Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Гренландські кити мають спеціальні властивості для боротьби з раком: дослідження вчених

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
13 червня 2023 3 хвилин читання

Клітини гренландських китів спроможні відновлювати пошкоджену ДНК, щоб запобігати утворенню раку, повідомляють вчені на bioRxiv.org. Ці тварини можуть усунути пошкодження в ДНК, які інакше могли б призвести до генетичних збоїв, що викликають рак. Раніше вчені повідомляли про біологічні стратегії інших тварин для уникнення раку. Але нова робота, «показує, що кити підходять до стійкості до раку з дуже нової точки зору».

Гренландські кити мають найдовшу серед ссавців тривалість життя Гренландські кити мають найдовшу серед ссавців тривалість життя
Гренландський кит має тривалість життя до 200 років та може досягати довжини приблизно 18 метрів і є одним з найважчих ссавців на Землі. Маючи понад 80 тис. кілограмів він складається з величезної кількість клітин. І кожного разу, коли клітина ділиться, є шанс, що може виникнути небезпечна мутація.

Але чомусь великі тварини особливо стійкі до раку — загадка, відома як парадокс Пето. Це говорить про те, що тварини повинні «мати набагато сильніший захист від раку», — каже Ліза Абеглен, клітинний біолог з Університету здоров'я Юти в Солт-Лейк-Сіті, яка не брала участі в новій роботі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Натомість її команда виявила, що слони, які можуть жити майже стільки ж, скільки люди, і рідко помирають від раку, мають додаткові копії гена, що блокує пухлини, під назвою TP53. Інші вчені повідомили, що цей та інший гени можуть допомогти слонам справлятися з пошкодженням ДНК, очищаючи уражені клітини.

Підказки з геному гренландського кита, опубліковані майже десять років тому, передбачили, що ссавці можуть використовувати цю альтернативну стратегію. 

Співавтор дослідження Віра Горбунова з Університету Рочестера в Нью-Йорку та її колеги провели низку експериментів на клітинах, зібраних із тканини гренландського кита, а також на клітинах людей, корів і мишей.

Клітини кита були ефективнішими та точнішими у відновленні дволанцюгових розривів ДНК.Команда виявила, що кити відновлюють пошкоджену ДНК до стану нової, частіше, ніж інші ссавці. Команда також ідентифікувала два білки в клітинах гренландських китів, CIRBP і RPA2, які беруть участь у відновленні ДНК.

Виявлення того, як тварини захищаються від раку, є «неймовірно захоплюючим», каже Абеглен, «оскільки всі ці стратегії мають потенціал для ефективного лікування людей, хворих на рак». Абеглен хоче перевірити, чи витримуються результати команди на клітинах горбатих китів і дельфінів — чи ці тварини мають інший захист.

У цих та інших тварин із великим тілом і довгою тривалістю життя можна багато чому навчитися, каже Орсоля Вінче, еволюційний еколог Французького національного центру наукових досліджень у Парижі, яка не брав участі в дослідженні. «Напевно, ми вже маємо рішення для лікування раку в природі», — каже вона. «Ми просто повинні знайти це».

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український Esper Bionics отримав $5 млн на розвиток біонічних технологій

Кіра Іванова 1 липня 2024 18:18

Стартап «Соня»: чи може ШІ замінити психотерапевтів-людей

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:44

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Японці створили технологію, що може повністю відновлювати зуби

Олеся Дерзська 25 червня 2024 15:53

У Львові відкрився реабілітаційний центр Superhumans Lviv

Олеся Дерзська 21 червня 2024 21:25