Гренландські кити мають спеціальні властивості для боротьби з раком: дослідження вчених
Клітини гренландських китів спроможні відновлювати пошкоджену ДНК, щоб запобігати утворенню раку, повідомляють вчені на bioRxiv.org. Ці тварини можуть усунути пошкодження в ДНК, які інакше могли б призвести до генетичних збоїв, що викликають рак. Раніше вчені повідомляли про біологічні стратегії інших тварин для уникнення раку. Але нова робота, «показує, що кити підходять до стійкості до раку з дуже нової точки зору».
Але чомусь великі тварини особливо стійкі до раку — загадка, відома як парадокс Пето. Це говорить про те, що тварини повинні «мати набагато сильніший захист від раку», — каже Ліза Абеглен, клітинний біолог з Університету здоров'я Юти в Солт-Лейк-Сіті, яка не брала участі в новій роботі.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Натомість її команда виявила, що слони, які можуть жити майже стільки ж, скільки люди, і рідко помирають від раку, мають додаткові копії гена, що блокує пухлини, під назвою TP53. Інші вчені повідомили, що цей та інший гени можуть допомогти слонам справлятися з пошкодженням ДНК, очищаючи уражені клітини.
Підказки з геному гренландського кита, опубліковані майже десять років тому, передбачили, що ссавці можуть використовувати цю альтернативну стратегію.
Співавтор дослідження Віра Горбунова з Університету Рочестера в Нью-Йорку та її колеги провели низку експериментів на клітинах, зібраних із тканини гренландського кита, а також на клітинах людей, корів і мишей.
Виявлення того, як тварини захищаються від раку, є «неймовірно захоплюючим», каже Абеглен, «оскільки всі ці стратегії мають потенціал для ефективного лікування людей, хворих на рак». Абеглен хоче перевірити, чи витримуються результати команди на клітинах горбатих китів і дельфінів — чи ці тварини мають інший захист.
У цих та інших тварин із великим тілом і довгою тривалістю життя можна багато чому навчитися, каже Орсоля Вінче, еволюційний еколог Французького національного центру наукових досліджень у Парижі, яка не брав участі в дослідженні. «Напевно, ми вже маємо рішення для лікування раку в природі», — каже вона. «Ми просто повинні знайти це».