Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чи може наука забезпечити старіння без хвороб — головне із ScienceNews

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
29 січня 2024 13 хвилин читання

Чи можливе старіння, яке не буде супроводжуватися віковими хворобами, як-от рак, хвороба Альцгеймера, артрит чи діабет? Що робить сучасна наука, щоб знайти ліки від недуг загалом, але лікувати кожен по черзі. Видання ScienceNews проаналізувало останні дослідження та опитало експертів галузі. SPEKA адаптувала головне з матеріалу та розповідає, як ці дослідження можуть змінити життя людства. 

Як геронаука (geroscience) шукає ліки від старечих хвороб  Як геронаука (geroscience) шукає ліки від старечих хвороб 

Що таке geroscience та як шукати ліки від старіння? 

Щоранку після сніданку Скотт Бродбент випиває 70 мл молочної рідини. Це кетоновий ефір — добавка, яка допомагає організму спалювати жир замість вуглеводів. Зараз дослідники перевіряють, чи це може також уповільнити процес старіння. 

Хіміку на пенсії, який раніше працював у фармацевтичних компаніях, бере участь у клінічних випробуваннях у Інституті дослідження старіння Бака. Бродбенту 70 років, він має чудове здоров’я, але хвилюється за майбутнє. Він не обов’язково боїться смерті, але він не хоче бути хворим і відчувати біль, коли стане старшим. Його батько мав хворобу Паркінсона. Бродбент пережив рак передміхурової залози, і нещодавно розвинувся шум у вухах, «Я думав, що якби мені довелося так прожити все життя, то не знаю, чи захочу це робити», — каже він.

Вчені, що займаються геронаукою (geroscience), не прагнуть безсмертя. Вони сподіваються запобігти інвалідності та хворобам, які можуть зробити старість нещасною.

Водночас це відмінна галузь від антивікової терапії. Ринок антивікової терапії містить усе: від кремів для обличчя, призначених для усунення зморшок, до таблеток, які обіцяють повернути час назад й фактично не працюють.

Натомість геронауковці проводять законні дослідження у поважних дослідницьких установах, щоб знайти ліки, які можуть уповільнити процес старіння. Деякі з досліджуваних сполук показують багатонадійну дію на мишах і навіть на людях, а частина з них проходить клінічні випробування.

Як старіння населення впливає на економіку 

Поліпшення здоров’я у літньому віці залежить не лише від індивідуальних причин. До 2030 року 73 млн американців, народжених у період бебі-буму, буде 65 років і більше. До того ж року, за прогнозами експертів, у світі буде мільярд людей старше 65 років. І хоча люди живуть довше, вони не обов’язково живуть здоровішими, ніж попередні покоління.

Населення світу за віковими групами. Кількість населення віком 65+ постійно зростає  Населення світу за віковими групами. Кількість населення віком 65+ постійно зростає 

«Існує страх, що це вплине на нашу систему охорони здоров’я, — каже Лаура Нідернхофер, генетик і дослідник, яка вивчає старіння в Університеті Міннесоти у Міннеаполісі. — І це виходить далеко за межі лише охорони здоров’я. У нас немає будинків для літніх людей. У нас взагалі немає персоналу, який би займався цим». Ліки, які допомагають літнім людям залишатися здоровими, активними та незалежними, були б благом для суспільства.

Але, чи можливо розробити такі ліки, ще належить з’ясувати. Виведення ліків на ринок означає забезпечення додаткового фінансування та кілька інших проблем. 

Які речовини можуть бути ефективними проти старіння та вікових хвороб 

Поява сучасної медицини та охорони здоров’я подвоїла середню тривалість людського життя — приблизно з 30 років на початку 1800-х років до понад 70 років сьогодні.

Звичайно, є мінус. Ми живемо достатньо довго, щоб побачити слабкість і хвороби, які приходять зі старістю. Клітини перестають ділитися, ДНК деградує, імунна система слабшає. Багато хто з нас проводить свої останні десятиліття разом із медичними захворюваннями — переломи кісток, слабкість, деменція, рак, хвороби серця тощо. 

Десятиліттями вчені вважали, що поступового занепаду, який приходить зі старістю, не уникнути. Але експерименти у 1980-1990-х роках припустили, що процес може бути не таким постійним. В експерименті Синтія Кеніон, молекулярний біолог, виявила, що мутації в одному гені аскариди C. elegans можуть подвоїти тривалість її життя. Хробаки-мутанти рухалися так, наче були набагато молодшими, і вони також жили довше.

Наприкінці 2000-х «вся перспектива наукової спільноти змінилася», як каже Феліпе Сьєра, який тоді працював керівником програм у Національному інституті старіння. Біологія старіння перейшла від фази опису до фази молекулярного розслідування. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

Хоча ще немає перевірених методів лікування для людей, вчені шукають кілька сполук, які можуть уповільнити процес старіння, принаймні у черв’яків, плодових мушок і мишей. Деякі з них уже випробували на людях, також проводять багато інших клінічних випробувань. 

