2 млн private equity інвестицій. 

Ми ж проінвестували у Trinetix $10 млн, і наступного року плануємо вкласти ще $25-30. Це зробить нас фондом на майже $60 млн. 

Станом на зараз ви інвестували 25 мільйонів, правильно?

Правильно. Але так вийшло, що коли ти гарно інвестуєш, гроші йдуть до тебе. Мої LP-фонди готові давати ще, бо їм подобається, які інвестиції я роблю.

Я вже закомітив на наступний рік $20 млн, планую, що зрештою у 2024 вийде інвестувати приблизно $30. 

Ми точно хочемо зробити у наступному році принаймні дві угоди. Якщо вийде інвестувати у компанії з українським корінням, це буде топ, але не впевнений, що залишилися такі компанії, які підходять нам і ще мають room для нових інвесторів. 

Ми відрізняємося від інших великих фондів тим, що ми hands-on інвестори: включаємося у віклі дзвінки, працюємо з фаундерами, допомагаємо їм.  Я сиджу на співбесідах моїх портфельних компаній на VP of Sales, бо маю відповідний бекграунд. Покажіть мені бодай одного інвестора, який робить так само. 

Саме через це не хочемо робити багато інвестицій одразу. Ми обираємо якість: зробити ще 2-3 інвестиції і працювати з цим портфелем декілька років, щоб привести хлопців та дівчат до успіху. Ну і разом заробити грошей.

На що підуть гроші, які від вас отримав Trinetix? 

Ці $10 млн вони пустять насамперед на розвиток американського офісу та купівлю когось із конкурентів на ринках, які їм потрібні для розвитку. Частина грошей піде на sales та розвиток US-напряму, але основний фокус — це саме acquisitions. З цим ми їм також будемо допомагати. 

На яких ринках плануєте acquisitions?

Найперше LATAM*.

*CEO Trinetix Олександр Строжемін в інтервʼю Axios розповів, що компанія також розглядає як напрям розвитку Індію, а потім Південно-Східну Азію. 

Ви стартували з Hypra майже одразу після початку повномасштабного вторгнення і вже маєте три великі портфельні кампанії. Як наважились і чому вирішили стартувати саме в цей момент?

Наважитись було не важко, важко було знайти проєкт, у який можна інвестувати $10 млн. Ну немає в Україні інвесторів, які це роблять, окрім Horizon, але Horizon — це величезна структура. Вони за місяць, напевно, на свій фонд витрачають стільки, скільки я за рік, якщо не більше. 

А Hypra — це я, мій партнер і два аналітики. Це не означає, що ми гірші або кращі. Я дуже поважаю Horizon, це суперкруті чуваки, лідер ринку в Україні.

Але Horizon у нас такий один. Більше людей, які інвестують хоча б десятку, немає. Більшість інвесторів інвестує один, півтора. І це перекладаючи з однієї компанії в іншу. Тих, хто готовий дати більше як інвестор, немає, хоча гроші в LP на ринку є. 

Тож найскладніше було знайти проєкт, у який можна було б інвестувати $10 млн.

У мене є цілий пайплайн з компаній на $1 млн, яким можна дати гроші. Будь-який інвестор радісно забрав би їх усі, а я не забираю, бо класти по мільйону мені вже не цікаво. 

Скільки я зароблю з мільйона? Скажімо, х4, тобто 4-5 мільйонів. То краще я зароблю х3 з десяти і отримаю 30 мільйонів, адже з нашим рівнем залучення у портфельні компанії ресурс часу піде однаковий що на інвестицію у мільйон, що на інвестицію у десять.  

Які ще проблеми постають, коли плануєте таку велику інвестицію? 

На українському ринку немає з ким порадитися, якщо готуєш інвестицію на $10 млн. Звісно, я можу піти у Horizon до Роми Черепахи або до Руслана Фуртаса, це топові люди. Але у них свої pipeline, вони по-своєму мислять. 

І мене це дуже дратує, бо в останньому Forbes 30 до 30 нуль людей з фінансів. Я переживаю не за себе, мені вже за 30. 

У мене велике питання: а люди взагалі розуміють, як працює економіка? Бо якщо розуміють, то мають знати, що без фінансів не буде нічого.

Якщо в Україні не буде фінансових установ, якщо тут не буде представників МВФ, не з інших країн, а від нас, якщо не буде топових банків і фінансистів, все, що на нас чекає, — це дотації від ЄС на все життя, а ринку ніякого не буде. Так само, якщо у нас не буде венчурних фондів.

Дуже важливо привертати увагу до фінансів, інакше ринку тут не буде. Згадайте, що польське IT піднялося саме на фондах, які мали гроші від держави.

Скільки плануєте у середньому вести бізнес перед продажем?

Чотири-п’ять років.

Знайти компанію, в яку ви готові вкласти 10 мільйонів, складно. На які чинники звертаєте увагу, коли обираєте?

Хто фаундер, звичайно, і щоб бізнес був sustainable. 

Якщо це стартап, то так чи ні? І на якій стадії?

