Вчені розкрили таємницю походження раку
Прямо зараз простий зразок ДНК може визначити, звідки ви родом і які хвороби ви можете успадкувати. У майбутньому це може дати вам можливість перемогти їх.
Чи може знання того, звідки походять ваші предки, бути ключем до кращого лікування раку? Можливо, але куди підійде той ключ? За словами професора-дослідника лабораторії Колд Спрінг-Харбор (CSHL) Олександра Красніца, відповіді можуть ховатися глибоко у величезних базах даних і лікарняних архівах, що містять сотні тисяч зразків пухлин, повідомляє Cold Spring Harbor Laboratory.
Красніц і докторант CSHL Паскаль Белло працюють над розкриттям генеалогічних зв'язків між раком і расовою або етнічною приналежністю. Вони розробили нове програмне забезпечення, яке точно визначає континентальне походження на основі ДНК і РНК пухлини. Їхня робота також може допомогти клініцистам розробити нові стратегії раннього виявлення раку та індивідуального лікування.
«Чому люди різних рас і етнічних груп хворіють на різні типи раку з різною швидкістю?» — каже Красніц. — У них різні звички, умови життя, вплив різноманітних соціальних і екологічних факторів. Але також може бути генетичний компонент«.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Команда Красніца навчала програмні інструменти за допомогою гібридних профілів ДНК. Вони створили ці профілі з ракових і неспоріднених ракових геномів відомого походження. Потім вони протестували ефективність програмного забезпечення на зразках раку підшлункової залози, яєчників, молочної залози та крові пацієнтів із відомим походженням. Команда виявила, що програмне забезпечення зіставляє їхні гібридні профілі з континентальним населенням з точністю понад 95%.
«У нас є хороша модель, на яку можна спиратися», — каже Красніц. — Але дуже мало людей походять від одного предка. Ми всі певною мірою змішані. Тож зараз ми працюємо над тим, щоб шукати глибше, тестувати зразки пухлин невідомого походження, виявляти суміші предків і досягати більшої регіональної специфіки«. Наскільки конкретно? Поки що намагаються знайти відмінності Західної Африки від Східної.
Красніц і Белло нещодавно приєдналися до дослідження колоректального раку у співпраці з Northwell Health і SUNY Downstate Medical Center. Дослідження дозволяє зрозуміти, як колоректальний рак мутує гени різними способами залежно від певної раси чи етнічної приналежності. Вони сподіваються вдосконалити власне програмне забезпечення, щоб визначити походження не лише цілих геномів, але й кожної окремої послідовності в них.
«Якщо ми зможемо ідентифікувати більш локалізованих предків, які сприйнятливі до різних видів раку або інших агресивних захворювань, це може допомогти нам точно визначити конкретну частину геному, відповідальну за це, і націлити її на лікування», — говорить Белло.
Нагадаємо, що раніше вчені винайшли найміцніший матеріал на Землі. Це сплав із хрому, кобальту та нікелю, який до того ж стає ще міцнішим у холоді. У майбутньому такі властивості дозволять використовувати його у виробництві космічних кораблів.