Можливо, найкраще вивчений рапаміцин. Сьогодні люди, які отримують трансплантацію органів, вживають препарат, щоб утримати їхню імунну систему від відторгнення чужорідної тканини. Але рапаміцин також продовжує життя дріжджів, мух і мишей. І це перевіряють на людях у клінічних випробуваннях.

Як це протидіє старінню, не зовсім зрозуміло. Препарат пригнічує білковий комплекс, який називається механічною мішенню рапаміцину, скорочено mTOR, який відіграє роль у зростанні клітин і синтезі білка. Схоже, що це гальмування має широкий спектр ефектів, зокрема зменшення запалення, очищення старих і пошкоджених клітин і зміну клітинного метаболізму — деякі з ключових процесів, які, на думку дослідників, винні у процесі старіння.

Принцип роботи рапаміцину — відео

Ліки, які називаються сенолітиками, спрямовані на усунення зістарених клітин, спонукаючи їх до відмирання. Після перспективних результатів на мишах сенолітики тепер тестуються на людях. Понад 25 клінічних випробувань уже завершилися або тривають.

Одна з найбільш часто тестованих сенолітичних схем — це комбінація двох сполук: протипухлинного препарату дазатинібу та кверцетину, антиоксиданту, який є у винограді, ягодах та інших фруктах і овочах. 

Unity Biotechnology, що базується у Сан-Франциско, зосереджена лише на сенолітичній терапії. Найсучасніша сполука компанії під назвою UBX1325 націлена на білок, який міститься у кровоносних судинах і сітківці ока, який регулює загибель клітин. Попередні результати випробувань у пацієнтів з діабетом свідчать про те, що сполука може покращити зір у діабетиків.

Як раціон харчування та дієта впливають на старіння 

Відомо, що дієта надто впливає на процес старіння. Дослідження показали, що, наприклад, кетогенна дієта з низьким вмістом вуглеводів може допомогти мишам жити довше. 

Що таке кетони та чому вони важливі

Коли в організмі закінчується глюкоза, печінка створює інше джерело, перетворюючи жир на молекули, які називаються кетоновими тілами. «Якщо ми не їмо протягом дня, то почнемо виробляти кетонові тіла, — каже Джон Ньюман, геріатр з Інституту Бака, який веде дослідження. — Ми будемо виробляти дедалі більше, що довше будемо голодувати, аби підживити своє тіло». Ці сполуки є не просто паливом. Вони допомагають регулювати запалення та контролювати інші клітинні процеси, багато з них беруть участь у процесі старіння. 

Але обмежувальних дієт може бути важко дотримуватися і вони можуть мати побічні ефекти. Скот Бродбент дотримувався кетогенної дієти приблизно місяць, але його рівень холестерину різко підвищився. Кетоновий ефір, ймовірно, надасть переваги довголіття без необхідності утримуватись від вуглеводів.

Які перешкоди у дослідженнях безболісного старіння

Невисока ефективність досліджень 

Серед десятків клінічних випробувань, що перевіряють потенційні геротерапевтичні засоби, лише небагато зможуть запобігти натиску хвороб, які виникають зі старінням. Натомість мета полягає в тому, щоб побачити, чи може сполука підштовхнути якийсь біомаркер у правильному напрямі.

Щобільше, як зазначає Джеймс Кіркленд, геріатр з клініки Мейо, багато клінічних випробувань, які проводяться зараз, будуть невдалими. «Насправді, більшість таким і буде», — каже він. 

Проблеми з фінансуванням

Одним із великих викликів для геронауки є з’ясування того, як показати, що сполука запобігає віковим захворюванням у людей. Вченим доведеться давати ліки здоровим людям, а потім стежити за їхнім здоров’ям у віці, що є дорогим і трудомістким заходом. У дослідженнях на мишах нам потрібно чотири роки. У людей це займе десятиліття і десятки тисяч піддослідних. 

Простішим шляхом було б розробити ці методи лікування як лікування окремого захворювання, а не як профілактику кількох захворювань. Як тільки препарат буде схвалено для одного показання, буде набагато простіше отримати схвалення для інших — і потенційно розширити його до профілактичного. 

Одна група дослідників, однак, розробила розумний обхідний шлях. Замість того, щоб лікувати здорових людей і чекати, поки вони постаріють, команда розробила дослідження, яке залучатиме тих, хто має одне вікове захворювання, і оцінюватиме, чи скорочує препарат час, потрібний для розвитку іншого.

У цьому випадку дослідники обрали ліки від діабету метформін. Метформін має довгу історію безпеки, і дослідження показують, що він може позитивно впливати на серцеві захворювання, рак і зниження когнітивних функцій.