Стартапи сьогодні — ні. У web3 ми будуємо стартапи в Boosty Labs Studio, там все суперуспішно. Чекайте найближчим часом багато новин щодо цього. 

Ми вирішили будувати, замість того щоб інвестувати. Проінвестували у студію, з партнерами, і вона працює. А стартапи сьогодні ні. Точно. Бо у стартап можна інвестувати одиничку, але тоді це не hands-on метод, а ми хочемо бути дотичні до успіху компанії, допомагати їй зростати. 

Hypra викупив 25% акцій Boosty Labs у листопаді 2022-го Hypra викупив 25% акцій Boosty Labs у листопаді 2022-го

Cкільки у Boosty зараз стартапів?

Чотири, буде ще два скоро. І там реально круті історії. 

У який напрям ви ніколи не будете інвестувати?

Ми будемо дивитися на все, що підпадає під визначення IT-бізнес, і знайдемо якусь цікаву конфігурацію. Тож ніколи не говори ніколи. Єдине ні для нас — ми ніколи не інвестуємо у бізнес з російськими фаундерами і не будемо інвестувати у неетичний бізнес, як-от Forex чи аналоги.  

А як щодо miltech? В Україні зараз багато цікавих проєктів у цьому напрямі. 

На мою думку, основна проблема інвестицій у miltech — це те, що тебе можуть просто вбити. І фаундера твоєї портфельної компанії можуть вбити. Якщо він класно робить свій продукт, вірогідність, що його вб'ють, стає критичною і зростає щодня. Може, інвестора і не зачепить, але цей ризик є, і, мені здається, його всі недооцінюють. 

Всім здається, що це ха-ха, хі-хі, побудували стартапчик, бо погляньте, зазвичай miltech зараз роблять айтівці. І багато з них не розуміють, що це реально ризик.

Якщо ти добре робиш дрони, тобі прилетить у вікно ракета і тебе просто приберуть, коли потрібно буде, тому що це війна. Це, як на мене, основний ризик у miltech. 

Я сам дивлюся на мілтек-стартапи і вклав би гроші, якби знайшов когось класного, але я оцінюю і враховую цей ризик. Треба розуміти, що як інвестор я нікому з ворогів не цікавий, а якщо стану фаундером чи інвестором, це буде інша справа.

На кого зі світових фондів ви рівняєтесь, якщо рівняєтесь?

На сьогодні не рівняємось ні на кого. Звісно, хочеться грати, як Horizon, сотнями мільйонів, але з іншим підходом. Я не закінчував Стенфорд чи Гарвард і не планую, якщо чесно. І від ЄБРР, думаю, гроші брати теж не буду. У мене просто інший підхід. Моїми LP, імовірно, будуть великі підприємці, які можуть дати $20-30 млн. Таких людей у світі достатньо. 

Мені здається, основне у інвестиціях — це завжди хотіти грати в іншу гру. Коли я інвестував $100 тис. — це одна історія, коли інвестую $10 млн — інша.

Взагалі у житті дуже важливо постійно намагатися грати на новому рівні. Тобто спершу ти граєш з хлопцями надворі у футбол, а хочеш грати на нормальному стадіоні, потім за «Динамо», Київ, а потім за «Манчестер Сіті».

Грати в іншу гру, мені здається, основне. Бо у мене достатньо грошей, щоб мати змогу розслабитись. Я інвестую, тому що отримую від цього задоволення. Хочеться грати сотнею мільйонів, а потім мільярдами. Це було б круто. Поки я про це навіть і не мрію. Але, чесно кажучи, про гру в десятки мільйонів я не мріяв ще рік тому. Тому будемо потроху мрії розширювати.

Якою треба бути компанії, що їй треба робити, щоб отримати від вас інвестицію?

Насамперед це має бути зрілий IT-бізнес, у якому фаундери хочуть розвиватись та зростати, і робити це з крутими партнерами. Якщо у нас по цьому метч, ми прийдемо до них і будемо не тільки партнерами, а й друзями. Будемо разом відпочивати на яхті, спілкуватись, дружити сім’ями.

Для мене це важливо. Всі мої партнери — це ще й друзі, це люди, яких я не просто на день народження для галочки запрошую. Мені прикольно будувати бізнес із людьми, з якими у нас однакові цінності, з якими хочеться щось робити не тільки у бізнесі, але й створювати passion projects. Це для мене один з основних критеріїв.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Частка венчурних інвестицій в ШІ у Європі сягнула 18%

Олеся Дерзська 46 хвилин тому

«Завдяки 6G ми маємо очікувати наближення до повністю зв’язаного світу». Інтерв’ю з Костянтином Науменком

Владислав Миронович 21 червня 2024 19:10

Amazon витратить на хмарні технології у Німеччині $11 млрд

Владислав Паливода 20 червня 2024 08:35

Три речі, які потребують постійної уваги підприємця

Владислав Миронович 19 червня 2024 10:00

Від зими до літа: що означає альтсезон для криптоінвесторів?

Сергій Жданов 18 червня 2024 18:30