Що таке метформін та як він працює

Точні механізми, які лежать в основі цих ефектів, не зовсім зрозумілі. Дослідження під назвою «Націлювання на старіння за допомогою метформіну» (TAME) розглядатиме його вплив на як серцево-судинні події, рак, зниження когнітивних функцій, деменцію та смерть.

Але через майже вісім років після того, як дослідники вперше оголосили про випробовування над 3 тис.  осіб, вони все ще намагаються зібрати фінансування. Метформін дешевий і легкодоступний, більше не захищений патентом, тому фармацевтичні компанії не мають стимулу розробляти його для старіння.

За словами Джастіса з фонду XPRIZE, підхід суспільства до медицини частково стримує цю сферу. «У нас є модель медицини, яка надає пріоритет лікуванню хвороб», — каже вона. «У вас одна хвороба. Ви лікуєте одну хворобу. Ви відновлюєте гомеостаз. Все старіє. Таке просто буває. Ви нічого не можете зробити, просто відпустіть це», — каже Джастіс. «Я думаю, що це принципово ейджистська точка зору, ніби люди похилого віку не мають права на здоров’я».

Собаки, оскільки вони старіють набагато швидше за людей, можуть подолати розрив між лабораторними дослідженнями на мишах і схваленням терапії. Проєкт тестує рапаміцин на 500 собаках середнього віку, щоб оцінити його вплив на серце, імунну систему, захворюваність на рак і когнітивні функції.

Кейт Кріві (з собаками Поет і Софі) є головним ветеринаром проекту Dog Aging Project, який спрямований на виявлення факторів, що впливають на довголіття собак Кейт Кріві (з собаками Поет і Софі) є головним ветеринаром проекту Dog Aging Project, який спрямований на виявлення факторів, що впливають на довголіття собак

Але навіть якщо герої знайдуть сполуки, які лікують погіршення, пов’язане зі старінням, незрозуміло, чи скоротять вони період вікових захворювань — це мета — чи просто відстрочать його.Також невідомо, чи можуть такі методи лікування збільшити середню тривалість життя, і якщо так, то на скільки років.

Які проблеми можуть виникнути через довшу тривалість життя людей 

Джон Девіс, етик з Університету штату Каліфорнія, стурбований тим, як таке зростання може вплинути на демографію. Якщо середня тривалість життя підскочить до 120 років, наслідки будуть неймовірними. Якщо на більше, то існує потенціал для «справді разючого збільшення населення на планеті, яка, на мою особисту думку, вже перевантажена». Крім того, виникає занепокоєння щодо того, як довше життя може вплинути на наявну нерівність. «Мільярдери, які живуть довше, мають більше часу, щоб накопичити ще більше багатства», — додає Девіс.

Ніхто не може з упевненістю сказати, що будуть таблетки для запобігання старінню. Проте це не завадило деяким компаніям і менш скрупульозним дослідникам заробити гроші. Зацікавленість громадськості у втечі від старіння робить результати перепродажу привабливими. У 2019 році, наприклад, FDA застерегла споживачів від отримання інфузій плазми від молодих донорів, яку деякі компанії пропонували за $8 тис. за літр. 

Лікування базувалося на дослідженнях на мишах, які давали старшим мишам кров від молодих мишей. Виявилося, що молода кров омолоджує м’язи, печінку та мозок старих тварин, але користь не була доведена на людях.

Інтернет також рясніє харчовими добавками та навіть ліками, що відпускаються за рецептом, з імовірними перевагами проти старіння. Багато таблеток, які рекламуються як чудодійні ліки, що відвертають старіння, є тими самими сполуками, які дослідники наразі тестують у випробуваннях.

Компанії починають намагатися продавати його населенню до того, як його перевірять на безпеку та ефективність.

Студент з Інституту Бака якось запитав, як геронаука змінила клінічну практику. «Чесна відповідь — поки що ніяк», — каже Натан ЛеБрассер, дослідник, який вивчає процеси старіння в клініці Мейо. «Ми все ще збираємо дані. Ми все ще проводимо клінічні випробування. І все це потребує часу».

Як продовжити життя без ліків 

Багато вчених переконані, що наближається геронаукова революція. А до того часу є перевірений і надійний метод покращення вашого здоров’я. Це порада, яку вам дасть будь-який лікар: збалансовано харчуйтеся, займайтеся спортом, робіть щеплення та уникайте тютюну та алкоголю.

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український Esper Bionics отримав $5 млн на розвиток біонічних технологій

Кіра Іванова 1 липня 2024 18:18

Стартап «Соня»: чи може ШІ замінити психотерапевтів-людей

Вікторія Рудзінська 27 червня 2024 09:44

Українські стартапери розробили застосунок, який за лічені хвилини діагностує шкіру

Оксана Томашенко 26 червня 2024 15:14

Японці створили технологію, що може повністю відновлювати зуби

Олеся Дерзська 25 червня 2024 15:53

У Львові відкрився реабілітаційний центр Superhumans Lviv

Олеся Дерзська 21 червня 2024 21:25